Hamilelik

Lotus Doğum Hakkında Merak Edilen Her Şey

lotus doğum hakkında merak edilen her şey

Lotus Doğum Hakkında Merak Edilen Her Şey

Tıp alanındaki gelişmeler sonucunda doğum bu kadar modernleşmeden önce, bir lotus doğumu, doğumun en doğal haliydi. Kadınlar plasentanın yararlarından habersizler. Plasenta ve kordon yeni doğanla birlikte kendi başına düşene kadar kalacaktı. Günümüze hızla ilerleyen hastane doğumları, herhangi bir risk veya komplikasyonun ortadan kaldırılması için hızlı ve etkilidir. Umbilikal kord ve plasenta doğumdan hemen sonra bebekten ayrılır.

Batı uygarlığında plasenta ve kordon kanına olan ilgi artmış ve bu eğilim, doğal rotaya girmek isteyen kadınlar arasında popüler hale geldi. Ev doğumları, su doğumları ve / veya ebe ile doğum merkezlerinde gerçekleşen doğal doğumlar daha cazip hale gelmektedir. Plasentanın rahmindeki kullanımının bebeğinize besin ve oksijeni transfer ettiği için şaşırtıcı bir şey olmadığı ortadadır. Anneler olarak doğal köklerimize geri dönüyoruz ve çocuklarımızın esenliği için gerekli gördüklerimize doğru eğiliyoruz.

 

Lotus Doğum Nedir?

Lotus doğum, doğumdan sonra plasenta ve göbek akorunu sürdürme uygulamasıdır. Amaç, yeni doğanın genel gelişim ve sağlığının yararı için bütünlüğünü korumaktır. Bebek, kordon ve plasenta bir birim olarak görülür.

Kısa süreli lotus doğumlarında, bebek, plasentaya bağlanan göbek kordonundan ayrılır ve kopma süresi 4-48 saattir. Ayrıca tam lotus doğum olarak bilinen bir uzun vadeli lotus doğum, kordon doğal olarak kendi zamanında (genellikle 3-10 gün içinde) göbek deliğinden düşmesine izin verilir. Genel olarak, bebeğe bağlı plasenta tutulma pratiği, onun optimal faydalar elde etmesi açısından hayati öneme sahip olabilir.

Lotus Doğumun Sağladığı Yararlar

  1. Kan Transferi

Kan transferini sağlamak için plasenta bebekle aynı seviyede yerleştirilir. Ekstra 80-100 ml oksijenli kan, ilk yıl içinde beyin gelişimlerine katkıda bulunabilir.

  1. Duygusal Sağlık

Yeni doğan bebeğimizin duygusal sağlığını gözden kaçırıyoruz. Kendini onların yerine koymaya çalış. Tamamen farklı bir dünyadalar. Uygulamanın ana faydalarından biri, bebeğin, kordonun ve plasentanın, bebeğin herhangi bir yerini kesmekten kaçınarak süreci hızlandırmak için tedavi edilmesidir. Lotus bebeklerinin anneleri, bebeklerinin, kordon ayrılmadan önce diğer yeni doğanlara kıyasla daha sakin bir tavır sergilediklerini fark ettiler. Bu, kordon takılıyken yeni doğan için doğum sürecinin yavaşlamasına bağlı olabilir. Ayrıca, bu geçiş süreci devrede iken çevrelerinde özel bir ilgi var. Anneler yeni doğan için huzurlu ve sakin bir yer sağlar.

  1. Güçlü Bir Bağ Kurma

Doğum yaptıktan sonra, kordon halâ bağlı iken daha yakın bir birlik oluşturmak için bu aşamada anne, baba ve bebek teşvik edilir. Lotus doğumun yumuşaklığı bebeğin yeni çevresine alışması için zaman ayırmasını ve ebeveynleri ile dışarıda yeni bir bağ kurmasını sağlar.

Lotus Doğum Riskleri

Kraliyet Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar Koleji’nde, doktorlar, araştırma yaparak, lotus doğumuyla ilgili riskleri bildiğine inanıyorlar.

RCOG’dan Dr.Patrick O ’Brien şunları söyledi:

“Doğumdan sonra belirli bir süre bırakılırsa, plasentada bebeğe bulaşabilecek enfeksiyon riski vardır. Plasenta özellikle kan içerdiği için enfeksiyona eğilimlidir. Doğumdan kısa bir süre sonra, umbilikal kordun nabız atması durduktan sonra, plasentanın dolaşımı yoktur ve esasen ölü dokudur. ”

Bebeğin enfeksiyon için risk altında olup olmadığı tartışmalıdır. Bebeği düzenli olarak izlerseniz, bir enfeksiyondan kaçınılabilir. Akılda tutulması gereken başka bir şey de plasenta bakımının rahatsızlık vermesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu