Bebek

Yenidogan için ipuçları

yenidogan için ipuçları

Yenidoğan Bebek İçin Emzirme İpuçları

Yeni doğmuş bir bebeği emzirmek her anne için heyecan verici olduğu kadar endişeli bir süreçtir. Özellikle ilk bebeğini kucağına almış anneler için zaman zaman sıkıntılı dönemler yaratabilmekle birlikte doğru bilgi ve ipuçları ile öğrenilebilir ve daha tecrübeli bir şekilde bebek emzirme sağlanabilir. Fakat emzirme süreci tek taraflı bir süreç olmadığından bebeğin ve annenin birlikte öğrenmesi bir anda gerçekleşmez ve belirli bir süre iki taraf için de zaman zaman problemler doğurabilir. Bununla birlikte doğru bilinçlenen bir anne bu süreci en hızlı ve zararsız biçimde atlatacaktır.

Yenidoğan Emzirme ile İlgili Notlar

Yenidoğan bebeğin emzirme süreci bebeğin dünyaya geldiği andan itibaren başlayan bir süreçtir. Dünyaya yeni gözlerini açmış bir bebeğin şok halinden çıkması ve hızlı bir şekilde sakinleşebilmesi açısından doğar doğmaz emzirilmesi gerekmektedir. Yeni bir ortama gözlerini açan bebeğin uyum sorununu çabuk şekilde atlatabilmesi ve annesiyle ten teması yaşaması bakımından bu husus çok önemlidir. Ayrıca bu süre ne kadar kısa tutulursa emzirme işlemi de bir o kadar kolay olacaktır. Bununla birlikte ilk emzirmenin bebek sağlığı açısından da çok önemli faydaları bulunmaktadır. Halk arasında ağız sütü olarak bilinen ‘’kolostrum’’ olarak adlandırılan bu ilk süt içerdiği antikorlar sayesinde bebeğinizin birçok tür hastalıktan korunmasına yardım edecektir. Dünyaya yeni gelmiş bir bebeğin bütün iç organları olduğu gibi midesi de çok küçük olacağından tek seferde çok süt emmek yerine sık sık fakat azar azar azar emmeyi tercih edeceklerdir. İlk beslenmesini yapan bebeğimizin vücudu henüz dış dünyaya tam olarak uyum sağlamadığından ilk günlerinde kuvvetli bir şekilde süt emme olayını gerçekleştiremeyebilirler. Gerekli gücü kendinde bulamadığından verimli bir şekilde süt ememeyen bebeğinizi bu tür durumlarda yardımcı olabilmek için yumuşak bir şekilde başını ve vücudunu okşayabilirsiniz. Bu onu biraz daha rahatlatacak ve emme için iştahlandıracaktır. Dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise memeyi doğru bir biçimde bebek ile tanıştırmaktır. Bunun için yapılması gerekenlerin başında meme ucunu bebeğin ağzının kenarlarına ve dudaklarına değdirerek ağzını açabilmesini sağlayıp ardından da meme ucunu kavramasına yardımcı olmaktır. Ayrıca bebek meme ucu ile birlikte etrafındaki kahverengi bölgeyi de ağzının içine almalıdır. Böylelikle bebeğin sütü emişi kolaylaşacak ve daha verimli bir emzirme sağlanmış olacaktır. Bu yöntemlerle birlikte daha rahat ve yoğun şekilde emmeye başlayan bebeğin anne memesindeki süt stoklarını tüketmesi de gecikmeyecektir. Bu tür durumlarda memeye masaj yaparak süt salgılanma katsayısını artırmak çok bilinen bir yöntemdir.

Yenidoğan Bebeğin Alışma Süreci

İlk emzirme sırasında henüz yeni doğum yapmış annenin meme hassasiyeti yaşayacak olması sebebiyle canı acıyabilir. Fakat bu acı uzun süreli ve artan bir ivme gösteriyorsa bebeğin duruşu ya da memeyi kavrayışıyla ilgili bir yanlışlık söz konusu olabilir. Bu tür zamanlarda yanlış durumdan bir an önce uzaklaşılmalı ve memeyi bebeğin ağzından almak gerekmektedir. Olası bir gereklilikte meme ile bebeği ayırmak için çok nazik davranılmalıdır. Serçe parmağı ile çok nazik şekilde bebeğin dudağı hafifçe itilerek meme ucunu bırakması sağlanabilir. Fakat bu tarz sorunlar genellikle ilk günlere özgü ve geçici sorunlardır. Zaman ilerledikçe hem annenin süt miktarında gözle görülür bir artış gerçekleşecek hem de bebek emmeye daha fazla alışacağı için sorunlar azalarak ortadan kaybolacaktır. İlk günlerde olan bebeğin sık sık emme istemesi sorunu da bu durumlara paralel olarak azalacak ve daha düzenli periyotlar haline bürünecektir. Emzirme süreci sabır ile aşılacak bir süreçtir. Alışma süreci boyunca hem anneye hem bebeğe görevler düşmekle beraber hem kendinize hem de bebeğinize gereğinden fazla yüklenmemek dolayısıyla da bu süreci zorlaştırmadan ve doğal sürelerin sonunda aşmanız en doğru tercih olacaktır.

Emzirme Pozisyonları

Emzirme ile ilgili en önemli konulardan bir tanesi ise doğru emzirme pozisyonlarıdır. Emzirme sırasında hem anne hem de bebeğin konforunu direkt olarak etkilediğinden ötürü doğru pozisyonu seçmek çok önemlidir. Öncelikle anne kendini rahat hissetmeli ve bebeğine de bu durumu aynı şekilde yansıtmalıdır. Bunun için de yapılması önerilen eylemlerden birkaçı annenin kolunun altına bir yastık alarak hem daha rahat bir pozisyona geçmesi hem de yorulmasını geciktirerek daha kolay bir emzirme gerçekleştirmesidir. Ayrıca annenin ayaklarını ileriye doğru uzatarak ayak veya diz altı hizasına yükselti koyarak oturması da daha rahat bir emzirme geçirmesine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte emzirme boyunca bebeğin bütün vücudu anneye doğru bakmalıdır. Emzirme işlemi devam ederken annenin boşta kalan elinin dört parmağı ile alttan diğer parmağı ile de üstten memeye destek vermesi gerekmektedir. Fakat bunu yaparken areola denen memenin kahverengi kısmına temas etmemeye dikkat edilmelidir. Bu süreçte emzirme şekilleri oldukça önemli bir husustur. Süt emmeye alışan bebeğin gaz çıkarma periyotları da sıklaşacağından sık sık gazı çıkarılmalıdır. Her emzirme öncesi ve sonrasında gaz çıkarma işlemi yapılması faydalı olacaktır. Belirli bir süre sonunda düzenli emzirme süreci başlayacaktır. Düzenli emzirme süreci başladıktan sonra iki memeden de eşit şekilde emzirilmeye dikkat edilmesi gerekir. Bu şekilde her iki memenin de süt salgılaması sağlanacak ve olası bir süt eksikliğinin önüne geçilmiş olacaktır.

Emzirme sıklığı ve düzeni

Genellikle ilk haftalar içindeki bebeklerde emzirme sıklığı günde 10-12 defadır. Bu ortalama bir değer olup bebeğin cinsiyeti kilosu gibi sebeplerle ufak değerlerde farklılıklar gösterebilir. Emzirildikten sonra uyutulan bir Yenidoğan bebek 2.5-3 saat gibi süreler sonunda kendi kendine uyanmaz ise uyandırılarak tekrar emzirilmelidir. Eğer söz konusu prematüre bebek yani erken doğum yaşamış bir bebek ise bu süre daha kısa olmakla birlikte maksimum 2 saat olarak ayarlanmalıdır. Bunun sebebi bebeğin kan şekeri katsayısının düşmesinin önüne geçmektir. Bütün bu pozisyon ve sıklık gibi durumları doğru ayarladığınızı düşünmekle birlikte bebeğinizi doğru bir şekilde beslediğinizden emin olmak istiyorsanız kimi kontroller sağlayarak bu durumun doğruluğunu test edebilirsiniz. Yenidoğan bir bebek doğumundan itibaren geçen ilk üç gün içerisinde normal şartlar altında günde ortalama 4-6 kez bezini ıslatmalı ve en az iki kez kakasını yapmalıdır. Bunun yanında bebeğin doğum kilosu da bir miktar üzerine çıkmış olmalıdır. Bütün bu değerler normal seyrinde ilerliyor ise büyük ihtimalle bebeğiniz doğru ve yeterince besleniyor demektir. Bütün bunlarla birlikte annenin de bebeğin doğru ve kaliteli bir beslenme yaşayabilmesi için yerine getirmesi gereken sorumluluklar vardır. Öncelikli olarak memeyi sıkan giysi ve sütyen tercihlerinden uzak durulmalıdır. Temizlik ve hijyene önem verilmeli gerekirse gün aşırı olarak memeler ıslak ve ılık bez ya da pamuk ile nazikçe silinmelidir. Bütün bunlar anne sütü kalitesini olumlu etkileyen faktörlerdir. Fakat bu fiziksel faktörlerin yanı sıra psikolojik faktörler de göz önünde tutulmalı ve tüm bu emzirme süreci boyunca annenin kendini stresten uzak tutması gerekmektedir. Bunun yanında beslenme ve dinlenmesine dikkat eden annenin sigara ve alkol gibi sağlığa zararlı maddelerden kesinlikle uzak durması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu