Hamilelik

Tüp Bebek

tüp bebek
Tüp Bebek

Evlendikten sonra eşlerin en büyük hayallerinden biri de bebek sahibi olmaktır. Ancak kimi evli çiftin bu isteği doğal yollardan hemen gerçekleşememektedir. Bu da birçok alternatif yola insanları itmektedir. Ancak mesele sağlık olduğunda iş tehlikeli bir yola girebilmektedir. Özellikle de anne baba olmak isteyenler için son zamanlarda çok fazla konuşulan tüp bebek konusunda bilinen çok yanlış bilgi vardır. Hem yanlış hem de bilinçsiz olarak uygulanan tüp bebek yöntemleri annenin sağlığını da tehlikeye atabilmektedir. Bu sebeple bilinçli olarak ilerlemek ve işinin uzmanı kişilerden bu konuda yardım almak önemlidir. Sizler için tüp bebek hakkında detaylı olarak bilgi verebilir ve tedavi konusunda aklınızdaki soru işaretlerini de yok edebiliriz.

Gelişmiş Teknoloji Desteği Sunulmaktadır

İlk olarak tüp bebek tedavisinin nasıl bir yöntem olduğunu anlatmak ile başlayalım. Gebe kalmak isteyen kişilerin doğal yollardan istediğine ulaşamaması halinde çiftlerin yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında birleştirilmesi işlemi tüp bebek yöntemi olarak bilinir. Bir diğer ismi ise yardımcı üreme tekniği olarak bilinir. Son zamanlarda daha çok başarıya erişen bir yöntem olarak bilinmektedir. Bu yöntem, ileriki yaşında problem yaşayan ya da kanalları tıkalı olduğu için gebe kalamayanlara uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra sebebi açıklanamamış olan kısırlık, bazı genetik hastalıklar ve çikolata kisti de tüp bebek yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Kadınların yanı sıra erkeklerin kısır olması durumunda ise daha ileri yöntemler kullanılmaktadır. Teknolojik gelişmeler de tüp bebek yönteminde başarıyı destekleyen önemli bir paydır. Genelde ince bir iğne aspirasyonuyla spermler alınır ve hemen ardından da sperm hücreleri direkt olarak rahme enjekte edilir. Bu şekilde kadının gebe kalması sağlanmış olur. Gelişmiş teknoloji desteği tedavinin gerçeklik ve uygulanabilirlik yönlerini desteklemektedir.

Tüp Bebek Yöntemini Denemeden Önce Tedavi Olmak Gerekir

Bir kadının anne olabilmesi için 15 milyon sperm hücresine ihtiyaç vardır. Eğer sperm hücre sayısı 5 milyon altında olursa tüp bebek tedavisi önerilir. Bunun yanı sıra sebebi açıklanamayan kısırlık da günümüzde çok görülen sıkıntılar arasında sayılır. Birçok çiftte de görüldüğü bilinmektedir. Bu çizgi içinde çiftlere gerekli olan tetkikler yapılmaktadır. Açıklanamayan bir kısırlık olduğu için nedenler saptanamamaktadır. Bu sebeple ilk olarak tedavi amaçlı aşılama yapılmaktadır. Sonrasında tüp bebek yöntemi denenmektedir.

Zamanında Başlanan Tedavi Başarıya Ulaşır

Tüp bebek yöntemine başvuran herkesin başarı ile karşılaşıp anne baba olacağını söyleyemeyiz. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir başarı hikayesi var diyebiliriz. Genç hastaların başarıya erişmesi daha mümkün olmaktadır. Bunun sebebi de yumurta sayısının daha fazla olması ile alakalıdır. Hem yaş hem de yumurtaların kalitesi ile alakalı olan bir durumdur. 35 yaş sonrasında yumurta sayısında azalma meydana geldiği için tüp bebek tedavisi başarı oranı da düşüşe uğramaktadır. Bu sebeple ne kadar erken tedavi olunmaya karar verilir ve tedaviye başlanırsa o kadar çok başarı sağlama imkanı var denebilir. Bunun için genç çiftler bir süre geçtikten sonra istemelerine rağmen çocuk sahibi olamıyorlarsa bir uzmana danışmaları oldukça önemlidir. Neden üreme olmadığını tetkikler ile araştırmak gerekir. Nedenler uzmanlar tarafından araştırılmalı ve bir tedavi yöntemi uygulanmaya başlanmalıdır. İleriki yaşlarda çocuk sahibi olmak isteyenlerin yumurta rezervleri yeteri kadar depoya sahip olmadığı için erken menopoz tehlikesi de kadınları bulabilir. 3 ay süren bir tedavi bu hastalarda önerilir. Eğer o da işe yaramaz ise tüp bebek tedavisine başlanması uzmanlar tarafından başlanmaktadır.

Tüp Bebek Demek Normal Gebelik Süreci Demektir

Tüp bebeğin uygulama şeklinin farklı olması demek gebelik sürecinin de farklı olacağı anlamına gelmez. Tüp bebek tedavisi almış olan her kadın yine normal hamilelik sürecini yürütecektir. Sadece tek fark yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında birleştirilmesidir. Zaten yapılan bu işlem de yine çiftlerin kendi hücreleri olduğu için herhangi bir sıkıntı çıkmamaktadır. Yine 9 ay olarak tanımlanan gebelik dönemini anne adayı yaşayacaktır.

Tedavi Sırasında Günlük Yaşam Devam Edebilir

Eskiden tüp bebek işlemi dendiği zaman çiftler tedirgin olmakta ve ağırdan alınan bir işlem olarak anılmaktaydı. Ancak günümüzde uygulanan yöntemde teknolojiden yararlanılması da bu işlemin işleyişini kolaylaştırmıştır. Bu sayede tedavi alan kişi günlük yaşamda eski hayatına devam edebilmektedir. Sadece transfer gününün peşindeki günde istirahat etmek önemli görülmektedir. Bunun yanı sıra tüp bebek tedavisi sonrasında anne adayının stres yaşamaması da çok önemlidir. Kadınların kendini rahat ve mutlu hissetmesi çok önemlidir.

Tedavide Başarısız Olmak Çiftleri Üzmemeli

Her tüp bebek tedavisi deneyimi mutlulukla sonuçlanmayabilir. Tedavinin tutmaması hatta komplikasyonlar ile karşılaşılması da olası seçenekler arasındadır. Zaman zaman nadir olarak görülse de yumurtaların büyüklüklerinde değişimler, şişmeler meydana gelebilir. Böyle bir durum söz konusu ise tedavinin durdurulması ve ertelenmesi gerekmektedir. Hastanın durumu incelenmeli ve doktor gözetiminde yeniden ne zaman tedaviye başlanması gerektiğine karar verilmelidir. Çiftlerin bu süreç içinde birbirlerine tam destek vermesi oldukça önemlidir. Hem de başarısızlık bile çiftleri üzmemeli ve ümitsizliğe düşürmemelidir. Tek denemede olmasa da tedavilerin uzun süreçli denemelerde tuttuğu çok görülen bir durumdur.

Tekrarlandığı Halde Tüp Bebek Tedavisi İşe Yaramıyorsa Çiftler Ne Yapmalı?

Çocuk sahibi olmak için çiftlerin tüp bebek tedavisine başvurması en büyük adımların başında gelmektedir. Ancak düzenli olarak tekrarlar yapılsa bile tedavinin tutmadığı çiftler olur. Bu durumda her çiftin dikkat etmesi gereken özel durumlar da olabilir. Tekrarlanan tedavilerde bile çözüm alamayan çiftlere sunulacak önerilerden bazıları şunlardır:

 • İlk olarak bu olumsuz geçen sürecin doğal olduğu unutulmamalıdır.
 • Sabırlı ve dikkatli davranmak son derece önemlidir.
 • Merkez ve doktor seçimi titiz yapılmalı ve geçmiş yıllarda yapılan işlemlerdeki başarılar da özel olarak araştırılmalıdır.
 • Her zaman pozitif olunmalıdır.
 • Nefes teknikleri ve yoga tekniklerinden yararlanmak stresi azaltan faktörlerdendir. Bu süreçte stresten hem erkek hem de kadın uzak kalmalıdır.
 • Doktorun sunduğu öneriler takip edilmeli ve bu önerilerin dışına da çıkılmamalıdır.
 • Sağlıklı beslenmeye önem verilmelidir.
 • Düzenli olarak beslenme kontrolü yapılmalı ve fiziksel aktiviteleri de devam ettirmek gerekir.
 • Kaliteli uykuya özen gösterilmelidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

İlk tüp bebek yöntemi dünya çapında 1978 yılında yapılmıştır. O yıldan günümüze kadar birçok kişi üzerinde bu tedavi yöntemi kullanılmış ve başarılar ile karşılaşılmıştır. Başarının yüksek olmasının da belli sebepleri bulunmaktadır.

 1. İlk faktör annenin yaşıdır. 35 yaşın altında olan kadınlarda bu tedavinin tutma olasılığı her zaman daha fazladır.
 2. Sperm kalitesinin de önemli olduğunu vurgulamak gerekir. Spermlerin hareketli ve şekillerinin de normal olması gerekir. Aksi halde tedaviye etkisi olumlu olmayabilir.
 3. Sigara ve alkol kullanan çiftlerin bu tedaviden anlamlı bir sonuç alabilmesi de pek mümkün değildir. Bunun için tedaviden en az 3 ay önceden alkol ve sigara bırakılmalıdır.
 4. Beslenmeye başta anne adayı olmak üzere çiftler çok dikkat etmelidir.
 5. Kaliteli uyku sperm kalitesini de yumurta faaliyetlerini de çok yakından ilgilendirmektedir. Bunun için uykudan da eksiksiz yararlanmak gerekir.

Tedavi Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Tedavinin ardından hemen ayağa kalkılmamalıdır.
 • Seyahate çıkmak için bir süre beklenmelidir.
 • Yüksek basınç ile öksürmekten ve hapşırmaktan uzak kalınmalıdır.
 • En önemli katkı ise ilaçlardadır. Doktorun verdiği her ilaca harfiyen uyulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu