Hamilelik

İkiz Bebeklerin Anne Karnındaki Durumu

ikiz bebeklerin anne karnındaki durumu

İkiz Bebeklerin Anne Karnındaki Durumu

İkiz bebeklerin anne karnındaki durumu tek bebeklerinkine çok benzemektedir. İlerleyen aylarda fark edilebilir ayrıntılar ve farklılıklar olduğu da bilinen bir gerçektir. Sonuçta ikiye bölünmüş olan yumurtalara sahip olan anne karnından bahsediyoruz. İlk haftalarda ikizlerin gelişimi başlamaktadır; ancak, bunun çok da farkında olmayabilirsiniz. İlk aydan sonra gözlemlenen farklılıkların olması muhtemeldir.

4 – 8 Haftalık Durum

Bu dönem içinde bebeklerin boyutu yaklaşık olarak 1 inç uzunluğunda olmaktadır. Ağırlık olarak da 1 gramdan daha az olduklarını söyleyebiliriz. Yavaş yavaş organlar da gelişmeye başlamıştır. 6. haftadan itibaren de organların görülmeye başladığını fark edebiliriz.

8 – 12 Haftalık Durum

Bu dönem içinde gelişim çok hızlanmıştır. Her iki bebek de uzamaya başlamış ve ağırlıkları da yavaş yavaş artışa geçmiştir. Bu kadar erken haftalarda bile gelişim açısından ufak ufak tırnak yataklarının oluştuğu görülür. Cinsel organı oluşmaya başlamış, küçük küçük parmaklı, göz kapakları oluşmuş iki küçük yavrunuz var.

12 – 16 Haftalık Durum

Gelişim hızlı bir şekilde devam ediyor. Boyları yaklaşık olarak 6 inç uzunluğuna gelmiş durumda. Anne karnında her iki bebek de artık daha çok hareketli. Böbrekler işlev görmeye başladı ve midelerinin içinde bulunanlar ultrason ile gözlemlenmeye başlandı.

16 – 20 Haftalık Durum

Artık ikiz bebekler ile hamilelik yolunun yarılandığını söyleyebiliriz. İki fetüs de artık bu haftadan itibaren vücut yapılarının belirgin halde oluşması ile yola devam ediyor. Beyinleri bu haftadan itibaren gelişecek tek organ olacak. Vücut olarak da bu aydan itibaren her iki bebek de gelişimine devam edecek. Psikolojik olarak da baktığımız zaman bu aylarda kardeşlik bağının da kurulduğunu ifade edebiliriz.

20 – 24 Haftalık Durum

Hamilelik sürecinde bir dönüm noktası olan zamana geldik. Her bebek yaklaşık olarak bu dönem içinde 1 kilogram 250 gramlık ağırlığa ulaşacak. Vücutları koruyucu görevi gören ve tıpta lanugo olarak isimlendirilen tüyler ile kaplanmış durumda. Bu tüyler doğumdan sonra da kolaylıkla gözlemlenebilecek özellikte. Yüz hatlarının da tamamlandığını ifade edebiliriz. Ağız çevreleri de oluşmuş durumda. Bu dönemde ikiz olmaları sebebiyle her iki bebek de sarılı ve sıkışık bir şekilde alışılagelmiş pozisyonda anne karnında durmaktadır.

24 – 28 Haftalık Durum

Genellikle prematüre bebeklerin doğduğu dönem tam da bu haftalara denk gelmektedir. İkiz bebekler için de bu dönem kritik bir zamana denk gelmektedir. Eğer bu ay kolaylıkla atlatılabilirse doğumdan sonraki yaşam da daha kolay olacak ve bebeklerin hayatta kalma oranı da yükselebilecektir. Bu aylar içinde bebeklerin ağırlıkları iki katına çıkar. Boy olarak da yaklaşık olarak 15 inç seviyesini görebiliriz. Göz kırpmalar bu dönemde başlar ve duyarlı olmaya yatkınlık gözlemlenir. Uyku döngüsü de her iki bebek için ayrı ve başarılıdır.

28 – 32 Haftalık Durum

Ultrason aracılığı ile artık ikizler çok rahatlıkla görülebilmektedir. Hızlıca büyüme de devam etmektedir. Artık 3 kilo civarında ve 16 inç boylarındadırlar. Kırışık bir cilt yapısı gözlemlenebilir ve kremsi bir yağ ile ciltlerinin korunması da bu dönemde sağlanır. Bu bebeklerin vücut ısısını korumak için bir önlemdir. Kemikler artık bu ayda demir ve kalsiyum depolamaktadır. İskelet artık tamamen oluşmuştur. Akciğer solunumu da dünyaya geldikleri zamanki gibi başarılıdır.

32 – 36 Haftalık Durum

Artık doğuma yaklaştığınız bir dönemdesiniz. Kilo olarak 3,5 kilogram civarındadırlar. 18 inç boyutunda olan bebeklerin hala akciğer gelişimi devam etmektedir. Eller ve ayaklar tam olarak gelişmiş durumdadır.

36 – 40 Haftalık Durum

Bebekler artık bu dönemde çok daha güçlü durumda. Doğuma girmeye ramak kaldı diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu