Hamilelik

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılıyor

tüp bebek tedavisi nasıl yapılıyor

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Tüp bebek tedavisi anneden alınan yumurta hücresi ile babadan alınan sperm hücresinin normal yollardan değil de laboratuvar ortamında döllenmesine verilen isimdir. Çiftlerin yine kendi hücreleri kullanılmaktadır. Anne rahmine dışarıda döllenen hücrelerin embriyo oluşumu gerçekleşince transfer edilmesi gerçekleşmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi 5 Aşamalıdır

Tedavi toplamda 5 aşamadan meydana gelmektedir. Her merkezin hiçbir aşamayı atlamadan tedaviyi uygulaması şarttır. İlk olarak çiftlere belli tahliller yapılır. Bu tahliller sonucunda çiftlere uygulanacak olan tedavi yöntemi belirlenmiş olur ve ilaç düzeni oluşturulur. İşte en önemli aşama da bu kısımdır. Kısırlık sorunu olup olmadığı ve önüne geçebilmek için en uygun yöntemin araştırılması için ilk önce tahliller ile yumurta ve sperm kalitelerine bakılır. Tedavi uygun görüldükten sonra anne adayının adetinin 2. ya da 3. günü beklenmeye başlanır.

  1. Aşama: Yumurtalıkların Uyarılması

Bu uyarılma aşamasında ilk amaç birden fazla yumurtanın elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu sebeple ilaçlarda değişkenlik görülebilir ve anne adayı birden farklı ilaç denemek zorunda kalabilir. Bu ilk aşama 12 gün kadar sürer. Bu aşamada anne adayının sürekli olarak sık sık merkeze gitmesi gerekmektedir. Merkeze her gidildiğinde yumurtanın gelişimi gözlemlenir ve ilaçlara karşı verilen tepkiler de ortaya konmuş olur.

  1. Aşama: Yumurtaların Toplanması

Uyarılmış olan yumurtaların artık toplanması gerekir. Çünkü uyarılan yumurtalar belirli bir büyüklüğe erişmiş ve olgunluğa kavuşmuş demektir. Çatlatma iğnesi uygulanır ve olgunlaşan yumurtalar da toplanır. Bu iğne işleminin üzerinden 36 saat geçtikten sonra yumurtalar toplanır. Toplama süresi ise 20 dakika sürer.

  1. Aşama: Döllenme

Yumurtalar toplanırken bir taraftan da erkekten sperm hücreleri ince elemeler ile seçilir. Her iki hücre de döllenmeye hazırdır. Mikroenjeksiyon yöntemi kullanılır. Artık embriyolar oluşmak için hazırdır. Özel yöntemler ile embriyo oluşumu gerçekleşmiş olur.

  1. Aşama: Embriyo Transferi

Embriyo oluşumunun ardından ana rahmine transfer işlemi gerçekleşmelidir. Transfer ise 10 dakikalık bir işlemdir. Acı ya da ağrı hissedilmez.

  1. Aşama: Test

Transfer yapıldıktan sonra 12 gün beklenir ve gebelik testi uygulanır. Ve artık tüm işlemler bitmiş sayılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu