Hamilelik

ikiz bebeğin olması kime bağlı

ikiz bebeğin olması kime bağlı

İkiz Bebeğin Olması Kime Bağlı?

Kimi çift ikiz bebek haberine çok sevinirken kimi çift bu durumun zorlu olacağını düşünmektedir. Hamile kalmadan önce ikiz bebek olacağına karar vermek mümkün olmadığı için olasılıklara göre düşünülmektedir. Peki ikiz bebek genetik bir durum mudur? Ve ikiz bebeğe sahip olmak kime bağlı gelişen bir etkendir?

İkiz Doğurmak Genetik Mi?

Tek yumurta ikizi ve çift yumurta ikizi olmak üzere iki çeşit ikiz çeşidi vardır. Bu ayrımın sebebi sperm ve yumurta birleşimi sırasında değişimlerin olmasıdır. Buna bakarak ikiz bebek sahibi olmanın genetik olduğunu söyleyebiliriz. Peki bu genetiklik faktöründe en büyük katkı anneye mi babaya mı aittir?

İkiz Bebek Sahibi Olmak Kime Bağlıdır?

Bebeklerin ikiz olması demek yumurtanın içine birden fazla spermin girmesi ve döllenmenin bu şekilde gerçekleşmesi demektir. Buna bakarak ikiz bebek oluşumunda sperm hücrelerinin yani babanın etkisi büyük denebilir. İkiz bebeklerin tek mi yoksa çift yumurta ikizi mi olacaklarına ise anne karar vermektedir. Kadınlar her regl döneminde 1 adet yumurta üretir. Bazı durumlarda birden fazla yumurta oluşumu mümkündür. Bu da bebeklerin tek mi yoksa çift mi olacağına karar vermek demektir. Yani çoğul gebelik için hem annenin hem de babanın katkısı vardır. Ancak spermlere bağlı bir durum olduğu için çoğul gebeliklerde en büyük pay erkeklerde yani babalarda denebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu