Hamilelik

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer

tüp bebek tedavisi kaç gün sürer

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Aşama aşama ilerlenen ve kayda değer bir sonuç elde etmek için tüm basamakların başarılı bir şekilde sonuçlanması için doktorun her dediği yapılmalıdır. Tüp bebek tedavi süresi kişiden kişiye göre değişen bir süreç değildir. Uygulanan yöntemler genel ifadeler olduğu için herkese eşit yöntemler uygulanmakta ve süre de aynı olmaktadır.

Tüp Bebek Aşamaları Kaç Gün Sürer?

Tüp bebek tedavisi almak için her hastaneye başvuru yapılamamaktadır. Bunun için de başvuru yapılmadan önce mutlaka sürenin bilinmesi gerekir. Çiftler her zaman aşamaların ne kadar sürdüğünü de bilmek ister. Bu önemli bir konu olarak sayılır. Çünkü çiftlerin büyük çoğunluğu büyük şehirlere gitmek zorunda kalmaktadır. Süre kadınları daha çok ilgilendirmektedir. Çünkü erkeklerin sadece döllenme aşamasında ve ilk görüşme sırasında merkezde olması yeterlidir. Kadınların ise her aşamada bizzat merkezde olması şarttır. Bunun için tedavi almadan önce mutlaka süre öğrenilmelidir. Fakat tüm süre boyunca uzun bir süreç olacaksa bile anne adayının tedavinin hiçbir aşamasında hastanede yatılı olarak kalmasına gerek olmayacaktır. Genel olarak baktığımız zaman tüp bebek tedavi süresi 1 ay içinde tamamlanıyor diyebiliriz.

Aşamaların Ayrıntılı Olarak Süreleri

İlk aşama: Tahlillerin yapılması ve ilk görüşme aşaması ilk aşamadır ve bu süreç 1 gün içinde tamamlanmaktadır.

İkinci aşama: Yumurtalıkların uyarılması ve kadın erkek sağlığının genel taraması için ikinci aşamada yaklaşık olarak 15 günlük bir süreye ihtiyaç vardır.

Üçüncü aşama: Uyarılan yumurtalıklardan yumurtaların toplanması ve erkekten de sperm alınarak döllenmenin gerçekleştirilmesi için birleşme gerçekleştirilir. Buna da üçüncü aşama denmektedir. Yumurtaların toplanması için yarım saate ihtiyaç duyulur. Hemen bunun ardından ise 2 saat kadar anne adayının dinlenmesi sağlanır. Ve peşinden de anne adayı merkezden ayrılabilir. Bu süreç içinde döllenme gerçekleştirilir. Her döllenen yumurta ve sperm hücreleri de inkübatörde muhafaza edilmektedir.

Dördüncü aşama: Yumurtalar toplandıktan sonraki 3 gün içinde yeniden merkeze gidilmesi gerekmektedir. Bu sefer döllenen embriyonun rahme transfer edilmesi gerekmektedir. Bu işlem ise sadece 15 dakika sürmektedir ve anestezi takviyesi yapılmaktadır. Yine işlem bittikten 2 saat sonra anne adayının dinlenmesi sağlanır.

Bundan sonraki süreç içinde artık hamilelik testi yapılması beklenir. Transfer yapıldıktan 12 gün sonra test yapılır ve süreç bu şekilde olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanır. Toplamda 1 aylık sürede tüp bebek tedavisinin tamamlandığını bu şekilde görebilmekteyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu