Hamilelik

Prenses Doğum Nedir

prenses doğum nedir

Prenses Doğum Nedir?

Doğumdan korkan anneler için prenses doğum (epudural doğum) avantaj oluyor. Normal doğum her kadın için korkulu bir olay. Ülkemizde bu ağrıları yaşamamak için farklı yöntemlere, hatta daha riskli doğumlara başvuran sayısı çoğunlukta. Doğum esnasında yaşanan sancıları ve ağrıları azaltmak amacı ile kullanılan ilaç tedavisine ağrısız doğum adı verilir.

Hamileliğin son zamanlarında anneleri bebeğini kucağına alma heyecanın yanı sıra doğum korkuları da sarar. Ülkemizde halk tarafından anlatılan yalan yanlış bilgiler anne adaylarının doğumdan korkmasına neden oluyor. Bu nedenle zamanımızda anne adayları prenses (epidural) doğum tercih ediyor.

Ağrısız doğum yöntemleri arasında yer alan bu yöntem son zamanda oldukça revaçta. Lokal anestezi yöntemi ile beyine giden ağrılar uyuşturularak yapılan bu doğum cazip görünüyor. Anne adayları ağrıyı hissetmek istemiyor ise bu yönteme başvurabilir.

Prenses Doğum Nasıl Gerçekleşiyor?

Anne doğum esnasında oturur vaziyette iken bel kısmından bir iğne vurulur. Bu iğne sonrası epidural aralığına ince plastik bir katater konulur. Bu sayede ağrının hissedilmesi önlenir. Anne belden aşağısında ki ağrıları hissetmeden doğumu gerçekleştirir. Aynı zamanda doğum esnasında oluşabilecek yırtılmaların dikiliş esnasında da hiçbir şey hissetmeyecektir.

Halk arasında bu yöntemin sakıncalı olduğu ve sonrasında felç kalmaya yol açtığına dair söylemler gezinir. Fakat doktorlar tarafından yapılan açıklamada ise prenses doğum yönteminin böyle bir şeye yol açmadığını. Bu doğumun annenin tüm anestezi alıp baygın bir şekilde doğum yapmasındansa sadece belin alt bölümünün uyuşuk olarak annenin doğuma şahit olması yöntemidir. Risk oranı oldukça düşük olan bu yöntem günümüzde en çok tercih edilen doğum yöntemleri arasında yer alıyor. İstenmeyen etkiler açısından da en çok tercih edilen doğum yöntemidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu