Hamilelik

Hamilelikte Uzun Yolculuk

hamilelikte uzun yolculuk
Hamilelikte Uzun Yolculuk

Hamilelik döneminde hamilelerin çeşitli nedenlerden dolayı seyahat etmesi gerekmektedir. Hamilelikte araba ile yapılan yolculuklarda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Doğumun hemen öncesinde biraz rahatlamak için tatile çıkmak anne adaylarına iyi gelmektedir. Ayrıca doğumdan sonra bir süre yeni doğan bebek nedeniyle seyahat imkanı kısıtlanan aile, hamilelikte yolculuk yaparak son fırsatlarını da değerlendirmiş olmaktadır.

Araba yolculuğunda hamileliğin başında, sonunda ve ortasında bir sakınca görülmemektedir. Hamileler rahat bir şekilde araba yolculuklarını gerçekleştirdikten sonra bebek sağlığı açısından bir problem oluşmamaktadır.

Hamilelikte Seyahate Çıkmadan Yapılması Gerekenler

Genel olarak uzmanlar, hamilelikte seyahatin bebeğe zararları konusunda önemli bir durumun olmadığını ve araç yolculuğunun güvenli olduğunu savunmaktadır. Ancak her hamileliğin kendine özgü olduğu bu noktada da unutulmamalıdır. Riskli bir gebelik yaşanması durumunda uzun yolculuklar düşük, erken doğum, kanama gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bunu engellemek için yolculuğa çıkmadan önce doktorunuz ile mutlaka görüşmeniz gerekmektedir.

Hamilelerde kan basıncı ve şekerinin düşmesi, düşük ihtimali gibi durumlar söz konusu olduğunda doktorlar, hamilelikte araç yolculuğunu da yasaklamaktadır. Riskli hamileliklerde sadece uzun yolculuklar değil, kısa yolculuklar dahi riskli bulunduğundan doktor tarafından izin verilmeyebilmektedir. Doğumun erken başlama ihtimaline karşılık doktorlar hamileliğin son aylarında yolculuk yapmayı da önermemektedir.

Hamilelikte Otobüs Yolculuğu Tehlikeli Mi?

Hamilelik döneminde uzun süre seyahat edecek olan her anne adayı kendi özel aracı ile seyahat etme imkanı bulamamaktadır. Bazen otobüs, tren gibi karayolu toplu taşıma araçları da kullanılmaktadır. Anne adaylarının rahat bir yolculuk geçirmesi için hamilelik döneminde en az önerilen seyahat biçimleri arasında otobüs yolculuğu ilk sırada yer almaktadır. Bunun nedeni hem otobüs içerisinde hem de otobüs koltuklarında hareket özgürlüğünün kısıtlanması, tuvalet vb. imkanların sınırlı olması gibi durumlardan dolayı kaynaklanmaktadır. Otobüs içerisinde az hareket imkanından dolayı bel ağrısı, uyuşma, tutulma özellikle bacağa kramp girmesi ve vücudun ödem toplaması gibi ihtimaller artmaktadır. Havasızlığa bağlı olarak mide bulantıları da hamilelikte otobüs seyahati yaparken sık yaşanmaktadır.

Tren içerisinde daha rahat hareket edilebildiğinden dolayı otobüs yerine birçok hamile tren yolculuğunu uzun yolculuklarda tercih etmektedir.

Hamilikte Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Uzun yolculuklarda en büyük sorun tuvalet ihtiyacıdır. Çünkü hamileliğin özellikle son evrelerinde sık idrara çıkma problemi yaşanmaktadır. Uzun yolculuklarda sık idrara çıkma olanağı her zaman yakalanamadığından hamilelere sıkıntı anlar yaşatabilmektedir. Bu nedenle uzun bir yolculuk yapılıyorsa tüm molalarda tuvalete girmek, mesanenin boşalmasını sağlamak rahat bir yolculuk için yeterlidir.
  • Yaz aylarında seyahat ediyorsanız susuz kalmak da hamilelik ve bebek gelişimi için olumsuz bir etkendir. Hem seyahat esnasında hem de günlük yaşamda yeterli su içilmelidir.
  • İlk üç ay sık bulantı ve kusma şikayetleri yaşandığı için bu dönemde seyahate çıkmak önerilmemektedir. Tabi bu durum hamilenin kendi şartlarına göre değişkenlik gösterir. Bazı hamilelerde ciddi bulantı şikayeti görülmemektedir. Bulantı sorunu yaşayan anne adaylarına yolculuğun rahat geçmesi için hamilelikte yolculuk ederken bulantı ilaçları almak tavsiye edilmektedir. Fakat hiçbir ilacın doktorunuz tavsiye etmeden kullanmamaya dikkat etmelisiniz.
  • Uzun yolculuklarda en sık görülen sorunlardan bir tanesi de ödem şikayeti… Uzun süre hareketsizliğe bağlı olarak ayak bilekleri, bacaklar ve eklemlerde şişlikler görülebilmektedir. Bunları önlemek için molalarda kısa süreli yürüyüşler yapmak önemlidir. Oturduğunuz yerde germe ve esneme egzersizleri yapmak da hamilelikte yolculuk yaparken ödem oluşmasını engellemektedir.
  • Emniyet kemerinin mutlaka takılı olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
  • Seyahat esnasında rahat kıyafet ve ayakkabı seçimi de rahat bir yolculuk geçirmenize yardımcı olmaktadır.
  • Yanınızda atıştırmalık yiyecekler bulundurmak hem mide bulantılarınızı önlemekte hem de öğünlerinizi kaçırmamanıza yardımcı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu