Bebek

ikiz bebek büyüme aşaması

ikiz bebek büyüme aşaması

İkiz Bebek Büyüme Aşaması

Her bebeğin gelişimi anne babaların heyecanlanmasını sağlar. Ancak ikiz bebek anneleri ve babaları bu heyecanı daha çok yaşamaktadır. Aşama aşama bebeklerin büyümesine şahit olmak ve bir aksilik çıkmadan doğumu gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Bilindiği üzere ikiz bebeklerde prematürelik oldukça yaygındır. Hafta hafta ikiz bebeklerin de gelişimini takip etmek ve detaylı olarak bilmek önemlidir.

4 – 8 Hafta

Bu haftalarda artık ikiz bebek beklediğinizi öğrenirsiniz. İştahınızda büyük oranda bir artış olacak. Gebelik boyunca da bu aşırı iştah devam eder. Sonuçta siz 3 kişisiniz. Bol bol dinlenmeye de özen göstermelisiniz.

8- 12 Hafta

Rahim artık bu dönemde büyümeye başladı. Baskı yapacağı için bu dönemde normalden daha fazla idrara çıkmak isteyebilirsiniz. Çoğul gebelik yaşadığınız için her zamankinden daha çok mide bulantınız olabilir. Yemekleri sık aralıklarla yemek isteyebilirsiniz. Koku alma duyusunda da ekstra duyarlılık yaşayabilirsiniz. Nefes darlığı da yaşanan sıkıntılardan biri olabilir. Göğüs hassasiyeti de yine karşılaşacağınız durumlardan olabilir. Hafif anemi rahatsızlığı gözlemlenebilir. Libidoda azalma da yine görülen etkilerden biridir.

12 – 16 Hafta

İkiz gebeliğin en riskli olduğu aya geldiniz. Fetüs gelişiminin hızlandığı bu ayda kendinize her zaman olduğundan daha çok dikkat etmeniz gerekir. Mide bulantılarınız azalmış olacak ve bebeklerde yaklaşık olarak 120 gram ağırlığına gelecek. Boy olarak da bebeklerin her biri 4 cm. kadar olacaklar. Bu dönemde annenin en çok karşılaşacağı durum uyku halidir. Baş ağrısında da artış gözlemlenebilir. Artış yavaş yavaş hamilelik kıyafetleri almaya başlayabilirsiniz. Ortak şikayetlerden biri de ayaklarda ve ellerdeki şişmelerdir.

16 – 20 Hafta

Artık gebeliğin yarısı bitti. İki bebek arasında bulunan bir zar ultrasonda gözlemlenebilir düzeydedir. Fetüslerdeki gelişimin de büyük bir kısmı tamamlanmış durumdadır. Beyin ve diğer organlar da gelişmeye devam etmektedir. İkiz hamileliklerin artık şu anda gizlenmesi mümkün değildir. Bulantı ve kusmalar artık geride kalmıştır.

20 – 24 Hafta

Bebekler büyümeye devam eder ve bu ay bebeklerin cildinde yağ üretimi başlar. Bu cildi korumak için gerekli olan bir durumdur. Yumuşak ve biraz da tüylü bir yapı bebeklerde belirmeye başlar. Bebeklerin cildi vernix caseosa ile kaplanmaktadır. İkiz bebekleri ayıran zar oldukça elastiktir ve bebekler birbirini bu aylarda sıkıştırmaya başlayabilir. Artık bebeklerin hassasiyetini ve hareketlerini daha rahat hissedebilirsiniz. Bu aylarda sıcaklık hissedebilirsiniz.

24 – 28 Hafta

Cilt altında bulunan yağ miktarı bu ayda artmaya başlar. Derideki pigment oranı da artmaktadır. Yüz hatları ve saç yapısı artık bu ayda belirgin bir hal alır. Göz kırpmalar da başlamaktadır. Duygusal tepkiler de artık başlamıştır. Müzik açıp dinlettiğiniz zaman hareketlendiklerini göreceksiniz. Bu ayda anne olarak hareketleriniz kısıtlanmalı ve başkalarından yardım almaya da alışmaya başlamalısınız.

28 – 32 Hafta

Yorgunluğunuz bu dönemde çok fazla artabilir. Dinlenmeye ekstra zaman ayırmalısınız. Nefes darlığı yaşamanız da normaldir. Rahminiz diyaframınızı sıkıştırabilir. Sırt ağrılarınız artabilir. Çünkü bebeklerin gelişimi ve büyümesi devam etmektedir.

32 – 36 Hafta

Gebeliğin üçüncü aşamasına gelmiş bulunmaktasınız. Bu ay çoğul gebeliklerde daha farklı olacak. Plasenta bu dönemde de bebeklerin gelişimini desteklemek için yeterlidir. Bebeklerin akciğer gelişimi takip edilmelidir. Bu aydaki sıvı miktarı da oldukça önemlidir. Su içmeye özen göstermelisiniz. Bu dönemde sıklaşan sancılarınız olacaktır. Rahim önündeki pelviste genişlemeler başlayacak. Anksiyete ve sıkıntı yaşamanız normaldir. Uykunuzda azalma ve idrara çıkmakta sıklık gözlemleyebilirsiniz. Artık bu ay içinde hangi hastanede doğum yapacağınız netleşmiş olmalı.

36 – 40 Hafta

  1. haftadan önce doğum yapan annelerin erken doğum yaptığı söylenir. Ancak ikiz anneleri için bu dönemde doğum yapmak normal karşılanabilir. Artık doğum için doktor ile birebir iletişimde olmayı ihmal etmeyin. Bebekleriniz gelmek üzere…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu