Hamilelik

ikiz bebeklere nasıl hamile kalınır

ikiz bebeklere nasıl hamile kalınır

İkiz Bebeklere Nasıl Hamile Kalınır?

Anne baba olmak isteyenlerin birçoğu günümüzde ikiz bebek sahibi olmak istiyor. Bunun birçok nedeni olabilir. Geniş aile olmak istemek, yaşı ileri olan çiftlerin bir anda daha çok çocuk sahibi olması, aynı anda büyüyecekleri için kolay olduklarını düşünmeleri gibi birçok sebepten dolayı çiftler ikiz çocuk sahibi olmak isterler. Fakat ikiz çocuğa sahip olma oranı sadece %2 olarak saptanmıştır. İkiz bebek sahibi olmanın yolları diyebileceğimiz birkaç tüyodan bahsedebiliriz.

Ailenizde İkiz Bebeği Olanlar Varsa Şanslısınız

Genel olarak geçmiş jenerasyonlar bu konuda şanslıdır. Ailesinde ikiz bebeği olanların ikiz bebeğe hamile kalma oranı 4 kat daha yüksektir. Buna ek olarak anne adayının vücut yapısı da ikiz annesi olma oranında etkili bir bilgidir. Uzun boylu, iyi beslenen ve biraz da fazla kilosu olan kadınların ikiz bebeği olma şansı daha fazladır.

Geç Hamile Kalmak Oranı Arttırır

Belli bir yaştan sonra (genelde 35 yaş sonrası) anne olabilmek daha da güçleşmektedir. İkiz bebek sahibi olmak isteyenler içinse biraz geç bir yaşta anne olmak daha avantajlı olacaktır. Ne kadar geç gebe kalınırsa o kadar çok ikiz annesi olma oranı da artacaktır. 40 yaşında anne olacak biri için ikiz annesi olma oranı %7 olarak söylenebilir.

Vitamin Alırsanız Oran Artabilir

Yetersiz ve dengesiz beslenen anne adaylarının ikiz çocuk sahip olması güçtür. Vitaminler olarak folik asit desteği alan kadınların ikiz anne olma oranı yüksektir. Her şeyin orta kararda olması önemlidir. Vitamini alırken de günde 1000 mg değerinden fazla alınmaması gerekir.

İyi Beslenmeye Özen Gösterin Ve Bazı Gıdalara Ağırlık Verin

Süt ürünlerine ve patatese ağırlık verebilirsiniz. Patatesin tatlı patates olmasına dikkat edin. Bu besinlerin ikiz annesi olma oranını arttığı uzmanlar tarafından araştırmalar sonucu ortaya konmuştur.

Doğum Kontrol Hapı Önemli

Uzmanlar doğum kontrol hapını bıraktıktan sonraki ilk aylarda ilişkiye girilmesi karşılığında ikiz bebek olma oranının daha da arttığını belirtmektedir. Doğum kontrol hapını bıraktıktan sonraki birkaç ay içinde hamile kalınırsa ikiz bebek doğmasının mümkün olduğu belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu