Bebek

Yeni Doğanlarla Nasıl İletişim Kurabilir

yeni doğanlarla nasıl iletişim kurabilir
Yeni Doğanlarla Nasıl İletişim Kurabilir?

Bebekler ağlama kabiliyetiyle doğarlar ki belli bir süre boyunca da bu iletişim yöntemini kullanırlar. Yani doğan çığlıkları genellikle bir şeyin yanlış olduğunu söyler, bebeğin ağlamasının nedenleri arasında genellikle;  boş bir göbek, ıslak bir bez, soğuk ayaklar, yorgun olması ya da sarılmaya ihtiyaç duyulması gibi. Bazen bebeğin ihtiyaç duyduğu şey, ağlama türüyle tanımlanabilir – örneğin, “Acıktım” ağlaması kısa ve düşük perdeli olabilir, “üzgünüm” dalgalı gelebilir. Bir süre sonra muhtemelen bebeğinizin neye ihtiyaç duyduğunu ve buna göre yanıt verdiğini anlayabileceksiniz. Ancak bebekler, dünyanın her yönü ve sesleri tarafından ezildiklerinde ya da ortada hiç bir sebep yokken de ağlayabilirler. Yani bebeğiniz ağlıyorsa ve hemen ona yardım edemiyorsanız, ağlayan bebekler aşırıya kaçtıklarında uyaranları kapatmanın bir yolu olduğunu unutmayın. Ağlamak, bebeklerin iletişim kurmanın asıl yolu ise de, daha incelikli formlar kullanabilirler. Onları tanımayı öğrenmek işinizi kolaylaştırır ve bebeğinizle bağınızı güçlendirir. Bebekler yeni doğmuş bir insan sesi ve diğer sesler arasındaki farkı hissedebilir. Onun sesinize nasıl tepki verdiğine dikkat etmeyi deneyin ki bu da zaten bakımla ilişkili: yemek, sıcaklık, dokunma.

Sevgi dolu tonlarda konuşurken bebeğinizin sizi ne kadar dinlediğine bakın. Bebeğiniz henüz bakmayı ve dinlemeyi koordine edemeyebilir, ancak mesafeye bakarken bile, konuştuğunuzda sesinize çok dikkat edecektir. Bebeğiniz vücudunun pozisyonunu veya yüz ifadesini hassas bir şekilde ayarlayabilir hatta konuşma sırasında kollarını ve bacaklarını hareket ettirebilir. Yeni doğanın ilk ayı boyunca, bebeğinizin iletişim becerilerine hoş bir ek olarak, ilk gülümsemeyi de görebilirsiniz.

Yeni Doğanla Bağ Kurmak İçin Neler Yapılmalı?

Bebeğinizi doğduktan sonra, sesiniz ve dokunuşlarınızı değiştirerek birbirinizle iletişim kurmaya başlayacaksınız. Bebekler dünyayı duyuları aracılığıyla hızlı bir şekilde öğrenirler. Doğumdan sonraki günlerde, yeni doğanınız sizi görmeye alışacak ve yüzünüze odaklanmaya başlayacaktır. Yine de, dokunma ve işitme duyuları özellikle önemlidir. Bebeğiniz sesler hakkında merak duyar, ama hiçbir şey konuşulan sesten daha iyi değildir. Her fırsatta bebeğinizle konuşun. Bebeğiniz söylediklerinizi anlamadığı halde, sakin ve güven veren sesiniz ihtiyacı olan güvenlik duygusunu taşıyor. Yeni doğanınız neredeyse her dokunuşla hayatı öğreniyor, sizinle birlikte sakinleşmeye çalışıyor. Yeni doğanla konuşmak ona ve tüm aileye olumlu olarak yansıyacaktır.

Yeni Doğanlarda Uzun Süreli Ağlama Krizlerinin Anlamı

Bebeklerin her gün aynı saatlerde, genellikle akşam ve gece yarısı arasında telaşlı bir dönem geçirmesi yaygındır. Normalde sağlıklı olan bir bebek günde 3 saatten fazla ve en az 3 hafta boyunca haftada 3 günden fazla ağladığında, bu, kolik olarak bilinen bir durumdur. Bu üzücü olabilir, ancak iyi haber şu ki kısa ömürlüdür – çoğu bebek 3 ya da 4 aylıkken bunu aşmaktadır. Bebeğini yatıştırmaya çalışın. Bazıları, kucakta sallanarak veya ileri geri hareket ettirme gibi hareketlerle rahatlatılırken, diğerleri yumuşak müzik veya elektrikli süpürgenin sesi gibi seslere tepki verir. Bu stresli dönemlerde bebeğinizi en iyi rahatlatmanın ne olduğunu öğrenmek biraz zaman alabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu