Anne

Kanal tıkanıklığı ve mastit

kanal tıkanıklığı ve mastit

Kanal Tıkanıklığı ve Mastit

Emzirme dönemindeki annelerin yaşadığı çok sayıda problem vardır. Bu problemlerin en önde gelenlerinden birisi ise kanal tıkanıklığıdır. Kanal tıkanıklığı problemin çok çeşitli nedenleri olabilir. Başta gelen nedenler arasında memede biriken fazla süt olması, emzirme pozisyonunun yanlış seçilmesi, öğün atlayarak emzirme yapmak gibi sebepleri sayabiliriz. Buradan da anlaşılacağı gibi kanal tıkanıklığının sebepleri genelde bizden kaynaklıdır ve bu sebeple de önlemi mümkün bir problemdir. Annelerimizin şikayetçi olduğu diğer bir problem ise mastittir. Bir çeşit iltihap türü olan mastit emzirme dönemindeki annelerin korkulu rüyalarındandır. Enfektif olan ve enfektif olmayan tipte iki çeşit mastit olabilir. Peki mastite sebep olan etkenler nelerdir? Genel olarak memede ki sütün boşaltılmaması bu duruma sebebiyet vermektedir.

Kanal Tıkanıklığı Nasıl Önlenir?

Kanal tıkanıklığına sebep olan en önemli etken sütün memede bırakılması olduğundan tıkanıklığı önlemenin en etkili yolu da sütü boşaltmaktır. Sütünüzü boşaltmanın en iyi yolu ise doğal olarak bebeğinizi emzirmektir. Fakat bebeğinizin emmediği durumlarda kanal tıkanıklığının önüne geçebilmek için el ile sağım yapabilirsiniz. Bu durumda memede ki süt sirkilasyonunu devam ettirecek ve kanal tıkanıklığı problemini yaşama riskinizi minimuma indireceksiniz. Ayrıca memenizi dinlendirmek için emzirme periyodunuzun dışına çıkmamalı, düzenli bir şekilde emzirmeye devam etmelisiniz. Yorgun bile olsanız düzenli şekilde sağım veya emzirme yaparak süt kanallarını açık tutmalı böylece olası bir tıkanmanın önüne geçmelisiniz.

Mastit Nedir ve Nasıl Önüne Geçilir?

Emzirme dönemindeki annelerin yaşadığı problemlerden olan mastit bir tür meme ucu iltihabıdır. Memedeki sütün boşaltılmaması başta olmak üzere çeşitli sebeplerle ortaya çıkan mastitin enfektif olan ve olmayan iki çeşidi bulunur. Tedavisi için ise genellikle antibiyotikler tercih edilir. Ayrıca meme ucu kremleri de sürülerek tedavi süreci hızlandırılabilir. Fakat sağım ya da emzirme yapılmadan önce meme ucuna sürülen keremin temizlenmesi unutulmamalıdır. Mastit durumunun yaşanmadan önüne geçebilmek için düzenli şekilde emzirim ya da sağım yapılmalı ayrıca memenin temizliğine özen gösterilmelidir. Bütün bunlarla birlikte  şiddetli bir ağrı ve yüksek ateş  hissediliyorsa en kısa zamanda bir hekime danışılması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu