Çocuk

Sünnet İçin En Uygun Dönem Hangisi

sünnet için en uygun dönem hangisi

Sünnet İçin En Uygun Dönem Hangisi?

Yenidoğan erkek bebeklerin aileleri tarafından en çok merak edilen ve önemli olarak görülen konulardan biri sünnettir. Hem fizyolojik hem de psikolojik olarak bebekleri çok etkilemeden sünnet işlemlerinin tamamlanması önemlidir. Sünnetin en uygun hangi zamanda olduğuna karar vermeden önce hem psikolojik hem de fizyolojik detaylara önem vermek gerekir.

En Uygun Dönem Erken Bebeklik Dönemi

Hem fizyolojik anlamda üroloji uzmanları tarafından hem de psikolojik açıdan pedagog ve çocuk psikologları tarafından en uygun sünnet yaşının erken bebeklik dönemi zamanındaki yaş süreci olduğu söylenmektedir. Bunun birçok çerçeveden bakılabilecek önemli nedenleri vardır.

  • En önemli nedenlerden biri lokal anestezi alınmasıdır.

Bu dönemde yapılan sünnetlerde uzmanlar çoğunlukla lokal anestezi tercih eder. Ve lokal anestezi sayesinde bebeklerin uzun saatlerce aç kalmasına gerek olmaz. Ayrıca kan tahlili gibi uzun süreçli tetkiklerin yapılmasına da gerek olmamaktadır.

  • İyileşme çok daha hızlı olmaktadır.

İşinin ehli bir uzman tarafından muayene edilmesi ile sünnet kararı alınmaktadır. Karar alınmasına engel olacak bir rahatsızlık yoksa erken bebeklik döneminde bebeklerin sünnet edilmesine karar verilir. Bu yaş döneminde iyileşmenin daha kolay olduğu bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda bezli oldukları için yaranın iyileşme oranının da yüksek olduğu söylenenler arasındadır.

  • Psikolojik anlamda 3 yaş öncesi dönemde anıları unutuyoruz.

Sünnet gibi bir müdahaleyi çocukların hatırlaması çok da uygun bir davranış olmayacaktır. Psikolojik olarak 3 yaş öncesinde yaşadığımız her anıyı unutmamız sünnet açısından da değerlendirilebilen bir özelliğimizdir. Anıları silsek de hislerimizi yok etmek mümkün olmamaktadır. Fakat sünnet konusunda pedagoglar tarafından 2 yaş öncesinde işlemin tamamlanması önerilmektedir.

Sünnet Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

  1. Sünnet yapıldıktan sonra hemen bez bağlanabilir. Buna engel olan bir durum söz konusu değildir.
  2. Genellikle sünnet sonrası bakım olarak ya pipi açık bırakılır ya da ince modelli bir bant yapıştırılır. Çok sıkı pansuman yapılmamalıdır.
  3. Sünnet sonrası 5 saat kadar lokal anestezi etkisi devam ettiği için ağrı hissedilmez. Sünnet olduğu gün 1 ya da 2 kez fitil formunda ağrı kesici verilebilir.
  4. Ağız yolu ile antibiyotik verilmesine gerek olmaz ama 4 gün süre ile antibiyotik kremler kullanılabilir.
  5. Doktor ile de karşılıklı görüşme yapıldıktan sonra 3. gün gibi sıcak su üzerine oturma banyoları yapılabilir. Sabun ya da şampuan kullanılmamalıdır.
  6. Sünnet sonrası ilk kontrol 1 hafta sonra yapılır. Eğer şişlik, kabuklaşma, kızarıklık, kabarıklık gözlemlenirse direk doktora başvurulması gerekir. İlk hafta bu durumların olması normal karşılanır ancak yine de danışmakta fayda vardır.

Sünnet Cinsel Hayatı Gelecekte Etkiler Mi?

Cinsel hayat ile birebir alakalı olan sünnet, doğru ve uygun koşullarda yapılmadığı taktirde gelecekte cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyebilir. Penis yapısında bozulmalar, yaralar, eğrilik gibi durumlara sebep olabilecek yanlış müdahalelerden uzak kalınmalıdır. Bunun için başarılı ve iyi bir uzman tarafından sünnetin yapılması önemli ve gereklidir. Doğru sünnet uygulaması yapıldıktan sonra 48 saat içinde pipi eski formuna dönecektir. Aynı zamanda geleceğe dönük zararlı bir yatırım yapılmasına da engel olunacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu