Hamilelik

Tüp Bebek Aşamaları

tüp bebek aşamaları

Tüp Bebek Aşamaları

Sağlık konusunda her zaman bir adım önden gitmek ve gerekli olan uyarılara da dikkat etmek önemlidir. Özellikle de çocuk sahibi olmak isteyenler için tüp bebek tedavisi çok önemlidir. Aşama aşama her adım takip edilmeli ve uzmanlar tarafından kontroller de sık sık gerçekleşmelidir. Bu şekilde başarıya ulaşma imkanı da yüksek olacaktır.

Tüp bebek aşamaları:

  • Tüp bebek tedavisi alacak olan çiftlerin bilmesi gereken ilk aşama yumurtalıkların uyarılmasıdır diyebiliriz. Bu işleme kontrollü ovaryen hiperstimülasyon denmektedir. Bu işlem ile yumurtalıklar uyarılmakta ve yumurtaların hareketlenmesi ve gelişmesi sağlanmaktadır. Bu uyarılma süresi yaklaşık olarak 8 ila 14 gün arasında devam etmektedir.
  • HCG hormonuyla yumurtaların olgunlaştırılma işlemi ise ikinci aşama olarak bilinir. Bu hormon yumurtalıklara enjekte edilir. 36 saat sonra ise yumurtaların toplanması sağlanır. Özel bir iğne desteği ile bu işlemin yapılması sağlanır. Toplam yumurta sayısının belirlenmesi bu aşamada mümkün olmaktadır.
  • Kadındaki yumurta toplama işleminin yapıldığı gün içinde aynı zamanda erkekten de spermler alınır. Bu seçilen spermler arasından en kaliteli alanlar özel olarak seçilir.
  • Bir sonraki aşamada ise yumurtaların olgunluk seviyesine bakılır. Bu döneme de metafaz 2 dönemi Artık bu döneme gelindiğinde yumurtaların döllenmeye hazır olduğu söylenir. Diğer aşamada özel olarak seçilmiş olan spermlerin bu olgunlaşmış yumurtalar ile birleşmesi özel enjeksiyon çalışmaları ile gerçekleştirilmektedir. ICSI olarak isimlendirilen mikroenjeksiyon yöntemi bu işlemde tercih edilmektedir.
  • İnkübatörlere gerekli olan ısı ve ortam hazırlandıktan sonra döllenmiş olan yumurtalar konur. Döllenmenin burada başarılı olup olmayacağı incelenir. Bu inceleme de yaklaşık olarak 16 ile 18 saat sürer.
  • Döllenme başarılı olursa embriyo bölünmeye geçer. Beşinci gün sonunda ortaya çıkan embriyoya blastokist denir.
  • Embriyo hazır olduktan sonra kadının rahmine transfer edilmesi sağlanır. Blastokist embriyonun seçilmesi sağlanır.
  • Transfer işlemi bittikten sonra da yarım saatlik bir istirahat önerilir. Bu süreçte hastalara yüksek oranda iş yapmalarına izin verilmez ve yüksek efor harcanmayacak işler yapılması tavsiye edilir. İlaçların da mutlaka düzenli ve yeterli dozda kullanılması önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu