Hamilelik

Lohusalık Depresyonu Nasıl Atlatılır

lohusalık depresyonu nasıl atlatılır

Lohusalık Depresyonu Nasıl Atlatılır?

Doğumdan hemen sonra meydana gelen ve yaklaşık 40 güne hatta bazı durumlarda daha da fazla süren lohusalık döneminde lohusalık depresyonu denilen durum anne adaylarında doğumdan hemen sonra yaşanabilmektedir. Genel olarak lohusalık depresyonu birkaç haftaya kadar atlatılsa da bazı durumlarda bu dönem daha da uzun sürebilmektedir. Lohusalık depresyonu denilen durumun uzun sürmesi anneden anneye ve yaşanılan durumlara göre farklılık gösterebilir.

Lohusalık depresyonunda “ annelik hüznü” de denilen bu dönemde anne adayında unutkanlık, panik atak, sürekli ağlama durumu, sinirli olma, kendini dışlanmış hissi, kendini boşlukta hissetme, duyarsızlık durumu, mutsuzluk, bebeğine karşı isteksizlik ve en önemlisi bebeğine yetememe duygusu görülebilmektedir. Anneler bu dönemde bebeğine karşı sorumluluk duygusu ile bebeğine yeterince yetemeyeceğini ve onu gerektiği gibi bakamayacağı hissine kapılarak depresyona girebilirler. Bu durumda bazı anneler bu depresyonu kısa süreli atlatsa da bazı anneler de bu süreç çok daha uzun sürebilir. “lohusalık psikozu” denilen uzun süreli lohusalık depresyonunda anne de büyük bir mutsuzluk hissi, hallisünasyon görme ve bebeğine zarar verebilme endişesi gibi durumlar görülebilir. Bu gibi uzun süren ağır lohusalık depresyonunda kişinin aile desteğinin yanı sıra psikolojik destek de alması gerekebilir. Bu açıdan bu konunun ihmal edilmemesi ve anneye gereken yardımın yapılması annenin psikolojik sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Lohusalık Depresyonuna Neden Olan Durumlar

Doğumdan hemen sonra annede olan lohusalık depresyonun pek çok nedenleri olabilmektedir. Lohusalık depresyonuna neden olan durumlar olarak şunları söyleyebiliriz:

  • Annenin medeni durumu: anne eğer evli değilse çocuğuna tek başına bakma sorumluluğu anneye haliyle büyük bir sorumluluk yükleyecektir. Bu durumda annenin depresyona girmesi kaçınılmazdır.
  • İlk gebelik: Anne ilk kez doğum yapıyorsa bebeğini iyi bakıp bakamama endişesi yaşayabilir. Bu durum da anneyi strese sokarak depresyona girmesine neden olabilir.
  • Bebeğin sorunlu doğması: Bebeğin anamoli ya da başka hastalıklar ile doğması annede büyük bir psikolojik çökkünlük hissi oluşturabilir. Bu durum da da anne depresyone girebilir.
  • Bebeğine karşı sorumluluklar: Bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte sorumluluklar da aynı şekilde başlar. Bebeğin sorumlulukları anneyi endişelendirerek annenin depresyona girmesine neden olabilir.
  • Evlikte yaşanan sorunlar: Anne evliliğinde mutsuzsa bebeğine karşı da mutsuz bir durum sergileyeceği için bu durum onda depresif bir durum sergilemesine neden olabilir.
  • Yorgunluk ve uykusuzluk: Annenin bebeğin doğması ile birlikte sorumluluğu artacağı için uykusuzluk ve yorgunluk durumu artar. Bu da kişide sinirlilik ve depresif durumlar oluşturabilir.
  • Hormonal Değişimler: Gebelik döneminde östrojen ve progesteron hormonun aniden düşmesi durumu da kişiyi psikolojik olarak etkileyebilir.

Lohusalık Depresyonundan Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Doğundan sonra yaşanabilen lohusalık döneminde yaşanan lohusalık depresyonundan kurtulmak için öncelikli olarak ailenin manevi desteği çok önemlidir. Özellikle eşin anneye destek olması oldukça önemlidir. Bu dönemde eşin anneye destek olarak bebeğin sorumluğunu paylaşmada ona destek olması oldukça önemlidir. Eşin anneye destek olmak için gerek bebeğin bakımında gerek annenin manevi olarak desteğini sağlamada yardımcı olması anneyi rahatlatacaktır. Eşin dışında aile büyüklerinin de bu dönemde anneye özellikle manevi destek olması oldukça önemlidir. Özellikle bebek bakımı konusunda tecrübeli kişilerin anneye bu dönemde yardımcı olması oldukça önemlidir. Anneye en büyük destek olarak anneanne ya da babababaannenin destek olması anne adayını manevi açıdan güçlendirecektir. Lohusalık döneminde en azından “40’ı çıkam” diye bilinen bu dönemde anneyi yalnız bırakmamak ve bebeğin bakımı konusunda onun yanında olmak annenin bu dönemi çabuk atlatmasında etkili olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu