Bebek

ikiz bebek ortalama doğum kiloları

ikiz bebek ortalama doğum kiloları

İkiz Bebek Ortalama Doğum Kiloları

Son yıllarda çoğul gebelik oranlarında artış gözlemlenmektedir. Buna bağlı olarak anne baba adayları da çoğul gebelik hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. İki yumurta ve iki spermin birleşmesi ile çift yumurta ikizi, tek yumurta ve iki spermin birleşmesi ile tek yumurta ikizi oluşmaktadır. Peki bu durumda annenin taşıyacağı kiloyu da merak etmesi normaldir.

Anne Aşırı Kilo Alabilir

Anne birden fazla bebeği karnında taşıdığı için kilo alma konusunda da normalin üstünde rakamlar görmek mümkündür. Çoğul gebeliklerde amnion sıvısı da artmaktadır. Ancak bir diyetisyen kontrolünde olunursa kontrollü kilo alımı mümkündür. Uzmanlar ikiz gebelik yaşayan annelerin 25 kilogram kadar kilo alabileceğini söylüyor. Kontrollü kilo alımı gerçekleşmez ise gelecek dönemde annenin sağlığı tehdit altında olabilir.

Kilo Kontrolü Önemlidir

İkiz gebeliklerin ilk 3 ayında 2 kilo kadar alınması normal karşılanır. Bu dönemde mide bulantısı yaşanacağı için ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak kalınması önemlidir. Kullanılan ilaçların zamanına dikkat edilmelidir. Sıvı tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Gebeliğin ikinci 3 aylık süreci içinde her hafta 1 kilo almak normal karşılanır. İyi beslenmek çok önemli. Kalsiyum takviyeli, tahıl destekli, düşük yağ oranlı yiyecekler yenmelidir. Peynir, yağsız et, süt ürünleri bol bol tüketilmelidir. En son periyot olan son 3 ay içinde yemek yeme eylemi sırasında zorlanmanız olağandır. Sağlıklı olarak diyete dikkat etmek ve yemekten kesilmemek önemlidir. Kilo artışı sebebi ile endişelenmenize gerek yok. Bu alınan kilolar doğum sonrasındaki ilk yıl içinde gitmiş olacak. Siz sadece doğumunuza odaklanın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu