Hamilelik

Lokal Anestezi İle Doğumun Faydaları Ve Zararları

lokal anestezi ile doğumun faydaları ve zararları

Lokal Anestezi İle Doğumun Faydaları Ve Zararları

Lokal anestezi günümüzde yaygın bir biçimde kullanılmakta olan bir doğum yöntemidir. Hangi anne adayı ağrısız bir doğum süreci yaşamak istemez ki? Ağrısız bir şekilde doğum olanağı sunmakta olan lokal anestezi annenin doğum anında uyanık kalmasına ve ağrısız bir şekilde doğuma şahit olmasına olanak sağlamaktadır. Lokal anestezi uygulamasında anne hiçbir şekilde ağrı ve sancı hissetmemekte sadece bebeğinin doğuşunu izleyerek heyecanını yaşamaktadır.

Lokal anestezi ile doğumun hem faydaları hem de zararları bulunmakta. Bu sebepten dolayı lokal anestezi uygulaması ile doğum gerçekleşmeden önce annenin doğum öncesi muayene edilmesinde ve lokal anestezi uygulamasına uygun olup olmadığına uzman bir doktor tarafından bakılmalı.

Lokal anestezinin en çok bilinen faydaları arasında ağrısız bir doğum olması yer almakta. Bunun yanı sıra annenin bebeğinin doğduğu anı görebilmesi, doğum sonrası kendini daha çabuk toparlayabilmesi ve günlük hayatına hemen geri dönebilmesi lokal anestezinin en çok tercih edilen doğum yöntemi olmasını sağlamakta ve en büyük faydaları arasında yer almakta.

Lokal anestezinin anneye verdiği zararlar ise alerjik reaksiyonlar olarak gözlemlenebilmekte. Bunun yanı sıra solunum fonksiyonlarına etki edebilir, ağrıların tamamen yok olmaması gibi bir durum ile karşı karşıya gelinebilir. Eğer lokal anestezi uygulamasında ağrı tamamen yok olmuyor ise genel anestezi uygulaması yapılarak ağrılar yok edilebilmekte. Lokal anestezi uygulamasında uygulama yapılan bölgede geçici olarak hareket engeli oluşmakta ve anestezi etkisi geçene kadar bu şekilde devam etmektedir.

Lokal Anestezi Hangi Durumlarda Uygulanmaz

Lokal anestezi uygulaması anne adayının onayı alınarak yapılmakta olan bir uygulamadır. Ancak anne adayı bu uygulama için onay vermiş dahi olsa doktor tarafından bu doğum yöntemi uygun görülmez ise lokal anestezi uygulaması ile doğum gerçekleşmemektedir. Aksi durumda hem annenin hem de bebeğin hayatı tehlikeye atılabilmekte ve istenmeyen kötü sonuçlar ile karşı karşıya gelebilme ihtimali yükselmektedir.

Kana bozukluğu olan ya da lokal anestezi uygulanacak olan bölgeden daha önce başka bir operasyon geçirmiş olan anne adaylarına lokal anestezi uygulaması yapılmamakta ve tehlike olarak adlandırılmakta. Ayrıca bölge enfeksiyon kapmaya müsait ise ve yapılan muayeneler sonucunda anne adayının alerji oluşturabilecek bir durumu var ise de kesinlikle lokal anestezi uygulaması gerçekleşmemekte.

Lokal Anestezinin Doğum Sonrası Avantajları

Her anne bebeğinin doğacağı anı görmek ve onu hissetmek ister. Lokal anestezi doğum yöntemi annelere bu olanağı sağlamakta ve uyanık bir şekilde bebeklerinin ilk doğduğu ana şahitlik etmelerini sağlamaktadır. Acısız ve ağrısız doğum olanağı sunmakta olan lokal anestezinin doğum sonrası da annelere sağlamakta olduğu pek çok avantaj bulunmaktadır.

Lokal anestezinin bebeğe doğum öncesi ve doğum sonrası hiçbir şekilde zararı ve yan etkisi bulunmamaktadır. Lokal anestezi ile doğum yapmakta olan bir anne doğum sonrası ağrılardan da pek etkilenmez ve bebeğini beslemeye doğum sonrası hemen başlayabilir. Normalde doğum sonrası annenin kendine gelme ve günlük hayata dönebilme süresi birkaç günü kapsamaktadır. Ancak lokal anestezi uygulaması ile doğum yapmakta olan bir anne doğum sonrasında yürüyebilmektedir.

Lokal Anestezi Uygulaması Nedir

Lokal anestezi sadece uygulanmış olduğu bölgede meydana gelmekte olan ağrıları yok etme konusunda etkilidir ve başka bölge üzerinde etki yaratmamaktadır. Lokal anestezi uygulamasında annenin bilinci açık ve uyanık bir şekilde doğum gerçekleşmekte ve doğum hızlanmakta. Lokal anesteziye bağlı olarak meydana gelen bölgesel uyuşukluk ve hareketsizlik anestezi etkisini kaybetmeye başladıkça yavaş yavaş ortadan kalkar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu