Bebek

Yenidoğan Bebek Nasıl Yıkanır

yenidoğan bebek nasıl yıkanır

Yenidoğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Anne adaylarının bebeklerini kucağına almadan önce en çok zorlandığı ve düşüncelere daldığı konulardan biri bebeklerini nasıl yıkayacaklarıdır. Yenidoğan bir bebek nasıl, ne zaman, hangi sıklıkla yıkanmalıdır?

Bu konuda hatta birçok yeni anne, kendi annelerinden ya da kayınvalidelerinden destek almaktadır. Çekinerek yapılan bu eylemde bebeklerin sağlığı, gelişimi göz önüne alınmalıdır. Yumuşak ve yavaş hareketler ile bebeklere zarar vermeden ve tedirgin olmadan banyo yaptırmak mümkündür.

İlk Banyo Ne Zaman Olmalı?

İlk banyonun enfeksiyon riskini göz önüne alırsak göbek kordonu düştükten sonra yapılması gerektiğini öncelikli olarak hatırlatalım. Her ne kadar özenilse de göbek kordonu çok hassas ve enfeksiyon kapmaya açık bir bölgedir. Bunun için ilk banyoyu göbek düşene kadar yapmamak önemlidir.

Yenidoğan Bebek Banyosu İçin Gerekli Olan Malzemeler

Yenidoğan bebek banyosu nasıl yapılır konusuna değinmeden önce kullanılacak malzemelerin neler olduğunu bilmek önemlidir.

 • Yumuşak yapıda bir bebek havlusu,
 • Hijyenik bebek küveti,
 • İnce havlu (birkaç tane)
 • Bebek şampuanı,
 • Bebek sabunu,
 • Yumuşak bir bez,
 • Bebek yıkama süngeri,
 • Banyo minderi,
 • Banyonun peşinden hemen giydirmek için temiz giysiler
Yenidoğan Bebekleri Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yenidoğan bebek banyosu yapılmadan önce ortamın sıcak bir havaya sahip olması sağlanmalıdır. Bebeklerin ciltlerinin çok hassas olduğu unutulmamalı ve kullanılacak ürünlerden atmosfere, zamandan mekana göre her konuda ince düşünmek gerekir. Hususlara önem verdikten sonra bebek banyosu yaptırmak çok da komplike bir durum değildir.

 1. Banyo yapılacak oda ve ortam ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta olmalıdır. Hava akımının olmadığı, cereyan yapmayan, soğuk olmayan bir oda ya da ortam tercih edilmelidir. Soğuk hava ya da cereyan etkisi bebekleri hasta edebilecek bir sorundur. Oda ısısının yaklaşık olarak 22 sularında olması önerilir.
 2. Ortam ve mekan ayarlandıktan sonra en çok dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta sudur. Suyun sıcaklığı, berraklığı da yine önemli bir maddedir. Su sıcaklığının ise en fazla 37 derece sularında olması önerilmektedir. Bu derecenin aşağısında kalmış olan suların bebekleri üşüteceği unutulmamalıdır. Yüksek derecede su kullanmak ise bebeklerin hassas cilt dokusuna zarar verecek ve yanıklara sebep olabilecektir. Isının orta ayarda tutulması önemlidir. Suyun derecesini dirsek ile kontrol edebilirsiniz. Dirsek ile kontrolden emin olamadı iseniz su derecesi kullanabilirsiniz.
 3. Banyo yapmaya başlamadan önce malzemelerin ve banyo sonrası giyilecek olan kıyafetlerin hazır olması gerekmektedir.

Yenidoğan Banyosu Nasıl Yaptırılır?

İlk olarak bebeği yüzü üst kısma gelecek bir pozisyonda bebeği yıkayan kişinin koluna doğru yatırın. Bir el desteği ile bebeğin kafasının tutulmasını sağlayın. Diğer el ile de bebeğin poposundan destek verilmelidir. Bu pozisyonda bebeklerin küvet içindeki suya sokulması gerekir. İlk olarak ayakların suya daldırılması önerilir. Bebeği yıkayan kişi bebeği dikkatli tutmalıdır. Ayaklar yıkandıktan ve suyla buluştuktan sonra göğüs kısmına geçilmelidir. Yavaş hareketler ile göğüs bölgesi de yıkandıktan sonra sırt bölgesine geçilmelidir. Yine yavaş hareketler ile bebeğin çevrilmesi gerekir. Baş bölgesi en sona bırakılmalıdır. Bunun sebebi ise baş bölgesine su değmesinden bebeklerin hoşlanmamasıdır. Sırtı çevrildikten sonra da sırt kısmına aynı göğüs bölgesinde olduğu gibi yumuşak hareketler ile su gezdirilmelidir. En sonunda da başına hafif şampuan sürülmeli ve su ile durulanarak banyo bitirilmelidir. Banyo bittikten sonra hiç beklemeden hemen bebek kurulanmalı ve kıyafetleri giydirilmelidir. Hastalıklara meydan vermemek için vakit harcamadan banyo sonrası hemen kıyafetler giyilmeli ve battaniye ile de bebekler gerekirse sarılmalıdır.

Yenidoğan Bebekler Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Yenidoğan bir bebeğin ilk banyosunun göbek bağı düştükten sonra yapılması gerektiğini yukarıda da söylemiştik. Peki ne sıklıkla bebekler yıkanmalı ve ne zaman yıkanmamalıdır?

Kış aylarından bahsedecek olursak haftada bir kez bebeklerin yıkanmasının yeterli olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Yaz dönemi içinse bu süre gün aşırı olarak belirlenebilir. Sıcaklığın çok fazla olduğu şehirlerde yaşayanlar için bu süre her gün olarak da belirlenebilir.

Bebeklerin belli zamanlarda yıkanması mikroplardan arınmaları için önemlidir. Ancak bazı zamanlarda bebeklerin yıkanmaması gerektiği de yine uzmanlar tarafından uyarı olarak sunulmaktadır. Örneğin, emzirme sonrası bebeklerin yıkanmaması gerektiği söylenir. Emzirmenin hemen sonrasında karna baskı uygulanacağı için kusma riski yüksek olacaktır. Tabi buna ek olarak bebeklerin hastalık süreçlerinde de yıkanmaması önerilir. Her ne kadar sıcak bir ortamda ve suda yıkanacak olsalar da hassas yapıları sebebi ile hastalıkların ilerlemesi mümkün olabilecektir.

Gerekli kurallara ve detaylara önem verildikten sonra bebek banyosu huzursuz olan bebeklerin bile rahatlamasına imkan tanıyan bir rahatlama aracıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu