Hamilelik

Tüp Bebek Oluşumu

tüp bebek oluşumu

Tüp Bebek Oluşumu

Düzenli olarak cinsel ilişkiye korunmasız olarak girilmesine rağmen çiftlerin gebelik ile karşılaşamaması halinde 1 yıl geçtikten sonra incelemelerin yapılması önerilmektedir. Tüp bebek tedavisi de bu konuda en çok tercih edilen yöntemlerin başında geldiği bilinmektedir. Peki bu tüp bebeğin oluşumu nasıl gerçekleşmektedir?

Tüp Bebek Oluşumu Gerçekleşirken Nasıl Bir Yol İzlenir?

İlk olarak tüp bebek tedavisi alıp almamak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Normal yollardan bebek sahibi olamayanlar ilk olarak her yöntemi denediğinden ve aceleci olmadığından da emin olmalılar. Çiftler ve hekimler ortak olarak bu süreci yürütmelidir. Sağlıklı iletişim de son derece önemlidir.

Kadınların adet döngüsü mutlaka düzgün işlemelidir. Eğer düzensiz bir regl döngüsü varsa, bu düzen doğum kontrol hapları ile oluşturulmalıdır. Döngünün düzenli olması tüp bebek tedavisinden alınan başarı oranının yükselmesine de katkı sağlamaktadır. Ultrason kontrollerinden de geçilmelidir.

Düzenli olarak adet gören kadınların adet günü başladıktan sonra 14. günü yumurtlama da başlar. Daha sağlıklı bir yumurtlama için kadınlara yardımcı hormonlar verilmektedir. Bu hormonlar ile yumurtalıkların uyarılması sağlanmaktadır.

Uyarılan yumurtalıklar daha olgun ve sağlıklı yumurta üretmeye de başlar. Büyümesi ve gelişimi tamamlanmış olan yumurtaların spermler ile buluşması daha kolay olacaktır. Koryonik gonadotropin desteği yumurtaların büyümesine yardımcı olmaktadır. Hem de olgunlaşmayı sağlamaktadır. Bu enjeksiyonun tam zamanında verilmelidir. Geç olursa da yumurta yaşlandığı için hiçbir etkisi olmayacaktır.

HCG uygulandıktan sonraki 36 saat içinde yumurtaların toplanması gerekmektedir. Yumurtalar alınırken ağrı yaşanmaması adına hafif bir anestezi desteği verilmektedir. Ultrasondan da destek alınır ve yumurtalar toplanır.

Yumurtalar alındıktan sonra döllenmenin gerçekleşmesi için sperm hücrelerine ihtiyaç vardır. Sperm ile birleşme sırasında sağlıklı bir döllenme olması için 12 ila 24 saat önceden spermlerin de alınmış olması gerekmektedir. Spermler özel olarak yıkanarak ayıklanmaktadır.

Mikroenjeksiyon tekniği ile sperm ve yumurta hücreleri birleştirilir yani döllenme gerçekleşir. Bu döllenme sonucunda tüp bebek oluşumu bitmiş ve embriyo meydana gelmiş demektir.

Artık ortaya çıkan embriyonun kadın rahmine transfer edilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise 9 aylık normal doğum süresini bekleme zamanı gelmiş demektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu