Hamilelik

Tüp Bebek Nedir

tüp bebek nedir

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisi normal yollardan gebe kalamayan ve belli sebeplerden dolayı yumurta ve sperm hücrelerinin birleşememesi durumlarında çiftlerin başvurabileceği yeni bir tedavi yöntemidir. Genellikle başarı oranı yüksek olarak bilinir. Dünya çağında ilk kez 1978 yılında gerçekleştirilmişse de Türkiye sınırları içinde 1989 yılında denenmiş ve uygulanmıştır. İlk kez doğum gerçekleşen tüp bebek tedavisi ise Ege Üniversitesi’nde meydana gelmiştir.

Tüp Bebek Tedavisi Tanımı

En basit tanımı ile tüp bebek laboratuvar ortamında çiftlerden alınan yumurta ve sperm hücrelerinin birleştirilmesidir. Dölleme işlemi ile embriyonun gelişimi sağlanmaktadır. Dışarıda birleştirilen yumurta ve sperm hücrelerinin sonrasında kadın rahmine yerleştirilmesi sağlanır. Tecrübeli olarak çalışan uzman hekimler ve uygun bir merkez tercih edildiğinde başarı oranı da yüksek olarak bilinmektedir.

Başarı Şansı Nedir?

Hiçbir işlem yapılmadan normal yollardan gebe kalmak isteyen kadınların bir aylık adet dönemi içinde gebe kalma ihtimali %27,7 olarak belirlenmiştir. Tüp bebek tedavisi desteği alan kadınlarda bu oran %40 ya da %45 olarak bilinmektedir. Buna yaşam standartları, yaş sınırı, erkek ve kadın üreme hücrelerinin kalitesi, uyku düzeni, beslenme alışkanlığı gibi etkenler de başarı oranını arttırmakta ya da azaltmaktadır. Yaş olarak en geç 35 yaş önerilmektedir. Çünkü 35 yaşından büyük olan kadınlarda yumurta kalitesi ve hareketliliği düştüğü için gebe kalma riski de azalmaktadır. Kaliteli yaşam standartlarında yaşayan çiftler için de ihtimal yüksektir diyebiliriz.

Tüp Bebek Tedavisinde Yaşanabilecek Komplikasyonlar

  1. Polikistik over sendromu ile karşılaşılabilir. Bu hastalarda ek olarak hiperstimulasyon sendromu da görülebilmektedir. Bu sendrom içinde nefes alamama, karında şişlik, pıhtılaşma sorunları, karında sıvı toplanması, pıhtı atma gibi sorunlar gözlemlenebilir. Ve en kısa sürede hekime başvurulması önemlidir.
  2. Karın bölgesi içinde kanamaya rastlamak da yaşanabilecek sorunlardan biridir.
  3. Enfeksiyon riski de bilinenler arasındadır.
  4. Alerjik reaksiyonlar da birçok kadının başına gelebilecek komplikasyonlar arasındadır.
  5. İşlem sırasında alınan anestezinin etkisi ile olumsuzluklar ile karşılaşmak da mümkündür.

Tüp Bebek Kimlere Yapılır?

12 ay boyunca her hafta düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebe olamayan çiftlerde infertil teşhisi konur. İleri tetkiklerin yapılması ve gerektiğinde de tüp bebek tedavisinin düşünülmesi gerektiği bilinir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu