Hamilelik

ikiz bebek belirtileri

ikiz bebek belirtileri

İkiz Bebek Belirtileri

Gebelik sürecinin belli başlı belirtileri ve işaretleri vardır. Genel olarak duygusallık, zaman zaman gitgellerin olması, mide bulantısı, çabuk acıkmak ve sık idrara çıkmak gibi belirtiler hamileliği işaret edebilir. Ancak anne adaylarının bir de merak ettiği başka bir olay vardır. Acaba karnınızda olan bebek ya da bebeklerin sayısı kaç? İkiz gebelik belirtileri ile karnınızdaki bebeklerin birden fazla olduğunu anlayabilirsiniz. İşte bu belirtilerden bazılarını sizler için sırası ile sunabiliriz.

Sezgileriniz Size Yol Gösterebilir

Mide bulantısını ve sabah saatlerindeki bulantıların sıklık derecesi ikiz annelerinde daha fazla olmaktadır. Eğer çoklu gebelik yaşıyorsanız human chorionic gonadotropin-gebelik hormonu yani hCG değeriniz her zaman daha yüksek olacaktır. Bunun yanı sıra normal hamilelik belirtilerinin de kat kat daha fazla olduğunu göreceksiniz. Göğüs uçlarınız daha çok hassaslaşır, daha sık idrara çıkarsınız, her zaman açlık hissedersiniz ve daha çok yorgun görünürsünüz. Her zaman olduğundan daha çabuk yorulursunuz.

Vücut Tepki Verecektir

2 aylıktan itibaren soluğunuz kesilebilir, ellerinizin ve ayaklarınızın şiştiğini gözlemleyebilirsiniz. Cenin normalde olması gerektiğinden daha hareketlidir. Anemi değerlerinde ve demir seviyelerinde düşüş gözlemlenebilir.

3 Aylıktan İtibaren Hızlıca Kilo Alırsınız

Çoklu gebelik belirtileri arasında 3 aylıktan sonra çok hızlı bir şekilde kilo aldığınızı görebilirsiniz. İkiz hamileliklerde en sık görülen belirti çok hızlı ve ortalamanın üzerinde kilo almaktır. Tek bebek varken olması gerektiğinden daha çok kilo almanız zaten normaldir.

Rahim Büyüyecektir

Rahim ölçüsünün daha ilk haftalarda genişlemiş olduğunu doktorunuz söyleyecektir. Bu da belirtiler arasında sayılan bir durumdur. Sadece haftalık bir gebeliğiniz olmasına rağmen uterus genişliğiniz ayların genişliğini gösteriyorsa yüksek ihtimal çoklu gebelik olarak sayılabilir.

Yüksek AFP Değeri Olabilir

Bebek büyüdüğü zaman annenin kanında Alfa fetoproteinin seviyesi de yükselmektedir. Bu da değerlerde rahatlıkla görülmektedir. Eğer çoklu gebeliğiniz varsa AFP değeri olması gerektiğinden daha yüksek görünecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu