Hamilelik

Tüp Bebek Tedavisi Olurken Dikkat Edilecekler

tüp bebek tedavisi olurken dikkat edilecekler

Tüp Bebek Tedavisi Olurken Dikkat Edilecekler

Tüp bebek yöntemine başvuran kişiler sadece tedaviyi almak ile yetinmemelidir. Tedaviyi alırken de dikkat edilmesi gereken birçok etken bulunmaktadır. Yaşam tarzında da çiftlerin mutlaka değişimler yapması önemlidir. En uygun yöntemin gerekli tahliller yapıldıktan sonra seçilmesi önemli olduğu kadar bu tedaviyi olurken de dikkat edilmesi gerekenlere uyulması mühimdir.

Önce Aşılama Yapılmalıdır

Bir kadının gebe kalabilmesi için 15 milyon sperm hücresine de ihtiyacı vardır. Eğer 5 milyon sperm hücresinden aşağıda kalınırsa gebe kalma riski de büyük oranda azalmaktadır. İncelemeler yapılırken çiftlerin en tedirgin olduğu noktanın infertilite yani kısırlık olduğu bilinmektedir. Önce aşılama ile tedavi öncesi hazırlığın yapılması bunun için çok önemlidir.

Stresten Uzak Kalınmalıdır

Tüp bebek tedavisi alınması isteniyor ve buna karar verilmiş ise aslında artık tedavi başladı denebilir. Tedavide sadece ilaç desteği önemli değildir. Psikolojik olarak da takviye yapılmalıdır. En önemlisi de stresin hayatınızdan uzak olması önemlidir. Bunun yanı sıra stresi düzenleyecek olan faktörler de düzenli yürüyüşler, doğa sporları ile desteklenmelidir. Fiziksel hazırlık her ne kadar tam olsa da psikolojik olarak hazır değilseniz tüp bebek tedavisi de eksik kalabilir.

Eşinize Destek Olmayı İhmal Etmeyin

Anne adayı her ne kadar yükü üstlenmiş olsa da baba adayına da çok fazla görev düşmektedir. İletişim her zaman güçlü olmalıdır. Empati duygusu eksilmemeli ve anlayışlı davranılmalıdır. Her konuda destek olmak da erkeklere düşen görevler arasındadır. Tedavi olumsuz bile sonuçlansa psikolojik olarak desteği eşinizden eksik etmemeli ve en büyük moral kaynağı siz baba adayları olmalısınız. Ne kadar çok olumsuz sonuç gelse de 3 ay sonra işlemler tekrarlanabilir, bunu unutmamalısınız.

Doğal Bir Süreç Olarak Görün

Tüp bebek tedavisi de normal yollardan gebe kalınır gibi doğal bir yol olduğu kabul edilerek istenmelidir. Aynı şekilde hücreler size ait olacak ve 9 aylık gebelik süreci yine yaşanacaktır. Bunun farklı ya da tuhaf bir yöntem olmadığı da bilinmeli ve o şekilde tedavi başlanmalıdır.

Beslenmeye Özen Gösterilmelidir

Her zaman yaşantımızın kaliteli olması için beslenmeye önem vermeliyiz. Ancak tüp bebek sürecinde özellikle de anne adaylarının beslenmelerine önem vermesi bir artı demektir. Sürecin ve sonucun olumlu olmasına yardım edecek bu faktör içinde düzenli ve besleyici gıdalardan takviye alınmalıdır. Öğün atlanmamalıdır. Gerekirse bir diyetisyenden destek alınmalı ve kontrollü yiyecek ve sıvı tüketimi gerçekleştirilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu