Bebek

ikiz bebek bakımı

ikiz bebek bakımı

İkiz Bebek Bakımı

Tek bebek bakımından daha uğraşlı ve özveri isteyen ikiz bebek bakımı anne babaları tedirgin eden durumlar arasındadır. Düşünüldüğü zaman birden fazla bebeğe bakmak kolay bir iş değildir. Bunun için annenin bir yardım edeni mutlaka olmalıdır. Düşünüldüğünde;

  • Kreş yaşına kadar evde bakım vermek,
  • Yürüme aşamasında ikisine birden hakim olmak,
  • Beslenme sürelerinde annenin süt vermesi,
  • Yemek hazırlanma zamanında damak tadı farklılığı olacağı için ortaya çıkacak zorluklar,
  • Uyku saatinde yaşanan olumsuzluklar gibi birçok konuda ikiz aileleri zorlanabilmektedir.

Aslında İş Yükü Aynıdır

Bakıldığında yukarıda saydığımız maddeler çerçevesinde bakım zordur; ancak, anne babanın üzerindeki iş yükü aynıdır. Birçok konuda her ikisi için de aynı anda bakım gerçekleştirilebilir. Yemek zamanında ikisine birden yemek yedirmek sıkıntı çıkarsa da uyku vaktinde çocukların birbirinden destek aldığını görebileceksiniz.

Biri ağlarken diğerinin de kısa sürede ağlamaya başlayacağını sezebilirsiniz. Bu da bir kolaylık sayılabilir.

Aradaki Denge Kurulabilir

Bebeklerinize eşit davrandığınız zaman ikisi arasındaki dengeyi de kurabilirsiniz. Aynı sevgi ve ilgiyi gösterdiğiniz zaman yetersiz anne baba da olmanız mümkün değildir. Bunun yanında yaş ilerlediği zaman bebekler birbirinin ilk arkadaşı olacak ve psikolojik yönden de destekleyebileceksiniz.

Birlik İçinde Büyürler

Bebeklerin birbirlerine her zaman arkadaş olacağı ve birlik içinde büyürken annenin de zaman zaman yükünü alacağını düşünebiliriz. Bakım konusunda zaman zaman yetişmesi zor görülse de ilerleyen aylarda annenin onlar oyun oynarken kendine zaman ayırması da mümkün olabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu