Hamilelik

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Yanması Nasıl Geçer

hamilelikte mide bulantısı ve yanması nasıl geçer
Hamilelikte Mide Bulantısı ve Yanması Nasıl Geçer?

Hamileliğin ilk aylarından itibaren anne adaylarının en çok şikayet ettiği ve günlük hayatlarını olumsuz etkileyen şikayetlerin başında mide bulantısı ile mide yanması gelmektedir. Genellikle ilk aylarda başlasa da hamileliğin çeşitli dönemlerinde bu şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Şiddeti ve süresi hamile kişinin kendi vücut yapısına bağlı olsa da hamileliğin her döneminde görülebilen şikayetler, anne adayının hem dengeli beslenmesini hem de sosyal yaşantısını olumsuz etkilemektedir.

Uzun yıllardan bu yana hamileliğin ilk belirtileri arasında sayılan mide bulantısı, kişilere göre değişkenlik göstermektedir. Kimi anne adaylarında tüm gebelik boyunca devam eden bu bulantılar, bazılarında 3. aydan sonra azalmaktadır. Hamilelikte görülen mide yanması ise hamileliğin son dönemlerinde daha sık yaşanmaktadır. Halk arasında “bebek saçlı doğacak” gibi inanışlara neden olan mide yanmasına, son aylarda büyüyen rahmin itmesi ve yatay pozisyon alması ile mide asidinin yemek borusuna kaçması neden olmaktadır.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelerin çoğunda görülen mide bulantısının nedeni, yükselen hormon seviyelerinden dolayı kaynaklanmaktadır. Bu nedenle hamileliğin 6. Haftasından itibaren hamilelerde mide bulantısı görülebilmektedir. Genellikle hamilelikte sabah kusmaları ile ortaya çıkan bu durum kimilerinde tüm güne yayılabilmektedir. Bazılarında ise bu dönem oldukça hafif atlatılmaktadır. Bunun sebebi de, hormon seviyelerinin kişilere göre değişkenlik göstermesidir.

Tıp dünyasında yapılan araştırmalar, HCG ve Östrojen hormonlarının artışının hamilelerde mide bulantısı nedeni olduğunu söylemektedir. İlginçtir ki, halk arasında da kız çocuk sahibi olacak olan anne adaylarının, hamilelikte daha çok mide bulantısı çektiğine inanılmaktadır. Aynı zamanda halk arasında görülen inançlarda, çok mide bulantısı şikayeti olan kişilerin, ikiz gebelik geçirdiği inancı da yaygındır.

Hormonlar nedeniyle hamilelik döneminde kadınların koku alma duyuları da değişkenlik göstermektedir. Oldukça hassaslaşan koku alma düzeyleri de bazen kokulardan tiksinmeye, buna bağlı olarak da mide bulantısının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Karşı Alınabilecek Önlemler

Hamileler, çok kilo alma korkusu veya tekrar mide bulantısı çekme endişesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı öğünlerini bu dönemde azaltmayı, öğün aralarını uzatmayı düşünebilmektedir. Ancak uzmanlar, boş midenin daha fazla mide bulantısına neden olduğunu savunmaktadır. Bu nedenle hamilelerin mide bulantısına karşı az miktarda, sık aralıklarla beslenmesi, mide bulantısı şikayetlerinde hafif atıştırması hamilelikte mide bulantısı şikayetini azaltacak yöntemler arasında yer almaktadır.

Hamilelik döneminde sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmek oldukça önemlidir. Bebek gelişimi ve anne adayının sağlıklı bir gebelik geçirmesi için beslenme düzenine özen göstermesi gerekmektedir. Mide bulantısı şikayeti olan gebeler fazla yağlı ve sindirimi zor yiyeceklerin tüketiminden kaçınmalıdır. Bu dönemde kızarmış gıdalardan kaçınmak hem mide bulantısını azaltmakta hem de mide yanmalarını önlemektedir.

Bazı durumlarda yiyecekler değil, çevresel faktörler hamilelikte mide bulantısı nedeni olmaktadır. Bu yüzden oda sıcaklığının çok olmamasına, oda kokusu, parfüm gibi kokularda ağır kokular seçmemeye, evi veya bulunduğunuz ortamı düzenli havalandırmaya, kötü kokulardan kaçınmaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte görülen mide bulantısının altında, vitamin eksikliği de yatıyor olabilmektedir. Bu nedenle sık mide bulantısı şikayetlerinde bir uzmana görünmek faydalı olacaktır. Mide bulantısı şikayeti olan anne adayları, hamilelik boyunca folik asit, demir ve multivitaminler tüketerek bu şikayeti en aza indirebilmektedir. Çok sık görülen, aniden ortaya çıkan ve artan mide bulantısı & kusma şikayetlerinde doktorunuza başvurmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Mide Bulantısı Anında Yapabileceğiniz Basit Taktikler

Hamileler bebeğin sağlığının olumsuz etkilenmemesi için gebelik boyunca ilaç kullanmaktan kaçınmaktadır. Sadece vitamin hapları tüketen hamileler, bu süreçte mide bulantısı şikayeti için mide bulantısı giderici ilaçları tüketmemektedir. Bu dönemde sağlıklı bir gebelik geçirmek için, doktorun tavsiye ettiği ilaçların dışında, doktorun belirlediği dozdan fazla veya az ilaç almamaya dikkat edilmelidir.

Hamilelikte mide bulantısını geçirecek yöntemler sadece ilaçlar ile sınırlı değildir. Bu nedenle basit yöntemler ile hamilelikte mide bulantısını geçirmek mümkün olmaktadır. İşte deneyebileceğiniz basit ve etkili o yöntemler;

 • Tuzlu kraker vb. ürünler atıştırın. Sabah bulantısı şikayetlerinde bu krakerleri başucunda bulundurun ve yataktan çıkmadan biraz tüketin.
 • Özellikle kahvaltınızda yağlı peynir, yağlı hamur işi gibi gıdalar tüketmekten kaçının.
 • Hamilelik boyunca hem mide sıkıntıları çekmemek hem de bebek sağlığının olumsuz etkilenmemesi için gazlı, asitli içeceklerden uzak durun.
 • Gün içerisinde bol su tüketmek çok faydalı. Fakat bazen sıvı gıdalar hamilelerin mide bulantısı yaşamasına neden olmaktadır. Eğer böyle bir sıkıntınız varsa kendinize en uygun miktarda sıvı tüketmeye dikkat edin. Özellikle yemek yerken sıvı tüketmekten kaçının.
 • Baharatlı ve kızarmış gıdalar yerine haşlanmış patates, haşlanmış makarna, az yağlı peynir gibi kuru ve sade yemekler tercih edin.
 • Hamilelik sürecinde protein tüketmek çok önemli. Yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmeye dikkat etmelisiniz. Ancak bazen tavuk, et ve balıktan alınan protein hamileleri rahatsız etmektedir. Bunun yerine peynir, yoğurt, baklagil tüketmeyi tercih edebilir, protein ihtiyacınızı bu şekilde karşılayabilirsiniz.
 • Mide bulantısı çektiğiniz anlarda bastırmak için beyaz leblebi, haşlanmış patates, kızarmış ekmek tüketebilirsiniz. Zencefil – nane – limon ile yapacağınız bitki çayları da mide bulantısını bastırmaya yardımcı olacaktır. Sakız çiğnemek de deneyebileceğiniz yöntemler arasında yer almaktadır.
 • Yemek kokuları, hamilelikte mide bulantısının başlıca nedenleri arasında sayılmaktadır. Bu dönemde yemek pişirmemeye dikkat edin. Birinden yardım alın veya dışarıda yiyecekseniz özellikle yeşilliklere çok dikkat edin. Hamilelikte yıkanmamış sebzeler ve az pişmiş etler ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle dışarıda yemek yerken çok dikkatli olun.
 • Dar ve sıkı kıyafetler giymek bir başka mide bulantısı sebebi olabilmektedir. Kıyafetlerinizin özellikle karın bölgesinin bol ve rahat olmasına dikkat edin.
 • Hamilelik dönemi boyunca hem bulantı çekmemek hem de sağlığınız için kahve, sigara, alkol tüketmeyin.
 • Stresten uzak durun. Nedeni bilinmeyen mide bulantılarının altında çoğu zaman stres faktörü yatmaktadır. Bu nedenle hamilelikte gerginlik, stres bu dönemin zorlu geçmesine yol açacaktır. Bunlardan uzak durun, sakinleşmek ve gevşemek için kendinize zaman ayırın. Mutlu hissetmeniz ve huzurlu olmanız çok önemli!

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Hamilelik döneminde anne adayının vücudunda meydana gelen hormonal ve fizyolojik değişimlerden dolayı kaynaklanan bir diğer sorun da mide yanması… Uzmanlar tarafından zararsız olduğu bilinen mide yanması şikayeti, hamileliğin son dönemlerinde bazı anne adaylarında üst seviyelere ulaşmaktadır. Mide yanmasının ortaya çıkmasına sebep olan hormon da, progesteron olarak tıp dünyasında isimlendirilmektedir. Bu hormon, düz kasları gevşeterek mide, yemek borusu arasındaki kapakçığın da gevşemesine neden olmaktadır. Mide asidinin yemek borusuna kaçması ile de bazen hamilelere günleri zehir eden mide yanmaları meydana gelmektedir.

Mide Yanmasını Engellemek İçin Alınabilecek Önlemler

Uzmanlar, hamilelerin günlük yaşamını, sosyal hayatını, yeme ve uyku düzenini dahi etkileyen mide yanması şikayetinde basit önlemler almanın etkili olacağını savunmaktadır. Hamilelikte mide yanmasını engellemek için yapılabilecek birçok basit yöntem bulunmaktadır. Aslında incelendiğinde hamilelikte mide bulantısına yol açan gıdaların mide yanmasına da neden olduğu ortaya çıkmaktadır.

Eğer hamilelikte mide yanması sorunu yaşıyorsanız kahve, alkol, sigara tüketiminden, yağlı, baharatlı ve kızartılmış yemekler tercih etmekten, sucuk vb. işlenmiş etlerden, naneden uzak durmanız gerekmektedir. Çok yemek, mideyi tek seferde çok doldurmak da mide yanmasının ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bu nedenle hamilelik boyunca sık aralıklarla az beslenmeye dikkat etmek mide yanmasını önlemektedir.

Sakız çiğnemek, mide bulantısını bastırdığı gibi tükürük bezlerini de çalıştırarak mide yanmasını engellemektedir. Aynı zamanda uyku öncesinde yemek yemekten kaçınmak da mide yanması şikayetini en hafife indirmeye yardımcı olacaktır.

Mide yanması şikayeti ile hamilelik döneminde uzmanlara başvuran çok sayıda anne adayı bulunmaktadır. Hamilelikte mide yanması tedavisinde hızlı ve etkili bir sonuç almak için uzmanlar antiasitlerin güvenle hamilelik döneminde kullanılabileceğinin altını çizmektedir. Ancak bu ilaçların doktor kontrolünde alınması, demir ilaçlarıyla aynı anda kullanılmaması gerektiğini de vurgulamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu