Hamilelik

Hamilelikte Röntgen Çektirmek Zararlı Mı

hamilelikte röntgen çektirmek zararlı mı
Hamilelikte Röntgen Çektirmek Zararlı Mı?

Hamilelik boyunca anne adaylarının yediklerinden içtiklerine, giydiklerinden egzersizlerine, uyku düzenlerinden yaşam stillerine kadar birçok noktaya dikkat etmesi gerekmektedir. Sağlıklı, bebek ve anne sağlığının riske atılmadan, rahat bir hamilelik geçirilmesi için hamilelikte bu düzen değişiklikleri gerekli görülmektedir.

Hamilelik sürecinde anne adaylarının en büyük sorunu, yan etkilerinden ve bebeğe olumsuz etki etmelerinden dolayı ilaç kullanamamalıdır. En ufak bir ağrı kesici bile çoğu zaman anne adaylarına önerilmemekte, doktor tavsiyesi olan vitaminlerin dışında hiçbir ilaca izin verilmemektedir. Bununla birlikte kimyasal kokular da son derece riskli grupta yer almakta, hamilelikte uzak durulması gerekilenler listesinde bulunmaktadır.

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken, en çok kafa karıştıran konulardan bir tanesi de röntgen odaları olarak gündeme gelmektedir. Hastanelerde röntgen odalarının kapılarında “hamile olanlar ve hamilelik şüphesi olanlar giremez” yazısı asılı olmaktadır. Bu nedenle birçok hamile, 9 ay 10 gün gibi uzun bir sürede röntgen çektirmeleri gerektiğinde ne yapacaklarını, röntgenin neden yasak olduğu merak etmektedir.

Röntgen Çektirmek Neden Yasak?

Hamilelere hem kendi sağlıkları hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için hamilelikte X ışınlarından uzak durma konusunda birçok bilgi verilmektedir. X ışını yayan cihazlar, sadece hamilelik döneminde riskli olmamaktadır. Her insanın sağlığı için olumsuz etkiler yarattığı ve sağlıksız olduğu kabul edilmektedir. Fakat hamilelik döneminde daha özen gösterilmesi gerektiği için geçici olarak hamilelik boyunca anne adaylarının bu ışınlardan kendilerini korumaları tavsiye edilmektedir. Öyle ki alışveriş merkezi gibi yerlerin girişlerinde bulunan X-Ray cihazlarından bile hamileler geçmemektedir.

Tanısal amaçlı çekilen röntgen filmleri de X ışınları yaymaktadır. Bu nedenle bebeğin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Yasaklanmasının sebebi de budur.

Röntgen Çektirmek Gelişim Geriliği Sebebi!

Bu tür teknolojilere yeni aşina olmaya çalışan, X ışınlarının insan üzerindeki etkisi konusunda detaylı bilgiye sahip olmayan kişiler, hamilelikte röntgen çektirmek konusunda birçok soru sorabilmektedir. Bu soruların altında da her zaman ne gibi sorunlara yol açtığı yatmaktadır.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, hamilelik döneminde röntgen çektirmenin bebekte gelişim geriliğinin ortaya çıkmasına neden olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra anne karnında iken çeşitli anormalliklerin oluşması, nörolojik rahatsızlıkların meydana çıkması hatta bazen bebeğin kaybına varan hamilelikte röntgen çektirmenin zararları sıralanabilmektedir.

Tıp dünyası tarafından araştırmalar ile desteklenen bu hamilelikte röntgen çektirmenin zararları tabi ki her zaman ortaya çıkacak diye kesin bir kanı bulunmamaktadır. Bu riskler, alınan radyasyon dozu, röntgen çektirmenin hamileliğin hangi dönemine denk geldiği gibi konularla da doğru orantılı olarak gelişmektedir.

Halk arasında bazen “x kişi hamile iken röntgen çektirmiş, bebeği sağlıklı doğdu” gibi yorumlar yapılabilmektedir. Hamile kişilerin röntgen çektirmesi gerekiyorsa bu tür kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmemesi, sadece bu konuda doktorunun tavsiyelerini dikkate alması bebeğin sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

Hamile Olduğunu Bilmeden Röntgen Çekildiğinde Ne Yapmalı?

Hamile olduğunu bilmeden röntgen çektiren ve daha sonra hamile olduğunu öğrenen anne adayları ciddi bir kaygı yaşamaktadır. Bu durumda ne yapmaları gerektiğini, bundan dolayı bebeklerinin sağlığının riske girip girmediğini merak etmektedir.

Genellikle 2. ve 8. hafta arasında 1 kez çektirilen röntgenlerde, bebek bir zarar görmemektedir. Bu şekilde hamile olduğunu bilmediği dönemde çeşitli nedenlerden röntgen çektiren birçok kadın bulunmaktadır. Bu durumda yapılması gereken en kısa sürede kadın doğum uzmanı ile bu bilginin paylaşılmasıdır.

Ayrıca bu dönemde ne kadar doz radyasyona maruz kalındığı da öğrenilmeli, bebeğin sağlığı kontrol edilip takibe alınmalıdır. 5 rad ve altı ışın oranlarında radyasyon söz konusu olduğunda, fetusun zarar görme olasılığı da oldukça düşük olmaktadır. Uzmanlar, gerekli olması durumlarında hamilelikte röntgen çektirmek için radyasyon oranının 15 rad’ı geçmemesi gerektiğine özen gösterilmesinin altını çizmektedir. 15 rad altındaki radyasyon oranlarında bebek için bir risk oluşmadığı gözlemlenmektedir.

Diş Röntgeni Çektirilebilir Mi?

Hamilelikte diş muayenesi, diş tedavisi ve diş röntgeni çektirmek en kafa karıştırıcı konular arasında yer almaktadır. Röntgen çektirmenin zararları konuşulduğunda diş problemi yaşayan anne adayları hamilelikte diş röntgeni çektirme konusunun da bunun içine dahil olup olmadığını merak etmektedir.

Diş röntgeni çektirilirken cihazın yaydığı X ışınları, direk karnın alt kısmını hedef almamaktadır. Ayrıca yaydığı enerji de oldukça düşüktür.  Uzmanlar bu nedenle, hamileyken diş röntgeni çektirildiğinde bebeğin gelişiminde gerilik ortaya çıkmasının veya bebeğin doğuştan sakat vb. sağlık problemleri ile doğmasının mümkün olmadığını söylemektedir. Uzmanlara göre diş röntgeni çektirmenin hamilelikte bir sakıncası bulunmamaktadır. Fakat yine de diş röntgeni çektirmeden kendi doktorunuz ile görüşmeniz en doğru bilgiye ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Diş röntgeninin dışında kol, bacak ve akciğer röntgeninin çektirilmesinde de bir sakınca görülmemektedir. Hamilelikte röntgen çektirilirken X ışınlarının direk hangi bölgeyi hedef aldığı ve yaydığı enerjinin yüksekliği, büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle direk alt karın bölgesini hedef alan yüksek enerjili röntgen çekimlerinden kaçınmak gerekmektedir. Bu işlem, bebeğin şu anki sağlığını etkilemese de ileride kansere yakalanmasına dahi neden olabildiği araştırmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Röntgen Odasına Girmek Zararlı Mı?

Hamilelikte röntgen çektirilmese dahi röntgen odasına girmek de bebeğin gelişimine zarar vermektedir. Çünkü röntgen odalarında cihazın yaydığı, hamileler için son derece zararlı olan X ışınları bulunmaktadır. Bu nedenle hamilelik döneminde röntgen çekilmesinden uzak durulduğu gibi bu odalara da girmemeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

X ışınları ve yüksek dozda radyasyon sadece röntgen cihazlarından yayılmamaktadır. Aynı zamanda birçok cihaz bu ışınları çevreye yaymakta, hamileleri tehdit etmektedir. Bu nedenle X-Ray cihazı gibi cihazlardan da bu dönemde uzak durmak, bu konuda hassas davranmak gerekmektedir.

Hamilelikte Röntgen Çektirmek Zorunda Kalındığında Ne Yapılmalı?

Hamilelik döneminde röntgen cihazından kaynaklı riskler ile karşılaşmamak için bu konuda hassas davranılması önemlidir. Hamileliğin bilinmediği dönemlerde çektirilen röntgenler çok büyük risk oluşturmasa da, öğrenildikten sonra bu işleme maruz kalmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Birçok uzman eğer hayati bir tehlike söz konusu değilse röntgen çekiminin hamilelik sonrasına ertelenmesini tavsiye etmektedir.

Bazen aksi durumlar gelişebilmekte, hamile bir bireyin hayati tehlikesi nedeniyle röntgen çekilmesi zorunlu bir hale gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda hamilelerin röntgen çekimi esnasında bir uzman desteği alınması şarttır. Mümkünse radyasyon oranı 15 rad’ın altında tutularak ve hamile kişiye radyasyon ışınlarından koruyucu özel kıyafetler giydirilerek röntgen çekimi yapılmalıdır. İşlemin ardından hamile kişinin hemen röntgen odasını terk etmesi, çok uzun süre bu ortamda bulundurulmamasına dikkat edilmesi de alınması gereken hassasiyetler arasında yer almaktadır.

Hamileyken MR Çekilir Mi?

Birçok kişinin merak ettiği konulardan bir tanesi de hamilelikte MR çekimi… Röntgen çekiminin zararlarını duyan birçok hamile anne adayı, ultrason ve MR çekimlerinin de bebek sağlığı üzerinde aynı olumsuz etkileri göstereceğine inanmaktadır. Ancak yapılan incelemeler sonucunda, MR ve ultrasonun bebek sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisinin bulunmadığı öğrenilmektedir.

Hamilelik döneminde tanı için MR veya ultrason muayenesi gerekiyorsa bu işlemlerin bebek gelişimine veya sağlığına olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu