Hamilelik

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı

hamilelikte kan uyuşmazlığı
Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı

Hamile kalınan anlar kişinin en mutlu zaman dilimlerinden birisidir. Ancak bazı durumlarda işler istenildiği gibi gitmeyebilir. Hamilikte kan uyuşmazlığı durumu da bunlardan birisidir. Kan uyuşmazlığı olarak anne adayı RH negatif, baba adayı ise Rh pozitif kana sahip olduğu durumlarda yaşanabilir. Ya da tam tersi durumlarda da kan uyuşmazlığı durumundan söz edilir. Böyle durumlarda her zaman bebekte bir sorun olacağı anlamına gelmese de yine de risklidir. İlk çocukta genelde sorun yaşanmasa da ikinci çocukta sorun yaşanabilir. Kan uyuşmazlığı durumunda annenin savunma mekanizması bebeğin kan hücrelerini yabancı bir madde olarak algılar ve onları parçalamaya çalışır. Eğer zamanında önlem alınmazsa bebeğin ölüm riski olabilir.

Kan Uyuşmazlığında Bebeğin Zarar Görmesi Nasıl Olur?

Kan uyuşmazlığı durumunda insanın kendi dokusundan olmayan her organ ya da madde yabancı hükmündedir. Genetik yapıya uymayan bu maddeler yüzünden bedenin savunma sistemi harekete geçer. Bu dönemden sonra kan uyuşmazlığı riski bu devreden sonra başlar.

Savunma sistemi, yabancı maddeleri yok etmeye çalışır. Yok etmek için de o maddeleri tanıyan antikorlar üretilir. Antikorlar yabancı maddeleri gördüğü anda onu parçalamaya çalışır. Buna göre örneğin anne Rh pozitif bebek ise Rh negatif olursa kan uyuşmazlığı yaşanır. Bu durumda doğan bebeğin kanının doğumdan sonra mutlaka incelenmesi ve ona göre önlem alınması gerekir.

Kan Uyuşmazlığını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Kan uyuşmazlığı durumunda ilk hamileliklerde dediğimiz gibi fazla bir sorun gözlemlenmese de ikinci hamileliklerde sorun yaşanabilir. Bunun önlemini almak için bir takım şeyler yapılabilir. Kan uyuşmazlığını önlemede “uyuşmazlık iğnesi” denilen iğne vurulabilir. Bu iğne sayesinde annenin kan gurubu ile bebeğin kan gurubunun karşılaşması önlenir ve sözü edilen riskli durumların ortaya çıkması bu sayede önlenir. Bu iğnenin içinde bebeğin kan gurubuna karşı antikorlar bulunur. Bu antikorlar anneye kalçadan enjekte edilir. Enjekte edildikten sonra annenin kanına geçerek annedeki Rh pozitif antijen taşıyan hücreler bulunur ve annenin savunma sistemi o anda bebekte olan Rh pozitif antijenleri görmeden bu iğnedeki antijenleri parçalar. Böylece bebeğin savunma sistemi korunmuş olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu