Çocuk

Rota Virüsü ve Rota Virüsü Aşısı

rota virüsü ve rota virüsü aşısı
Rota Virüsü ve Rota Virüsü Aşısı

Çocuklarda görüldüğü bilinen Rota virüsü, erken çocukluk döneminde görülen ve tedavi edilmediğinde ciddi sonuçlar doğurabilen bir enfeksiyon çeşididir. Rota virüsü hastalığı genelde erken çocukluk dönemi dediğimiz 0-5 yaş arası çocuklarda sık görülür. 5 yaşına kadarki dönemde pek çok çocuk bu hastalığa yakalanmaktadır. Özellikle bebeklerde bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Bebeklerin savunma mekanizmaları henüz çok gelişmediği için bu hastalık nedeniyle bebeklerin enfeksiyon kapma riski daha yüksektir. Bazı ülkelerde bu hastalık ölüme sebebiyet vermektedir. Oldukça ciddi bir hastalık olan rota virüsü antibiyotik ile geçebilen bir hastalık olmadığı için bu hastalığa yakalanan çocukların mutlaka doktor gözetiminde olup tedavisinin yapılması gerekir.

Rota Virüsü Belirtileri ve Rota Virüsünün Yol Açtığı Sorunlar

Erken çocukluk döneminde görülen rota virüsü belirtileri ve rota virüsünün yol açtığı sorunlar çeşitli şekilde karşımıza çıkmaktadır. Rota virüsü olarak adlandırılan bu virüs çeşidinde bebek ya da çocuklarda yüksek ateş, kusma ve ishal gibi belirtiler sık görülür. Bu belirtilere bağlı olarak çocuklarda aşırı miktarda su kaybı yaşanır. Bunun neticesinde gerekli önlemler alınmadığında ölümle bile sonuçlanabilen riskli durumlar oluşabilir. Bu nedenle bu hastalığın tedavisinde geç kalınmadan hemen önlem almalı ve gereken yapılmalıdır.

Rota Virüsü Tedavisi

Tedavi edilmediğinde ağır sonuçlara neden olabilen rota virüsü için önlem almak ve zamanında tedavi olmak önemlidir. Rota virüsü tedavisi olarak şunları sayabiliriz;

  • Rota virüsünün bulaşmasını önlemek için özellikle bu hastalığa yakalanan ya da hasta olan kişilerle temas halinde olmaktan kaçınılmalı
  • Hastalığın bulaşmış olduğu eşyalarla temas halinde olmaktan kaçınılmalı
  • Yiyecek ve içecekler de bu hastalığın geçişinde etkendir. Bu bakımdan yenilen yiyeceklerin iyice yıkanması önemlidir.
  • Hijyen bu hastalığın geçişini azalttığı için her konuda temizlik ve hijyene önem verilmeli
  • Bu hastalığın tedavisi etkili yollardan birisi aşı vurulmaktır. Rota virüsü aşısı bu hastalığa yakalanan çocuklara yaptırılmalı.
  • Özellikle bebeklik döneminde bebeğinizin anne sütü alımına mutlaka önem verin. Anne sütü içindeki bileşenler çocuğunuzu bu hastalıktan korumaya çalışacaktır.
  • Toplu yaşanan yerlerde dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu