Hamilelik

Normal Doğum ve Sezaryen Doğum Arasındaki Farklar

normal doğum ve sezaryen doğum arasındaki farklar

Normal Doğum ve Sezaryen Doğum Arasındaki Farklar

Bebeğinizi vajinal doğum veya sezaryen doğum olarak dünyaya getirmek arasında birçok fark vardır. Bebeğin dışarıya alınış şekli en temel farktır. Normal (vajinal) doğum sırasında, bir kadın bebeğini vajinasından geçirir ve var olan kasılmalarına göre aşağıya doğru bastırır. Ancak bir sezaryen doğum sırasında, bir kadın bebeğini karnındaki bir cerrahi açıklıktan geçirir. Sezaryen doğumlar,  bir zamanlar bebeğin vajinal olarak alınamayacağı durumlar ve acil durumlar için ayrılmıştır. Geçtiğimiz yirmi yılda, Sezaryen doğum sayısı artmış ve artmaya devam etmektedir. Böyle bir yükselişin altta yatan nedenlerinden bağımsız olarak, kadınlar daha önce hiç olmadığı kadar Sezaryen doğuma hazırlıklı olmalıdır.

Sezaryen Nasıl Yapılır?

Bir ameliyathanede gerçekleşir.

Anne tipik olarak ameliyat için uyanıktır, ancak göğsünden anestezi yapılmalıdır.

Kadın doğum uzmanı, sezaryen kesiğini kadının kasık kemiğinin üzerinde yapar.

Oradan, doktor cildi geri çeker, karın kaslarını kenara çeker ve rahim boyunca daha düşük bir kesik yapar. Amniyotik sıvı rahimden emilir ve bebek alınır.

Bebek daha sonra ameliyathanedeki hemşireler tarafından beslenir ve biraz temizlenir. Plasenta doktor tarafından da alınır.

Sonra yeni anne bebeğini görmeye başlar. Bu süre zarfında kadın doğum uzmanı rahim dikişi yapar, karın kaslarını değiştirir ve cildi diker.

Eğer arzu ederse, anne bebeğine iyileşme odasında bakabilir. İyileşme süreci de burada başlar.

Vajinal Doğum Ve İyileşme Süreci

Normal doğum annenin daha aktif olduğu doğum şeklidir.

Doğuma hazırlandıktan sonra, bebeğini dışarı itmek için bir zorlanma hisseder.

Tipik olarak kasılmalarıyla itecektir, nihayetinde bebeği aşağıya doğru vajinadan bastırıp, plasenta da dâhil olmak üzere dışarıya çıkmasına izin vererek doğum gerçekleşir.

Doğum hızına ve bebeğin büyüklüğüne bağlı olarak anne, perine çevresinde biraz yırtılma yaşayabilir.

Bu yaraların doktorlar tarafından dikilmesi gerekecek.

Anne arzu ederse, bebek, temizlenmek ve tartılmak üzere ısınma masasına götürülmeden hemen önce doğrudan göğsüne yerleştirilebilir.

Normal bir vajinal doğum, bir Sezaryen bölümüne göre çok daha kolay bir iyileşme sürecine sahiptir.

Bir sezaryen ana abdominal cerrahi olduğu için, yeni annelerin,  ailelerinden ve arkadaşlarından, çamaşır sepetlerinin kaldırılması gibi ev içi faaliyetler de dâhil olmak üzere birçok işi yerine getirmeleri için ek desteğe ihtiyaç duyacaktır.

Vajinal doğum yapan bazı kadınların majör komplikasyonları olsa da, genellikle sezaryenlerden daha kolay iyileşir.

Bununla birlikte, tüm yeni annelerin doğum sonrası iyileşme döneminde sevdiklerinden büyük ölçüde destek ve anlayışa ihtiyaçları vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu