Bebek

Yenidoğan Cilt Bakımı İçin Öneriler

yenidoğan cilt bakımı için öneriler

Yenidoğan Cilt Bakımı İçin Öneriler

Yeni anne baba olmuş bireylerin aklında her zaman farklı konularda sorular yer alır. Bebeklerin cilt yapısının da çok hassas olduğunu düşünürsek en çok merak edilen konulardan birinin de bebek cilt bakımı olduğunu söyleyebiliriz. Her yenidoğan bebeğin cildi oldukça yumuşak ve doğal olarak da hassastır. Cilt bakımını en doğru yöntemler ile yapmak da çok önemlidir.

Ürünler Dikkatli Seçilmeli

Bebeklerin bakımını yapmaya yardım edecek bakım ürünleri dikkatle seçilmelidir. Parfümsüz ve kokusuz olması ilk özelliklerden biridir. Bunun yanı sıra boya maddesi de içermemeli ve kimyasallardan da arındırılmış olmalıdır. Maddeler halinde en çok önem verilmesi gereken cilt bakım önerileri konusuna değinebiliriz.

 • Yeni doğmuş olan bebeklerin cildinde gözle görülebilen ve mumsu bir tabaka vardır. Bu mumsu tabakanın kaldırılmaması ve kendi kendine geçmesi beklenmelidir. Cilt bakımı yaparken de kabuklu yapıyı geçirmek için çaba gösterilmemelidir.
 • Her yenidoğan bebekte boğum boğum bir vücut yapısı vardır. Bu boğumluğun aralarında biriken kirlerin enfeksiyon yapma riski de oldukça yüksektir. Her zaman boğumların arasının temizlenmesi gerekir. Her gün bu temizlik işlemi yapılmalıdır.
 • Her bebeğin konak ile karşılaşması muhtemel bir durumdur. Konak olarak tanımlanan bu deri birikimleri de yine müdahale ile kaldırılmamalıdır. Nemlendirici krem ve şampuanlar ile çıkması için beklenmelidir.
 • Her bebeğin cildinin yağlı ve yumuşak olması beklenmez. Bazı bebeklerin nemsiz ve kuru cildinin olması da normaldir. Vücudunda kepek gibi gözlemlenen kuru cilt dokuları doğal nemlendirici takviyeleri ile kremlenmelidir. Bu şekilde kısa sürede nemli bir cilde sahip olacaktır.
 • Bebeklerin alt değiştirme sıklığı az olduğu zamanlarda idrar ve kaka dışkıları bebeğin vücudunu tahriş edebilir. Bu da pişiğe sebep olur. Buna engel olabilmek için sık sık bebeklerin altlarının değiştirilmesi gerekmektedir.
 • Bebeklerde de mantar gözlemlenebilmektedir. Kasık bölgelerinde kırmızı lekeler gözlemler iseniz hemen bir doktora danışmalı ve gerekli önlemin alınmasını sağlamalısınız.
 • Bebek çamaşırları bebeklere özel olarak hazırlanmış sabunlar ile yıkanmalıdır. Aynı şekilde yetişkinlerin giysileri ile de aynı zaman diliminde ve aynı yerde yıkanmamalıdır. Yıkanıp kuruduktan sonra kıyafetlerin ütülenmesi de iyi bir adım olacaktır.
 • Özel olarak bebeklerin kıyafetleri için hazırlanan deterjanlar ile yıkanan kıyafetler egzama ve pişiklere karşı da koruyucu bir duvar örmektedir.
 • En önemli cilt koruma tekniği ise bebekleri güneşe maruz bırakmamaktır. Güneş içinde bulunan D vitamini her ne kadar faydalı olsa da yenidoğan bebeklerin güneşte kalmaması gerekmektedir. Çünkü cildimizi güneşin ultraviyole ışınlardan koruyan pigmentler henüz yenidoğan bebeklerde gelişmemiştir. Bu yüzden de bebeklerin ciltlerinde ekstra bir hassaslık vardır. Güneşe çıkılması gereken durumlarda ise koruyucu kremler kullanılması gerekmektedir. Yenidoğan süreci geçtikten sonra bebeklerin D vitamini ihtiyacını karşılaması için sadece güneşten yardım alınacağını biliyoruz. Bunun için de birkaç ay geçtikten sonra 10.00 ile 16.00 saatlerinde bebeğin dışarı çıkarılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu hareket bebek gelişimi noktasında da önemli bir adım olarak sayılmaktadır.
 • Bebeklerin kuru havalara alışması için doğumdan sonra en az 2 haftanın geçmesi beklenmelidir. Bu yüzden ilk haftalarda soyulmalar, kurumalar normal karşılanmalı ve endişelenilmemelidir.
 • Prematüre bebeklerin bir tık daha fazla enfeksiyonlara açık olduğu unutulmamalıdır. Bu noktada prematüre cilt yapısı da etkilenmektedir. Bebek yağı ve losyonlarının düzenli olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.
 • Cilt bakımı için su bazlı olan nemlendirici ve vazelinler kullanılmalıdır.
 • Yağlı cilt ürünleri gözeneklerin tıkanmasına sebep olacaktır. Bu yüzden bebeklere kullanılmaması gerekmektedir. Bu tür ürünler isiliğe sebep olabilmektedir.
 • Göbek kordonu ve çevresinin nemli olmaması gerekir. Nemli olması sonucunda enfeksiyon meydana gelebilir. Bu riskten uzak durmak için her zaman göbek çevresinin kuru tutulmasına özen gösterilmelidir.
 • Ciltte kuruma gözlemlenirse sabun ve şampuan kullanımı bir süre azaltılmalı ve nemlendiricilerden destek alınmalıdır.
 • Saç şampuanları için nötr değerinde pH düzeyi olmasına özen gösterilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu