Hamilelik

Sezaryen Doğum Hakkında Merak Edilenler

sezaryen doğum hakkında merak edilenler

Sezaryen Doğum Hakkında Merak Edilenler

Sezaryen doğum, anne karnı ve rahmini içine alan bir ameliyat prosedürüdür. Daha önce sezaryen doğum yapan kadınlar, sezaryen doğumdan sonra vajinal doğum için aday olabilirler. Bununla birlikte, bu seçenek tüm kadınlar için önerilmemektedir ve uzman ile görüşülmelidir. Sezaryen doğumlar birçok nedenden dolayı önceden planlanabilir veya planlanmamış olabilir.

Sezaryen doğumun söz konusu olabileceği durumlar şunlardır:

Çoklu gebelik

Doğum için yeterli ilerleme olmaması

Acil durum veya ölümcül şüphe

Ölümcül hidrosefali

Makat veya enine pozisyonda bir bebek

Büyük bir bebek

Herpes ve HIV gibi virüsler içeren anne enfeksiyonları

Diyabet, yüksek tansiyon veya servik işleyişini engelleyen bir fibroid gibi maternal durumlar

Plasental veya umbilikal kord anormallikleri

Daha önce sezaryen doğum geçmişi olmak

Sezaryen Doğumun Riskleri Nelerdir?

Herhangi bir prosedür ya da operasyonda olduğu gibi, sezaryen doğumun da riskleri vardır. Ana riskler arasında; yara yeri enfeksiyonu, kan kaybı, kan pıhtıları, bağırsak veya mesane gibi organlarda yaralanma, ilaç veya anesteziye karşı istenmeyen reaksiyonlar ve gelecekteki gebeliklerde potansiyel komplikasyonlar sayılabilir. Bazı kadınlar, vajinal enfeksiyona ( uterus endometritis )maruz kalabilir.

Bebek için riskler, yenidoğan geçici takipnesi (Transient Tashpnea) veya respiratuar distres sendromu gibi cerrahi yaralanma ve nefes alma zorluklarını içerir.

Sezaryen İçin Hangi Tip Anestezi Kullanılır?

Sezaryen sırasında anestezi için çeşitli seçenekler vardır. Kadınlar, kendileri için en iyi seçeneğin ne olduğunu görmek için uzman doktorlarıyla görüştükten sonra ortak bir karar alınır. Seçenekler;  genel anestezi, epidural veya spinal bloğun kullanımını içerir. Genel anestezi kullanıldığında, hasta operasyon için uykuya alınacaktır.

Bir epidural anestezi ya da omurga bloğu ile, sadece vücudun alt yarısı uyuşturulacaktır. Bir epidural blok sırasında, uyuşturucu madde, gerektiğinde ek ilaç temin edilebilen bir tüp ile ya da tüpsüz olarak bir omurga içine enjekte edilir. Bir spinal anestezi sırasında ise, omurilik sıvısı içine ilaç enjekte edilir.

Sezaryen Doğumda İyileşme Süreci

Sezaryen doğumu takiben, hastalar yaklaşık 2-4 gün hastanede kalmayı ve yaklaşık 4-6 hafta boyunca pıhtılaşma olmaksızın, cerrahi alan ağrısını, krampları ve kanamayı deneyimlemeyi bekleyebilirler.Bu semptomların şiddeti, kadına kadın. Bu semptomların şiddeti ile ilgili herhangi bir endişe söz konusu ise, bir uzman doktor ile ayrıntılı tartışılmalıdır. Eve dönüşte, doktorlar tarafından önerilen belirli bir aktivite kısıtlaması olacaktır. Hastaların normal aktiviteyi sürdürmek için tamam olduğunu söyleyene kadar, vajinaya veya cinsel ilişkiye girerek yorucu bir egzersizden kaçınmaları tavsiye edilir (tipik olarak ameliyattan 4-6 hafta sonra). İyileşme dönemi boyunca, hidrasyonun sürdürülmesi, gerektiği şekilde ilaç alınması, ihtiyaç duyulduğunda dinlenmesi ve gebelik kemeri ya da yastığının kullanılması ile insizyon ve karın desteklenmesi önemlidir.

Sezaryen Doğum Sonrası Hangi Belirtilere Dikkat Edilmeli?

Bir enfeksiyon veya başka bir komplikasyon anlamına gelebilecek herhangi bir semptomu doktorunuza bildirmek önemlidir. Eğer bu belirtiler var ise; ateş, kötüleşen ağrı, artmış vajinal kanama, kızarıklık, drenaj veya cerrahi insizyonun şişmesi, kızarıklık veya ateşle birlikte meme ağrısı, kötü kokulu vajinal akıntı ve idrara çıkma ile ağrı. Derhal en yakın sağlık uzmanına danışınız.

 

Kişiler, eğer onlar için doğru seçenek olup olmadığına karar veremiyorlar ise veya sezaryen doğum ile ilgili başka soruları varsa, bir uzmanla konuşmayı ihmal etmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu