Hamilelik

Rahim Ağzı Yetmezliği Nedir

rahim ağzı yetmezliği nedir
Rahim Ağzı Yetmezliği Nedir?

Rahim ağzı yetmezliği, diğer adıyla Servikal yetmezlik (servikal yetersizlik), Amerikan Koleji ve Jinekologlar Koleji (ACOG) tarafından, uterus kasılmalarının yokluğunda, rahim serviksinin ikinci trimesterde bir hamileliği sürdürememesi olarak tanımlanır. Yetersiz bir serviks, zayıf servikal dokunun erken doğuma neden olduğu veya katkıda bulunduğu veya başka bir şekilde sağlıklı bir gebeliğin kaybına neden olduğunda ortaya çıkan bir durumdur.

Hamilelikten önce, serviksin – vajinaya bağlanan uterusun alt kısmı – normalde kapalı ve serttir. Hamilelik ilerledikçe ve doğumu yapmaya hazırlandığınızda, serviks yavaş yavaş yumuşar, azalır (etkisi) ve genişler. Yetersiz bir servikse sahipseniz, serviksiniz çok erken açılmaya başlayabilir – bu da çok erken doğum yapmanıza neden olabilir.Yetersiz bir serviksin teşhis edilmesi zor olabilir ve sonuç olarak tedavi edilebilir. Serviksiniz erken açılmaya başlarsa, doktorunuz hamilelik sırasında, sık sık ultrasonografide veya serviks’i kuvvetli sütürlerle (servikal serklaj) kapatan bir prosedür tavsiye edebilir.

Rahim Ağzı Yetersizliği Belirtileri

Yetersiz bir servikse sahipseniz, rahim boynunuz erken hamilelik döneminde açılmaya başladığı için herhangi bir belirti veya semptom görmeyebilirsiniz. Ancak, birkaç gün veya hafta boyunca hafif rahatsızlık veya lekelenme mümkündür, ancak hamileliğin 14 ila 20. haftaları arasında başlar. Bunlar;

Pelvik basınç hissi

Sırt ağrısı

Hafif karın krampları

Vajinal akıntıda bir değişiklik

Hafif vajinal kanama

Rahim Ağzı Yetersizliğinde Risk Faktörleri

Çeşitli faktörler yetersiz serviks riskinizi artırabilir. Örneğin:

Konjenital durumlar: Vücudunuzun bağ dokularını (kollajen) oluşturan lifli bir proteini etkileyen uterus anormallikleri ve genetik bozukluklar, yetersiz bir servikse neden olabilir. Doğumdan önce de hormon estrojenin sentetik bir şekli olan dietilstilbestrol’e (DES) maruz kalmak da servikal yetmezliğe bağlanmıştır.

Servikal travma: Bir önceki doğum ve doğum sırasında servikal yırtık varsa, yetersiz bir serviks olabilir. Anormal Pap testi ile uğraşanlar gibi serviks ile ilgili diğer cerrahi prosedürler servikal yetmezliğe katkıda bulunan hasara neden olabilir.

Dilatasyon ve kürtaj: Bu prosedür, ağır uterus gibi çeşitli uterus koşullarını teşhis veya tedavi etmek, bir düşük ya da kürtaj sonrası uterus yüzeyini temizlemek için kullanılır. Nadir durumlarda servikse yapısal hasar verebilir.

Komplikasyonlar

Yetersiz bir serviks, özellikle ikinci trimesterde olmak üzere hamileliğiniz için risk oluşturur: Erken doğum ve hamilelik kaybı

Rahim Ağızı Yetersizliği İçin Alınacak Önlemler

Yetersiz bir serviksi önleyemezsiniz – ancak sağlıklı ve tam süreli bir hamilelik sağlamak için yapabileceğiniz çok şey vardır. Örneğin;

Doğum öncesinde doktor kontrollerine düzenli olarak gitmek oldukça önemlidir. Doğum öncesi ziyaretler, doktorunuzun sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını izlemesine yardımcı olabilir. Önemsiz görünseler bile, sizi ilgilendiren herhangi bir belirti veya semptomdan bahsediniz. Hamilelik sırasında düzenli diş muayenesi de önemlidir.

Sağlıklı diyetle beslenilmeli. Hamilelik sırasında daha fazla folik asit, kalsiyum, demir ve diğer gerekli besin maddelerine ihtiyacınız olacaktır. Doğum öncesi günlük alınan bir vitamine ideal olarak gebe kalmadan birkaç ay önce başlanılmaktadır – herhangi bir diyet boşluğunun doldurulmasına yardımcı olabilir. Doğru miktarda kilo almak bebeğinizin sağlığını destekleyebilir. Hamilelikten önce sağlıklı bir kiloda olan kadınlar için yaklaşık 11 ila 16 kilogram aralığında bir kilo artışı önerilir. Sağlığa zararlı maddelerden kaçınmak; Sigara kullanılıyorsa bırakılmalı, alkol ve uyuşturucudan uzak durulmalı. Ayrıca, ilaç kullanımına dikkat edilmelidir. Herhangi bir ilaç veya takviyeyi almadan önce sağlık uzmanına danışılmalıdır. Bir gebelik sırasında yetersiz bir servikse sahipseniz, daha sonraki gebeliklerde prematüre doğum veya hamilelik riski altındasınız demektir. Tekrar hamile kalmayı düşünüyorsanız, riskleri ve sağlıklı bir hamileliği teşvik etmek için neler yapabileceğinizi anlamak için uzmanınızla görüşün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu