Hamilelik

Normal Doğum

normal doğum

Normal (Vajinal) Doğum

Bebeğin vajinadan gelmesine normal (vajinal) doğum denilmektedir. Doğum esnasında hiçbir çaba sarf etmeden veya acı çekmeden doğum yapılması günümüz koşullarınca yok. Doğum farklı evrelerden meydana geliyor. Bunlar; 3 evreden oluşur.

  1. Evre;

Annede sancıların başlaması ile kasılmalarda meydana gelir. Bu kasılmalar ile rahmin 10cm açıklığa ulaşmasına kadar geçen sürece 1. Evre denir. En uzun evre bu evre olup ilk doğum ise 12-20 saate, sonraki doğumlarda ise 6-12 saat arasında değişkenlik gösterir

  1. Evre;

Rahmin yukarıda da belirttiğimiz gibi 10 cm açılması ve bebeğin çıkışına kadar geçen sürece denir. Bu süreçte 30 ile 90 dakika arasında farklılık gösteriyor. İlk doğum değil ise daha kısa sürede gerçekleşir.

  1. Evre;

Bebeğin çıkarılması ile plasentanın çıkışına kadar geçen sürede denilir. Genelde 5 ile 15 dakika arasında değişir 30 dakikayı aşması durumunda anormal durum sayılır ve müdahale edilir.

Doğumun başlamasında etkili olan etmenlerin henüz ne olduğu belirtilmeksizin 37. Haftadan sonra gerçekleşen doğumlara miaada doğum adı veriliyor.

Doğum Sancıları Ve Kasılmaları

Hafifi kasılmalar ile kendini belirten fakat belli bir gücün altında ki kasılmaları hissetmek mümkün değildir. Kasılmaların meydana gelmesi ile rahim ağzında değişkenlikler oluşur. Sert olarak kabul edilen rahim boynu bu evrede daha gevşek bir hal alır. Kasılmaların başlaması ile rahim 4cm genişliğine ulaşır. Bu esnada rahim boynu silinmesi dediğimiz olay gerçekleşir. Rahim ağzının yönü değişmeye başlar. Bahsettiğim olaylar bir anda gerçekleşmektedir.

Kasılmalar sancı olarak hissedilmeye başlayınca 22mm Hg basıncı üzerine çıktığını gözlemlemiş oluruz. Asıl açılmanın miktarı ise 100mm Hg ye ulaşması. Sancılar başladıktan sonra hastaneye gitmeniz için oldukça fazla vaktiniz olacak. Bu nedenle sakinliği korumak daha önemli bir rol oynar. Gerçek hayat filimdekinden farklı olup, hiçbir doğum sancı başlaması ile 5 dk içinde gerçekleşmez.

Diğer doğumlara göre vajinal doğumda anneler bebekleri ile daha iyi temas kurabiliyor. Hemen kucaklarına alma fırsatını yakalıyor. Olası bir durumda sadece ufak dikiş ile doğumu gerçekleştirmiş oluyor. Doktorların en çok tavsiye ettiği yöntem de normal doğumdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu