Hamilelik

ilk hafta gebelik

ilk hafta gebelik

ilk hafta gebelik

Hamilelik süreci yaklaşık olarak 40 hafta sürmektedir. Gün sayısında bazı durumlarda değişiklik olabilir. Bir hafta önce ya da sonra doğum olayı gerçekleşebilir ama genel olarak normal bir gebelikte süreç bu şekilde işlemektedir. Olağan dışı durumlar olmadığı müddetçe sağlıklı bir gebelik bu süre zarfı içinde işler. Bu makalemizde gebeliğin ilk oluşmaya başladığı evreler olan gebelikte ilk hafta neler olduğu neler yaşandığı ve bu süreçte gebeliğin seyrinin nasıl devam ettiğinden bahsedeceğiz.

Gebelik döneminin başlangıcı olarak kabul edilen dönem ilk adet döneminin başlangıcı ile sonraki adet dönemi arasında olan dönemdir. Yani önceki ayda adet gören biri diğer ayda adetinin günü gelmesine rağmen adet olmadıysa hamile olduğu düşünülebilir ve bu dönem arası hamilelik başlangıcı kabul edilir. Adet gecikmesi yaşanması gebe kalmanın ilk belirtisidir. Doktorunuza gittiğinizde size en son adet olduğunuz ilk günün tarihini soracak ve hamileliğin başlangıcını son adet zamanından itibaren hesaplayacaktır.

Gebeliğin Başlangıcı

Gebelik belirtileri içerisinde en önemli belirtilerden birisi olan adet zamanın gecikmesi hamileliğin yaşanması için ilk uyarılardan birisi olarak kabul edilir. Gebeliğin başlangıç tarihi olarak bu belirti esas alınır ve ona göre gebe kalma zamanı hesap edilir. Gebelik haftası hesaplanırken son adet görülen zamanda ilk gün başlangıç alınır. Yani önceki ayda adet gününüzün ilk gününden itibaren gebelik haftası hesap edilir. Gebeliğin oluşma devresi genelde adet bitiminden sonraki 14 gün içerisinde olduğu için bu dönemde hamile kalındığı düşünülür. Ancak bazı istisnai durumlarda adet zamanın ilk haftasında ya da diğer adet zamanına en yakın zaman olan son bir hafta kala da ender de olsa hamilelik yaşanabilir. Bu açıdan doğumun başlangıcı olarak genelde 40 haftadan iki hafta önce ya da sonraki zaman da hesap edilir ve bu zamanlarda da doğumun gerçekleşebileceği düşünülür.

Gebeliğin İlk Haftasında Yaşananlar

Ortalama olarak 40 hafta süren bir gebelik döneminde ilk üç ay bebeğin organ gelişiminin başladığı ilk üç aylık olan birinci trimester, annenin hamilelik sürecine adapte olmaya çalıştığı ikinci üç aylık dönem yani ikinci trimester ve bebeğinin gelişiminin hızla devam ettiği son üç aylık dönem yani üçüncü trimester dönemi bulunmaktadır. Biz ilk üç aylık dönem olan birinci trimister döneminde ilk hafta gebelikte neler yaşanır bunlar üzerinde durmaya çalışacağız:

İlk hafta yumurtlama sürecinde sizde bazı değişiklikler yaşanmaya başlar. Fallop kanalınıza atılacak olan yumurta hücresi bu dönemde gelişmeye başlar ve bu dönemde yumurta hücresi olgunlaşır. Fallop tüpleri rahmin her iki tarafında bulunan ince kanallardır. Bu kanalların içleri tüylerle kaplıdır. Bu tüyler vasıtasıyla yumurta hücresi rahim içi tabakasına yönlendirilir. Rahim pelvis çatısında yer alır. Bu kısma idrar torbası ve kalın bağırsak yakındır. Rahim hamilelik dönemi ilerledikçe büyümeye başlar ve idrar torbası buraya yakın olduğu için sık tuvalete çıkma ihtiyacınız artar. Hamileliği ilk haftasında görülen sık idrara çıkma ihtiyacı bu nedenle ortaya çıkar. Hamileliğin ilk haftasında rahim içi tabakası hamilelik için elverişli hale gelmeye başlar ve bunun için progestron hormonu salgısı artar. Aynı şekilde östrojen hormonu da bu dönemde salgılanarak rahim hamilelik için uygun hale getirilmeye çalışılır. Bu iki hormonun etkisiyle rahim içi hamilelik için son şekliniz almaya çalışır ve embriyonun burada gelişimini güvenle sürdürebileceği uygun ortam hazır hale gelir. Gebeliğin yeni oluşmaya başladığı bu dönemde dikkatli olmalı ve sigara, alkol gibi zararlı her türlü maddelerden uzak durmaya çalışılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu