Hamilelik

Hamilelikte Omega 3 Kullanımı

hamilelikte omega 3 kullanımı
Hamilelikte Omega 3 Kullanımı

İnsan vücudunda üretilemeyen omega 3, gıdalar sayesinde insan vücuduna girmekte ve depolanmaktadır. Kesinlikle dışarıdan alınması gereken omega 3, insan vücudu için gerekli besin değerlerinin başında yer almaktadır. Bu nedenle hem hamilelik döneminde hem de normal insanların beslenme düzeninde dengeli ve yeterli olarak alınması insan sağlığını olumlu etkilemektedir.

Hamilelik döneminde omega 3 tüketilmesi hem anne sağlığı hem de bebek gelişimi için faydalı olmaktadır. Kişilere omega 3 içeren besinler sorulduğunda genellikle ve ilk olarak balıklar sayılmaktadır. Balıklarda yüksek miktarda bulunan omega 3 aynı zamanda yeşil sebzelerde, cevizde ve Ayçiçek yağının içerisinde de bulunmaktadır. Bu nedenle hamilelik süresi boyunca yeterli omega 3 alımı için bu besinlerin dengeli ve düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Omega 3 Yeterli Tüketilmediğinde Ne Olur?

Hamile olduğunu öğrenen anneler beslenme düzenlerine, kan değerlerine ve depolarının yeterli düzeyde dolu olmasına özen göstermektedir. Çünkü besin depoları yeterince dolu olmadığında bebeğin gelişiminde hem de hamilelik sürecinde annenin sağlığında problemler ortaya çıkmaktadır. Bunları engellemek için hamilelikte kan değerlerine bakılarak depolar belli aralıklar ile kontrol edilmekte ve yeterli olmadığı durumlarda annenin vitamin desteği alması sağlanmaktadır. Doktora sorulmadan veya doktorunuz tavsiye etmeden kesinlikle vitamin hapı vb. ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir.

Hamilelik döneminde anne adaylarının en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden bir tanesi de omega 3’tür. Bu nedenle günlük omega 3 miktarının beslenme ile karşılanması gerekmektedir. Anne adayları eğer hamilelik döneminde omega 3 alımı ihmal ederse bebek gelişimini tamamlamak için annenin depolarından kullanmaya başlamaktadır. İnsan vücudunda bulunan en büyük omega 3 deposu ise beyindir. Yani bebek gelişimine devam edebilmek için omega 3 ihtiyacı yetersiz kaldığında annenin beyin dokusundan almaktadır. Bu durum da annenin beyin dokusunda kayıplara vb. problemlere yol açabileceğinden ciddi sonuçları olan bir problemdir. Hamilelik döneminde yeterli omega 3 tüketmeye, gerekli durumlarda destek almaya dikkat edilmesi önemlidir.

Omega 3’ün Bebeğe Etkileri Nelerdir?

İnsan vücudu için son derece gerekli olan omega 3’ün bebek sağlığına olan etkileri de sıklıkla sorulmaktadır. Anne karnındaki bebeğin beyin, göz ve sinir sistemi üzerinde omega 3’ün olumlu etkileri bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan incelemelerde hamilelikte yeterli omega 3 tüketilmemesi durumunda bebeğin doğum kilosunda düşüş meydana geldiği de ortaya çıkmaktadır. Ayrıca omega 3 depoları yeterli düzeyde olan annelerde gebelik zehirlenmesi, doğum sonrası depresyon, erken doğum gibi risklerin de azaldığı bilinmektedir.

Hamile anne adaylarında omega 3 eksikliği nedeniyle erken doğum, düşük, doğum sonrası depresyon vakalarının arttığı gözlemlenmektedir. Bebekler üzerinde yapılan incelemelerde hamilelikte yeterli omega 3 alındığında bebeğin zihinsel ve fiziksel becerilerinin arttığı, ileri dönemlerde prostat ve meme kanserine yakalanma risklerinin düştüğü de ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte İhtiyaç Duyulan Omega 3 Miktarı

Hamileler, hamilelik dönemine özel beslenme programı oluştururken neyden ne miktarda alacaklarını bilmemektedir. Birçok hamile doktorunun tavsiyesi veya özel bir diyetisyenle görüşerek hangi besin grubundan günlük ne kadar yenmeli sorusuna cevap aramakta, beslenme programını buna göre düzenlemektedir.

Balık, yeşil sebze, ceviz ve Ayçiçek yağında bol miktarda bulunan omega 3 de hamilelikte günlük olarak alınması gereken besin grupları arasında yer almaktadır. Uzmanlar, hamilelerin günlük 250 mcg omega 3 tüketmesinin yeterli olduğunu, özellikle bebekte sağlıklı beyin ve sinir sistemi gelişimi için hamilelik son 3 ayında omega 3 tüketmeye özen gösterilmesini önermektedir.

Hamilelik boyunca alınan omega 3 aynı zamanda emzirme döneminde de en az 3 ay alınmaya devam edilmesi gerekmektedir.

Balık Yağı Tüketmek Omega 3 Kazandırır Mı?

Bazı hamileler için her gün ceviz, yeşil sebze, balık, Ayçiçek yağı tüketmek mümkün olmamaktadır. Üstelik en büyük omega 3 kaynağı balık olarak bilindiği için hamilelikte düzenli balık yenmesi özellikle hamsi, uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ancak bazı hamilelerde gebelik nedeniyle balıktan tiksinme veya daha öncesinden kaynaklı da balık tüketememe gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Piyasada marketlerden eczanelere kadar her yerde satılan balık yağı haplarının kullanımı bu aşamada merak edilmektedir.

Balık yağı hapları hem hamilelikte hem de gelişim çağındaki çocuklarda tüketilen besin takviyeleri arasında yer almaktadır. Balık yemekten hoşlanmayan kişiler için birebir olduğu düşünülmektedir. Daha pratik olması sebebiyle de birçok kişi omega 3 ihtiyacını bu şekilde karşılamayı tercih etmektedir. Fakat balık yağı hapı tüketmeden önce dikkat edilmesi gerekilen noktalar bulunmaktadır.

Öncelikle balık yağı hapının güvenilir bir adresten alınması, gerçek balık yağı içeriğinden oluşan, sağlıklı ürünleri kullanmak adına önemlidir. Bu nedenle sırf fiyat olarak daha ekonomik diye bilinmeyen, içeriği şüpheli yerlerden alınmaması gerekmektedir.

Bir diğer nokta ise hamilelikte son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur. Balık yağı hapının fazla kullanılması durumunda kanama eğiliminin arttığı gözlemlenmektedir. Bu nedenle eğer hamile kişi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa sakıncası olabilmektedir. Bu nedenle hamilelikte balık yağı hapı da doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Omega 3 Tabletleri Sağlıklı Mı?

Piyasada omega 3 tabletleri olarak satılan vitamin tabletleri de bulunmaktadır. Hamilelikte bunların kullanımında da hassas olunması gereklidir. Çünkü satılan omega 3 tabletleri genellikle balığın karaciğer bölgesi kullanılarak hazırlanmaktadır. Bu nedenle bu tabletlerin içerisindeki A vitamini miktarı da oldukça yüksektir.

Hamilelikte aşırı A vitamini, bebek sağlığını ve gelişimini olumsuz etkilemektedir. Balığın karaciğer bölgesi kullanılarak üretilen omega 3 tabletleri yerine, hamilelikte omega 3 tableti kullanmak için balığın gövdesinden üretilen tabletler tercih edilmektedir. Yine bunlarda da doktora danışmak bebek ve anne sağlığı için, bebek gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Bu tabletlerde güvenilir yerlerden alınmalı ve balık gövdesi kullanılarak hazırlandığından emin olmak gerekmektedir.

Tablet ve vitamin haplarında birçok hamile şüphe etmektedir. Bundan dolayı da birçok uzman bu ürünler yerine, vitamin ihtiyaçlarının sebze, meyve, balık, et gibi gıdalardan karşılanmasının hem doğal hem de daha sağlıklı olduğunu ifade etmektedir.

Hamilelikte Omega 3 İhtiyacını Karşılamak İçin Ne Yemeli?

Omega 3 ihtiyacını hamilelik boyunca doğal gıdaları tüketerek, sağlıklı beslenerek almak isteyen anne adayları haftalık neyden ne kadar yemeleri gerektiği sorusunu sormaktadır. Hamilelikte balık ve yeşil sebze tüketimi omega 3 ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır. Ancak bunları tüketirken aşırıya kaçmamak dengeli, yeterli beslenmek çok önemlidir. Hamile bir anne adayının hem kendi hem bebek gelişimi için gerekli omega 3 ihtiyacını karşılaması için;

  • Haftada 2 gün balık
  • Haftada 2 gün ıspanak veya benzeri yeşil yapraklı sebze
  • Günde 1 – 2 adet ceviz tüketmesi yeterli olmaktadır.

Haftalık balık ve sebze tüketiminde mevsiminde gıdaların seçilmesi de önemlidir.

Hamilelikte Ton Balığı Yenilir Mi?

Ton balığı, birçok kişinin severek tükettiği ve hamilelikte tüketilmesinin sakıncalı olup olmadığı merak edilen gıdaların arasında yer almaktadır. Marketlerde konserve halinde veya taze olarak satılan ton balıkları hamilelik döneminde birçok kişi tarafından pratik yoldan omega 3 olarak düşünülerek tüketilmektedir. Konserve olarak satıldığı için oldukça pratik olan bu balıklar bebek gelişimini olumsuz etkileyebildiğinden aşırıya kaçmamak gerekmektedir.

Omega 3 ihtiyacı için balık tüketildiğinde büyük balıklar yerine küçük balıklar tercih edilmelidir. Yani uzmanlar ton balığı, kılıç balığı gibi balıkların yerine hamsi, istavrit, çupra, levrek, çinekop gibi balıkların daha fazla omega 3 ihtiyacını karşıladığını vurgulamaktadır. Çünkü büyük balıkların içerisindeki cıva miktarı da yükselmektedir. Bu da fetus gelişimi için son derece zararlıdır.

Anne adaylarının hamilelikte ton balığı tüketmek için sınırlı sayıda tüketmeye dikkat etmesi önemlidir. Birçok uzman en fazla haftada 2 gün, ideal miktarda tüketilmesinden yanadır. İçerisinde bebeğin gelişimini olumsuz etkileyecek cıva olabileceğinden dolayı bunlar yerine taze, mevsiminde küçük balıklar tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu