Hamilelik

ileri yaşta gebelik problemleri

ileri yaşta gebelik problemleri

İleri Yaşta Gebelik Problemleri

Bebek her ailenin hayalidir. Ancak bazı kişiler çeşitli nedenlere bağlı olarak bebek yapma düşüncesini erteleyebilmekte ve bu da ileri yaşta gebeliklerde bazı risklere neden olabilmektedir. Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız ileri yaş gebelikler psikolojik olarak, maddi olarak ve güven problemleri yüzünden ertelenen gebeliklerden kaynaklanmaktadır. Gebeliklerde yaş önemli bir faktördür. Yapılan araştırmalara göre sağlıklı bir gebelik için en uygun doğurganlık yaşı 20 yaş ile 30 yaş arasında olduğu gözlemlenmektedir.

İleri yaş gebeliklerinde gebelik oluşmadan önce anne adayının sıkı bir doktor kontrolünden geçmesi sağlıklı gebelik dönemi ve sağlıklı doğum için oldukça önemlidir. Gebelik sürecinde en çok sorun yaratan rahatsızlıklar ise hipertansiyon ve şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Düzenli doktor kontrolleri ve özel takipler ile sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek mümkündür. Bu sebeple bebek isteyen ileri yaş anne adaylarının kontrollü bir şekilde ilerlemesi hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

İleri Yaş Gebeliklerde Özel Takip

30 yaş ve üzeri gebelikler genel olarak ileri yaş gebelik olarak adlandırılmakta ve gruplandırılmaktadır. Bu yaşlarda gebelik dönemi geçiren anne adaylarının özel olarak takip edilmesi ve değerlerinin sürekli olarak kontrol altında tutulması gerekmektedir. Gebeliklerde yaş arttıkça gebelik problemleri de bir o kadar artış göstermektedir.

İlerleyen yaşlarda kadınlardaki yumurta kalitesi zamanla düşer ve bu durum da sperm tarafından döllenme kabiliyetlerinin azalmasına sebep olur. Bu da Down sendromu riskini arttırır. Bunun yanı sıra annede oluşan herhangi bir rahatsızlık nedeni ile de erken doğum gerçekleşebilir ve bu da bebeğin yaşam riskini ortaya çıkarır.

İleri Yaşlarda Gebe Kalma Durumu

Doğurganlığın yaş ilerledikçe zorlaştığı konusundan daha önce de bahsetmiştik. Yapılan araştırmalara göre 30 yaş altında herhangi bir anne adayının gebe kalabilme şansı % 20 iken, 40 yaş üzerinde bir anne adayının gebe kalabilme şansı yalnızca % 5 olarak değerlendirilmektedir. Gebe kalmanın zorlaşmasının yanı sıra ileri yaş gebeliklerde düşük riski de oldukça yüksektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu