Bebek

Yeterli ve yetersiz emzirme

yeterli ve yetersiz emzirme

Yeterli Ve Yetersiz Emzirme

Her annenin en büyük düşü, bebeğinin mutlu bir geleceğe adım atması ve sağlıklı bir yaşam sürmesidir. Bu sebeple, anne sütünün ve çocuğun gelişim noktasındaki önemli faktörlerin altını çizmek ve sizlere yardımcı olmak istiyoruz. Öncelikle, gebelik sonrası ilk altı ayın anne sütü verilmesi gerektiği her sağlık uzmanı ve kurumu tarafından dile getirilmektedir. Annelerin, yeterli ve yetersiz emzirme noktasında büyük bir titizlikle durmaları ve bilinçli hareket etmeleri gerekmektedir. Emzirmenin getirdiği en büyük avantajlardan olan mineral ve vitaminlerin bağışıklık sistemine direkt etkisi bulunmaktadır. Doğru ve kaliteli emzirme ise, annelerin izleyeceği yol ve süreçle ilgili olacaktır. Peki, yeterli ve yetersiz beslenme hakkında neler yapılabilir?

Emzirme Teknikleri

Annelerin emzirme teknikleri konusunda yetersiz seviyede olmaları, hem kendilerine, hem de bebeğin gelişimine olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir. Kadın doğum uzmanları ve gebelik üzerine yazılmış her bilimsel yazının da dile getirdiği ortak kanı; emzirme tekniklerine hakim annelerin daha sağlıklı bebeklere sahip olduğu gerçeği olmaktadır. Sütünüzün kalitesinin de emzirme yöntemleri ile bağı oldukça büyüktür. Bu sebeple, önce kendinize sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmeli ve doktorunuz kontrolünde emzirme yöntemlerine hakim olmalısınız.

Yetersiz Emzirme

Bebeğin aç kalması durumunda ağlayarak isteğini yerine getirdiği bilinmektedir. Bir annenin, yetersiz emzirme odaklı sonuçları gözlemlemesi kaçınılmaz bir süreçtir. Çocuğunuzun karnını doyurmalı ve sık olarak emzirmeye özen göstermelisiniz. Lohusalık benzeri dönemlerde sütünüz azalabilir ve emzirmekten vazgeçebilirsiniz. Bunu kesinlikle yapmamalı ve mideleri bir hayli küçük olan bebeklerinizin gelişimini engellememelisiniz. Gebelik sonrası ilk aylarda bebeklerin açlık ve doyum isteği yoğun bir artış gösterecektir. Emzirmenizin yetersizliği konusunda çocuğunuzun kilo dengesine bakabilir ve sağlıklı adımlar atabilirsiniz.

Yeterli Emzirme Nasıl Olmalıdır?

Bebeğinizin emmek istememesi ya da aşırı emmek isteğinde sağlam gözlem yeteneğinizin olması gerekmektedir. Sıklıkla emzirmeye özen göstermeli ve zaman dengesini çocuğunuz odaklı kurmalısınız. Mama ve biberonun, anne sütüne kıyasla tercih edilmediğini bilmeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Yeterli emzirmenin sonucu olarak bebeğinizin huzurlu ve doygun olduğunu anlamanız zor olmayacaktır. Ancak, yeterli emzirme süreci yaşadığınız konusunda titiz ve kesin bir yargıda olmamalısınız. Çocuğunuzun kilo alımı ya da kayıpları farklı etken ve nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Doktorunuzla danışık olmaya ve yaşanabilecek tüm olumsuzlukların önüne geçmeye çalışmalısınız. Yeterli emzirmenin, bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimine direkt katkısı olacaktır. Tecrübeli büyüklerinizden yardım almaktan kaçınmamalı ve çocuğunuzu iyi gözlemlemelisiniz. Emzirme ve gebelik konulu sağlık forumları ve sitelerden de destek almayı ihmal etmeyin. Teorik her bilginin pratikte bir işlevi olacak ve hem bebeğiniz, hem de siz sağlıklı ve mutlu bir geleceğe sahip olacaksınız.

Yetersiz Emzirme Nedenleri

Annelerin yaşadığı her ruhsal problem, kaygı, stres, yorgunluk yetersiz emzirmeye yol açabilmektedir. Bebeğinizin kilo alım verim dengesini kontrol ederek beslenme sürecini kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda, bez değişimleri ve çocuğunuzun huzurlu olması zorunluklarını da ihmal etmekten kaçınmalısınız. Annelerin dengeli beslenmesi, kaliteli ve artış gösteren bir süt sağaltımına yol açacaktır. Bunun sonucu olarak da, yetersiz emzirme nedenleri hakkında daha detaylı bilgi ve tecrübeye sahip olacaksınız.

Çocuğunuzun istekleri ve aldığı sıvı miktarını bir tabloya kaydedebilirsiniz. Anne sütünü arttırmaya yarayan papatya çayları, limonata, meyve suları, hoşaf, ayran, komposto, süt ve rezene gibi gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz. Bebeğinizin sağlığına direkt etkisi olacak asitli ve kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız. Huzursuzluk ve uykusuzluk gibi sorunlara yol açan sigara ve alkolden ise kesinlikle kaçınmalısınız. Protein alımınız, bebeğinizin fiziksel ve duygusal gelişimine en fazla katkıda bulunan besin değeriniz olacaktır. Bu sebeple, yoğurt, süt ve yumurta tüketmeli ve sütünüzün kalitesini arttırmalısınız.

Yeterli Ve Yetersiz Emzirme Hakkında

Sağlıklı gıdalar, spor ve egzersiz ihtiyacı, doğru emzirme pozisyonları ve ruhsal motivasyon yeterli ve yetersiz emzirmekle ilgili tüm sorunlarınızı çözüme kavuşturacaktır. Annenin sağlığı eşittir bebeğin gelişim ve geleceğidir. Bu sebeple, emzirme pozisyonlarını dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Kulak iltihabı ve benzeri olumsuz süreçler yaşamak istemiyorsanız, bebeğinizin ağzına süt damlatmalı ve çenesine, yanağına dokunarak reflekslerinizi geliştirmelisiniz. Emzirme esnasında memenizin boşalması ardından diğer memenizi kullanabilirsiniz. Dolu ve son derece gergin memelerde süt yapımı adına elle sağma tekniklerine ve süt sağma makinelerine başvurabilirsiniz. Çatlaklar ve meme başı iltihapları gibi olumsuzluklar ortaya çıktığında doktorunuza başvurmalısınız.

Bir annenin sağlığına eşdeğer olarak emzirme süreci, bebeğin gelişimi açısından en önemli konu olarak kendisini göstermektedir. Ilık banyo süt kanallarınızı açık tutmaya özen göstermeli ve hijyenik bir ortam yaratmalısınız. Moral ve motivasyonunuzu her zaman en üst seviyede tutmaya, spor ve yürüyüşler yapmaya gayret edin. Bebeğinizin ruhsal sağlığı ve isteklerine en olumlu şekilde cevap vermekten kaçınmamalı ve kendinizi geliştirmek için çeşitli sağlık makaleleri okumalısınız. Sağlıksız ve hızlı kilo verme uygulamalarından uzak durmalı ve doktorunuz kontrolünde bir sürecin ana kahramanı olmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu