Anne

İlk anne sütü

ilk anne sütü

İlk Anne Sütü

Yeni doğan bir bebekle anne arasında ilk etapta çok uyumlu bir zaman geçtiği söylenemez. Agresif ve ilgi bekleyen bir bebek düşünüldüğünde annenin bu süreçten etkilendiğini ve yorulduğunu rahatlıkla görebiliriz. Anne ve bebek arasındaki ilişkinin gün geçtikçe daha sağlam bir temele oturduğunu da zamanla görmemek elde değil. Bebekle annenin bu temelini oluşturmasında en dikkat çekici sebeplerden birisi anne sütüdür. Sütün bebeğin bedenine bir tamamlayıcı olarak girmesini ve bebeğinin kendi sütüyle gelişimini gören annenin mutluluk duymaması o bağı kuramamasını normal olarak nitelendirmek çok zor. Bebek gelişiminin vazgeçilmezi olan anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemi için tam bir koruyucu rol üstlenmektedir. Anne sütü ve bebeğin tanışması doğumdan hemen sonra başlamalıdır. Annenin süt üretimini artırabilmesi için bebeğin emmeye bir an önce başlaması gerekmektedir. Bebek annesinin memelerinde bulunan sütü boşalttıkça annenin vücudu buna tepki olarak daha fazla süt üretecektir. Bir doğumda annenin en az iki çocuğun besin ihtiyacını karşılayacağı kadar sütü bulunmaktadır. Anne sütü bir bebeğin normal şartlarda büyümesi ve gelişimi için bütün besin ihtiyacını sağlamaktadır.  Dünyaya gözlerini yeni açmış bir bebek birden fazla hastalığa yakalanma riskiyle karşı karşıyadır bu yüzden hemen anneden sarı süt emzirmesi yapılır. Asıl ismi kolostrum olan bu süt zayıf olan bebeğin bu hastalıklardan korunması için müthiş bir koruyucudur. İlk sütün anne vücudunda oluşumu oldukça ilginç ve mucizevi bir düzen tablosudur. Anne beyninin alt tarafında bulunan ön hipofiz adı verilen bezden prolaktin adı verilen bir hormon yardımıyla süt oluşumu tamamlanır. Hamilelik durumunda süt memelerden gelmemektedir. Bunun nedeni ise plasenta denilen yerden gönderilen östrojen ve progesteron hormonlarının prolaktin hormonunum oluşmasını engellemesidir. Bebek doğduğu anda östrojen ve progesteron hormonları etkisini yitirir bu sayede prolaktin hormonu memelere gelerek ilk süt oluşur. Bazı istisna durumlarda doğum sırasında hormonal problemlerden dolayı prolaktin hormonu memelere gelmektedir. Bu durumda doktorlar anne adayının bu sütünü muhafaza etmeye çalışmaktadır çünkü ilk sütün önemi büyüktür. İlk süt verildikten sonra sizleri yeni bir süreç bekleyecektir. Bebeğin gelişimi için en önemli olan süreç bu süreçtir.

İlk 6 Ay Anne Sütünün Önemli Gerçekleri

Anne sütünün diğer sütlere ve besinlere bakıldığında açık ara önde olduğunu görüyoruz. Peki anne sütü nasıl bir besin avantajı sağlamaktadır? Evet bu sorunun yüzlerce cevabı var mesela bebekler için anne sütünden daha doğal ve taze bir besin bulunması mümkün değildir. Anne sütü doğal olduğundan temizlik sağlanması halinde herhangi bir anormallik veya hastalık olmadığında gayet kullanışlıdır. Üstelik anne sütü maliyet gerektiren bir besin değildir ve bebeklerin sindirim sistemlerine gayet uygundur. Bebekler anne sütü kullandıkları dönemde diğer besinlere göre daha az hastalığa yakalanmaktadır. Anne sütü önderliğinde bağışıklık sistemleri güçlü bir hal alır ve mikroplardan kolayca korunurlar. Ayrıca bebeğin zihinsel gelişimi söz konusu olduğunda anne sütünün yeri doldurulabilecek tarzdan değil. Bebek anne sütü sayesinde vücudunda ihtiyaç duyduğu su ihtiyacını tamamen sağlar. Anne ve bebek arasında oluşan sevgi bağlarını büyük ölçüde etkiler. Ayrıca emziren annenin kendi sağlığına etkilerini de pas geçmemiz gerekiyor. Emzirmek annenin kanser olma riskini azaltır. Bebeğin gelişiminin hızlı olabilmesi için ihtiyaç duyduğu besinleri yapay olarak seçmemeniz gerekiyor. Anne sütü bebeğin hemen hemen her ihtiyacını karşılayan tek organik üründür. Dışardan almış olduğunuz sütler defalarca işlemden geçmektedir ve nasıl bir şekilde sofranıza geldiği hakkında bilginiz yok karşısında ise saymakla yararının bitmeyeceği bir anne sütü var. Tercihlerinizi yaparken bebeğinizin ilerde gelişimini büyük ölçüde etkileyebileceğinizi düşünmelisiniz. Anne sütünü küçümsemek mümkün değildir yapılan araştırmalara göre anne sütü kullanmayan bebeklerde ölüm oranı süt kullanan bebeklere göre 6 kat daha fazladır. Böyle bir istatistik bile süt konusunda kararlı olmanıza yeterli olabilir. Ayrıca tavsiye edilen diğer bir şey de altı ay boyunca sadece anne sütü kullanılması sonrasında uygun takviyelerle bebeğin beslenmesini desteklenmesidir. Yani altı ay boyunca bebeğinize sadece anne sütü vermeniz yeterli olacak. Bebekler her ağladıklarında anne sütü takviyesi yapılmalıdır. Ne yazık ki günümüzde elde edilen verilere göre Türkiye’de ilk altı ay sadece anne sütü emzirilerek büyüyen bebek yüzdesi sadece 1’dir. Bu kadar bilginin yer aldığı araştırmanın yapıldığı çağda oranın yüzde 1 olması bebeklerin ne kadar da bilinçsiz bir biçimde yetiştirildiğini göstermektedir.  Eğer bir anne adayıysanız veya çocuğunuz yeni doğmuşsa doğru yerdesiniz anne sütü hakkında edindiğiniz bilgileri kullanma vaktiniz geldi. Yapmanız gereken sadece yazılanların önemini kavramak ve bu yolda hatalarınızdan geri dönmektir.

Anne Bebek İlişkisinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Anne bebek ilişkisinden sürekli olarak bahsettik ancak detaylı olarak dikkat edilmesi gereken kritik noktalar bulunmaktadır. Bebekler ilk aşamada içgüdüsel olarak yapmakta oldukları emme işleminde çok başarılı olamayabilirler. Zamanla bebeğinizin emme işleminde ne kadar ustalaştığını göreceksiniz fakat bu süreçte ona olan tavırlarınızı ve tepkilerinizi iyi bir şekilde göstermeniz gerekiyor. Anne ve bebek arasında oluşan bu döngü zaman geçtikçe yerini daha çok sevgiye bırakacaktır. Bilinçli bir anne bebeğinin beslenmesinden psikolojik ruh sağlığına kadar dört dörtlük bir karakter oluşturabilir. Psikolojik sorunlar temel alındığında bebeğin karakter gelişimi yetişme biçiminden beslenmesine kadar dayanmaktadır. Biyolojik etkenler sağlıklı bir birey oluşumunda ve bireyin karakterini belirlemede önemli bir role sahiptir. Profesyonel bir annenin bebeğine temiz ve titiz olması da bu ilişkinin sorunlarını çözebilir niteliktedir. Bebekler yapı itibari ile çok hassastır ve ne kadar dikkatli olursanız olun hastalıklara yakalandıkları dönemler olacaktır. Ancak dayanıklı bir bağışıklık sistemleri olmadığından basit hastalıklarda ciddi sorunlar yaşayabilirler. En ufak bir bebek hastalığı durumunda bebeğinizi doktora götürmeniz sağlıklı olacaktır. Başarılı bir anne olmak ilgi ve emek gerektiren oldukça zor ama anneler için kolay olan bir durumdur. Bu süreçte yapmanız gereken en önemli unsur bebeğinize elinizden geldiğince anne sütü vermektir. Bebeğinizi daha iyi anlamak için yapmanız gerekenler onu tanımak ve hareketlerine doğru anlamları yükleyebilmektedir. Bu konuda yapabileceklerinizin başında bebeğiniz ile mümkün olduğunca fazla vakit geçirmek gelmektedir. Bebeğinizle geçirdiğiniz kaliteli vakitler ve oynadığınız oyunlar aranızdaki ilişkinin sağlamlaşmasına olağan tanıyacak ve daha kısa süreler içerisinde birbirinizi daha fazla tanıma imkanı sağlayacaktır. Anne bebek ilişkisindeki diğer bir önemli nokta ise bebeğinizi dış dünya ve etkenlere karşı koruma içgüdüsüdür. Bu içgüdüyle birlikte hareket eden kimi anneler dış dünya ve etkenlere karşı bebeğini korumak için hareket ederken farkında olmadan aşırı hareketlerde bulunarak bebeğini kendine gereğinden fazla bağımlı hale getirebilmektedir. Bu konuya dikkat edilmeli ve bebeğinize kendi dünyası içerisinde, kendisi gibi gittikçe büyüyen özgürlük alanları tanınmalıdır. Bebekler ve bebek psikolojisi kolaylıkla anlaşılabilir ve sadedir Bu şekilde bebeğin hem psikolojisi hem de büyüme döneminde kazanacağı özgüven pekiştirilerek daha sağlıklı ve doğal gelişimin önü açılmalıdır. Unutmamak gerekir ki bir bebeğin ilk öğretmeni her zaman annesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu