Hamilelik

Hamilelikte Sırt Karıncalanmaları Neden Olur

hamilelikte sırt karıncalanmaları neden olur
Hamilelikte Sırt Karıncalanmaları Neden Olur?

Hamilelik döneminde hormonların değişimine bağlı olarak kişide pek çok değişiklik yaşanmaktadır. Tüm bu değişikliklerin dışında bazı rahatsızlıklar da görülmeye başlayabilir. Hamilelikte sırt karıncalanmaları da bunlardan birisidir. Hamilelik döneminde yaşanan sırttaki karıncalanmaların çeşitli nedenleri olabilir. Bu nedenlerden en önemlilerinden biri uyku şeklinin yanlış oluşudur. Yanlış uyku pozisyonu dışında yatağın yeterince rahat olmayışı da gebelik döneminde karıncalanmalara neden olmaktadır. Kişideki omirilik arasında yer alan kasların yatakla uyumlu şekilde olamayışı da karıncalanmaların olmasını sağlamaktadır. Tüm bunlar dışında hareketsiz yaşam biçimi de gebelik döneminde karıncalanmaya neden olabilir. Özellikle masa başında işte çalışanlar ya da uzun süre ayakta duranlar da sırtta karıncalanmalar olabilmektedir.

Gebelik Döneminde Sırttaki Karıncalanmaların Diğer Nedenleri

Gebelik döneminde yaşanan sırttaki karıncalanmaların diğer nedenleri içinde yanlış oturma biçimi, bazı hastalıklar bu nedenlere örnek gösterilebilir. Bu hastalıklara örnek olarak eklem romatizmaları, şeker etkisine bağlı olarak artrit ve raynaud hastalığı gibi hastalıklar da sırttaki karıncalanmaya neden olmaktadır.

Sırttaki karıncalanma bazı durumlarda önemsiz bir rahatsızlık gibi görünse de bazı durumlarda ciddi sonuçlara da neden olabilir. Karıncalanma olan bölgede iğne batar gibi acı hissi duyulabilir. Bu bölgeye kan gitmeme durumundan kaynaklı durumlar karıncalanmayı sağlayabilir. Bu gibi durumlar varsa uzman bir doktora görünmekte yarar vardır. Doktorunuz bu durumda size fizik tedavisi önerebilir. Sıcak ortamlarda yapılan bu yöntemlerle ağrıların giderilmesi sağlanmaya çalışılır. Bu kapsamda uzman doktor eşliğinde fizik tedavisine önem vererek bu hastalığın tedavisi konusunda elimizden geleni yapmalıyız.

Dar Giyinmek de Gebelikte Karıncalanmaya Neden Olabilmektedir

Dar bir şekilde giyinmek de gebelik döneminde karıncalanma yaşamaya neden olabilir. Sıkı ve dar kıyafetler giymek vücudu rahatsız eder. Bu şekilde dar giyinmekten kaynaklım olarak vücut sıkıştığı için kan akışı bedenimizde zorlanmakta ve buna bağlı olarak karıncalanmaya neden olmaktadır. Bu amaçla özellikle gebelik döneminde kıyafetlerin bol ve rahat olmasına özen göstermeliyiz. Vücuda yapışmayan rahat kıyafetler seçmek en doğrusudur. Bedenimize uygun olan içinde rahat edebileceğimiz kıyafet tercihi yaparak bu sorunun yaşanmasını önleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu