Bebek

Yenidoğan Bebekler Neden Hıçkırır

yenidoğan bebekler neden hıçkırır

Yenidoğan Bebekler Neden Hıçkırır?

Yeni anne adayları bebekleri ile ilgili en ufak bir değişimde endişeye kapılabilmektedir. Zaman zaman da merak içinde kalan aileler için bebeklerin davranışlarının ve yaşadıkları durumların iyi yorumlanması ve değerlendirilmesi gerekir. Bebek hıçkırığı da bu konuda merak edilen hususlardan biri olarak sayılır.

Hıçkırık Bebeklik Döneminde Normal Midir?

İlk olarak hıçkırık tepkimesinin gaz çıkarmak kadar normal ve endişe duyulmasına gerek olmayan bir durum olduğunu söyleyerek başlayalım. Her insanda olduğu gibi hıçkırık, bebeklerde de sindirim sistemi ile ilgili yaşanan bir tepkimedir. Bu bir hastalığın belirtisi değildir.

Hıçkırık Neden Bebeklerde Ortaya Çıkar?

Her insanın zaman zaman sindirim sistemi ile ilgili sorunları olabilir. Bebeklerin sindirim ve boşaltım sistemi daha hassastır. Anne karnından bir anda dünyaya gelen bebeklerin buradaki ısıya, yaşam şartlarına birden alışması da çok mümkün olmamaktadır. Sindirim sistemi de diğer gelişim süreçlerinde olduğu gibi zamanla gelişen bir bölümdür.

Hıçkırık, diyafram kasının kasılması sebebiyle ses tellerinin yakınlaşması ile oluşan bir ritmik düzendir. Yenidoğan bebeklerde de midenin genişlemesi sürecinde sinirler aracılığı ile diyaframın uyarılması sağlanır. Hıçkırık da bu şekilde meydana gelir. Yine sindirim sistemine bağlı olarak gelişimin bir sonucu yenidoğan hıçkırığı meydana gelir. Başka bir ifade ile anlatmak istersek midenin genişlemesi ile ortaya çıkan bu hıçkırık durumu, bebeklerin doymasına da bir işarettir.

Biberon ile beslenen bebeklerde hıçkırığın ortaya çıkması çok daha kolaydır. Aşırı hava yutmak, birden ısı değişimine maruz kalmak da yine hıçkırık oluşmasına neden olan unsurlar arasında sayılabilir.

Peki Hıçkırık Uzun Süre Geçmedi İse Ne Yapılmalıdır?

Hıçkırık, endişe duyulması gereken bir durum değildir. Bebeklerdeki hıçkırık, birkaç dakika içinde müdahale edilmesine gerek olmadan kendiliğinden geçer. Zaman zaman daha uzun sürdüğü durumlar da olabilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşılırsa bebeğin sırtı sıvazlanmalıdır. Halen hıçkırık devam ediyorsa kısa bir süreliğine bebeğin emzirilmesi sağlanabilir.

Genellikle 1 yaşından itibaren organların gelişmiş olması ve sindirim sisteminin düzene oturmuş olması sebebi ile hıçkırıkların sayısı da azalır. Eğer 1 yaşını geçmiş olmasına rağmen halen çok sık bir şekilde hıçkırık görülüyorsa çocukların gastroözefajial reflü tanısı çerçevesinde incelenmesi tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu