Bebek

ikiz bebek oluşum aşamaları

ikiz bebek oluşum aşamaları

İkiz Bebek Oluşum Aşamaları

İkiz bebek sahibi olacak annelerin çoğul gebelik yaşadığı söylenir. Çoğul gebeliklerde en sık rastlanan gebelikler de ikiz gebeliklerdir. Her 85 gebelikten 1’i ikiz gebelik olabilmektedir. Doğrudan genetik faktörlü bir oluşum durumu mevcuttur. İkiz gebelik dış etkenlerden müdahale edilerek meydana gelebilecek bir gebelik değildir. Oluşma oranı ise %2 ya da 3 kadardır. İkiz bebek oluşumu 2’ye ayrılır.

Tek Yumurta İkizlerinin Oluşumu

İki farklı oluşum aşamasında da birleşim farklı gerçekleşmektedir. Tek yumurta ikizlerinin oluşumu ilk seçenektir. Bu durumun oluşması için spermin tek yumurta içinde döllenmesi gerekir. Döllenmenin gerçekleşmesinin ardından 8 gün içinde yumurta ikiye ayrılır ve bu şekilde 2 farklı bebek oluşumu gerçekleşmeye başlar. Bundan sonraki 72 saat içinde bölünme olursa ayrı plesenta içinde bebekler büyür. Fakat ayrılma gerçekleşmezse tek plesenta içinde iki bebek büyür. Bu da tek yumurta ikizi demektir. Burada ek bir bilgi vermekte de fayda var. Tek yumurta ikizlerinin DNA yapısı da aynıdır.

Çift Yumurta İkizlerinin Oluşumu

Kadınlar her adet döngüsü içinde bir tane yumurta üretirler. Fakat infertelite tedavisi görürken ya da yaş ilerlediği zamanlarda birden fazla yumurta üretimi de gerçekleşebilir. İşte bu birden fazla üretilen yumurta hücresinin birden fazla sperm hücresi ile birleşmesi sonucu çift yumurta ikizlerinin oluşumu gerçekleşir. Bu sebeple fiziksel benzerlik görülmediği gibi cinsiyetleri de bu bebeklerin farklı olabilir. Araştırmalar çift yumurta ikizlerinin %30 kadarında cinsiyetlerin farklı olduğunu ortaya koymuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu