Hamilelik

Mol Gebelik

mol gebelik
Mol Gebelik

Hamile kaldığını öğrenen birçok kadın için bu an çok özeldir. Eğer çevrenizde çok fazla sıkıntılı geçen hamilelik görmediyseniz veya diğer gebeliklerinizde mide bulantısı şikayeti dışında hiçbir problem yaşamadan sağlıkla bebeğinizi kucağınıza aldıysanız bu dokuz ayında harika geçeceğini ve bir mucizenin gerçekleşeceğini hayal edersiniz. Halbuki hamilelik döneminde bebek anneye tutunmak için ciddi bir çaba harcamaktadır. Sizin haberiniz dahi olmadan sessiz sedasız gelişen bu süreç dışarıdan çok basit görünse de sanıldığı gibi olmamaktadır.

İşte, bazen işlerin ters gittiği noktada hamilelik süreci riskli, bazen de bebeğin kaybedilmesi ile noktalanmaktadır. Bunların içerisinde anne adayı için alışılmadık olan hamileliklerden bir tanesi de mol gebelik türüdür. Halk arasında bu gebelik, üzüm gebeliği olarak bilinmektedir. Mol gebeliği doktorlar “bin bebek taşıyan anne” olarak da tanımlayabilmektedir.

Mol Gebelik Nedir?

Mol gebeliği, hamile kadınlarda iki farklı türde görülmektedir. Fakat genel olarak mol gebeliği tanımlamak gerekirse sağlıklı bir bebek yapısının oluşmaması ve anne rahminde üzüm büyüklüğünde bol miktarda şişmiş anormaller yapıların gelişmesi olarak açıklamak mümkündür. Bu durumdan dolayı da halk arasında üzüm gebeliği adını almaktadır.

Döllenme esnasında genetik bozukluktan dolayı ortaya çıkan bu anormal durum, iki farklı başlık altında incelenmektedir: Tam mol gebelik yani tıptaki adıyla komplet mol gebelik, kısmi mol gebelik yani tıptaki adıyla parsiyel mol gebelik.

  • Tam Mol Gebelik

Spermin boş bir yumurtayı döllemesi ile oluşan bu mol gebelik türü gebeliğin sadece plesantal olarak tanımlanan parçalardan oluşmasıyla meydana gelmektedir. Plesanta büyümektedir fakat yumurta boştur. Ancak buna rağmen hamilelik testlerinde hCG gebelik hormonunun üretildiği görülmektedir.

Hamile anne adayları, 9 ay 10 günlük bu sürecin sorunsuz geçmesini dilese de bazen her şey tahmin edildiği gibi ilerlememektedir. Bu durumlar arasında yer alan mol gebelik belirtileri konusunda bilinçli olmak gerekmektedir. Şiddetli sabah bulantısı, sürekli veya aralıklı olarak kahverengi akıntı gelmesi, ilerleyen evrelerde bebeğin kalp atışının duyulmaması, ultrason muayenesinde bebeğe ait dokunun yokluğunun fark edilmesi ve üzüm şeklinde gelişmiş rahmin görülmesi, yüksek hCG düzeyi, kan basıncının yüksek olması, aşırı şişme, idrarda protein görülebilen tam mol gebelik belirtileri arasında sayılmaktadır. Bunun yanı sıra yapılan incelemelerde mol gebelik geçiren 5 kadından 1’inde ilerlemesi durumunda vajinadan üzüm tanesi büyüklüğünde tanecik düşmesi görülmektedir.

Tam Mol Gebeliğinde Risk Grubu

Bazı kadınlar, mol gebelik geçirmeye daha yatkın olmaktadır. Bu da tıp dünyasında risk grubu olarak sıralanmaktadır. Daha önce mol gebelik geçirmiş kadınlar, düşük geçmişi olanlar, 40 yaş üzeri kadınlar risk grubunda sayılmaktadır. Bunun yanı sıra ABD’DE beyaz kadınlara göre siyahi kadınlar daha yüksek risk grubu içerisinde kabul edilmektedir.

Tam Mol Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

Tam mol gebeliğin tedavisi tıpkı düşük ya da kürtaj gibi uygulaması ile yapılmaktadır. Rahim genişleterek içerisinin tıbbi müdahale ile boşaltılması sağlanmaktadır. Fakat bu işlemin hemen ardından büyüme durmamaktadır. Bu nedenle uzmanlar, işlem sonrasında 1 yıl boyunca mol gebelik geçiren kadınları takibe almakta, bu süre içerisinde hamilelikten kaçınmasını söylemektedir. Bu nedenle mol gebelik tedavisi sonrasında kadınlara doğum kontrol hapı kullanması tavsiye edilmektedir.

  • Kısmı Mol Gebelik

Tam mol gebelikte bebeğe ait bir doku bulunamazken kısmı mol gebelik durumunda bebeğe ait tanımlanabilir doku bulunmaktadır. Nadir görülen bu durumda bebeğin yaşaması halinde büyüme geriliği ve doğuştan birçok anormallikler gözlemlenmektedir. Kısmı mol gebelik, plesantal’ın anormal gelişimine rağmen, bebek yapısının olması durumunda söylenen bir tanımdır.

Kısmı Mol Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Kısmi mol gebelik geçiren kadınlarda düzensiz vajinal kanamalar meydana gelmektedir. Muayeneler esnasında bebeğin kalp atışı duyulmamaktadır fakat tam mol gebeliğin boyutu küçük ve normal yapıdadır. Kısmi mol gebeliklerde, tamamlanmamış düşük belirtileri de ortaya çıkmaktadır.

Kısmi Mol Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

Tam mol gebelikte uygulanan tedavi yöntemi, kısmı mol gebelik tedavisi için de uygulanmaktadır. Kısmı mol gebelik geçiren kadınların sağlıklı bir bebek sahibi olması mümkündür ancak kısmı mol gebeliklerin tekrarlama ihtimali de yüksek olmaktadır.

Bir gebeliğinde kısmi mol gebelik geçiren kadınların diğer gebeliklerinde erken ultrason muayenesi ile kontrol edilmeleri ve durumu kontrol altına almaları önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu