Hamilelik

Hamilelikte Hayvan Beslemek

hamilelikte hayvan beslemek
Hamilelikte Hayvan Beslemek

Avrupa ülkelerinde daha yaygın görülse de son yıllarda Türkiye’de de evde evcil hayvan besleyen ailelerin sayısı artış göstermektedir. Balık, kuş, kedi, köpek, kaplumbağa, tavşan gibi birçok evcil hayvana yuva olan aileler artık bu hayvanları da ailenin bir bireyi olarak kabul etmektedir. Adeta ailenin çocuğu haline gelen evcil hayvanlardan ayrılmak birçok kişiye zor gelmektedir. Hamile kalındığı durumda eğer evde özellikle kedi, köpek ve kuş gibi tüylü bir hayvan varsa sık sık “evcil hayvanını ne yapacaksın” sorusu ile muhatap olunmaktadır.

Anne baba adayları için hamilelik döneminde hayvan beslemek son derece doğal bir durum olarak kabul edilmektedir. Çevre baskısı ve anlatılan birçok halk efsanesi, çiftlerin içinde endişeye yol açmaktadır. Bu nedenle sık sık doktorlara hamilelikte kedi köpek beslemek zararlı mı gibi sorular sorulmakta, anlatılanların doğrulup payı araştırılmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar, çoğu zaman hamilelik döneminde hayvan beslemenin herhangi bir zararı olmadığını kanıtlamaktadır. Bu bilgi hamilelikte evcil hayvanınızla vedalaşmanız gerekmediği açıklamaktadır. Fakat herhangi oluşabilecek olumsuzluklara karşı hamilelikte evcil hayvan beslerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda hassasiyet gösterilmesi sağlık açısından ve bebek gelişimi için önemlidir.

Hamilelikte Kedi Beslemek

Hamilelik döneminde tüy döken hayvanlar daha büyük bir riskmiş gibi görülmekte ve haklarında daha çok soru sorulmaktadır. Türkiye’de yaygın olarak beslenen evcil hayvanlar arasında kediler yer almaktadır.

Hamilelik döneminde en çok korkulan ve hamilelikte kedi bakımı denildiğinde ilk akla gelen endişe verici ihtimal toksoplasma enfeksiyonu olmaktadır. kedi dışkısı ile bulaşan bu enfeksiyon, hamilelikte en çok korkulan ihtimaldir. Çünkü hamilelik döneminde geçirilmesi durumunda bebeğin sağlığında ve gelişiminde olumsuzluklar meydana gelmektedir. Ancak hamilelikte toksoplasma geçirme ihtimali eğer kedinizde bulaşıcı olarak bu virüs söz konusu ise mümkündür.

Kediler çiğ etle beslenmiyor, sokağa çıkmıyor ve aşıları düzenli olarak takip ediliyorsa korkmanız için hiçbir sebep bulunmamaktadır. Veteriner hekimlerde yaptırabileceğiniz bir dışkı testi ile kedinizin toksoplasma taşıyıcısı olup olmadığını öğrenmek oldukça kolaydır. Ayrıca toksoplasma hastalığı 14 gün bulaşıcı evresi olan bir hastalıktır, bir kez geçirildikten sonra bir daha bulaşma ihtimali bulunmamaktadır.

Toksoplasma ihtimaline karşı kedinizin kumunu düzenli temizlemeye, çiğ et yememesine, sokağa çıkmamasına ve aşılarına dikkat etmelisiniz. Hamilelik döneminde toksoplasma riskine karşı korunmak için ayrıca iyi yıkanmamış sebze meyveleri tüketmemeye, iyi pişmemiş etleri yememeye, yeşil sebze ile beslenen sığır etinden uzak durmaya da özen göstermeniz tavsiye edilmektedir.

Kedi beslerken alabileceğiniz diğer önlemler;

  • Kedi kumunu günde 1 veya 2 kez değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca hamilelik döneminde kumları hamile kişinin değiştirmemesi tavsiye edilmektedir. Toksoplasma virüsü hava yolu ile bulaşan bir virüs değildir. Ağız yolu ile bulaşmaktadır. Bu nedenle hamile kişi değiştirmek zorunda kalıyorsa eldiven kullanmalı ve ellerini bol su ve sabun ile yıkamalıdır.
  • Parazit gibi sizin sağlığınızı etkileyebilecek hastalıklara karşı aşılarını aksatmamaya dikkat edin.

Kedi Tırmalaması Hamilelikte Riskli Mi?

Kediler gerek oyun gerek savunma gerekse doğaları gereği tırmalama eğilimi göstermektedir. Hamile olan kadınları en çok endişelendiren durumlardan bir tanesi de hamilelikte kedi tırmalaması konusudur. Bu konuda tıp dünyasında kanıtlanmış bir zararı yoktur. Yani hamilelik döneminde kedi tırmaladığı durumda panik yapmaya gerek bulunmamaktadır.

Tırmalama, sadece cilt bütünlüğünü bozduğu için ciltte enfeksiyon gelişme olasılığını yükseltmekte, bebeğin gelişimini etkilememektedir. Enfeksiyondan korunmak için tırmalanan bölgenin bol su ve sabun ile yıkanarak temizlenmesi yeterli olmaktadır.

Kedi tüyü de bir diğer merak edilen konu başlığını oluşturmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar hamilelikte kedi tüyünün zararları konusunda ciddi sonuçlar olmadığına sadece bünyeye bağlı olarak alerjik reaksiyonların ortaya çıkabileceğine dikkat çekmekte, hamilelerin bu konuda stres yaşamamalarını söylemektedir.

Hamilelikte Kuş Beslemek

Evlerde beslenen en yaygın evcil hayvanlardan biri de kuşlar… Kedilerde ortaya çıkan toksoplasma ihtimali gibi kuşlarda da psittakozis enfeksiyonu yaygın bir riski oluşturmaktadır. Bu enfeksiyon birçok kuş türünün bünyesinde bulunan clamidya psittaci mikroorganizması neden olmaktadır. Bu durum papağanlarda yaygın olarak görülmektedir.

Kuşlarda görülen, hamilelikte kuş beslemenin zararları arasında sayılan en önemli ihtimal bu hastalık durumudur. Bu enfeksiyon, ölü veya hasta kuş ile temas edildiğinde ortaya çıkmaktadır. Zatürre bulguları ortaya çıktığı durumda bu hastalıktan şüphelenilmektedir.

Son yıllarda yaygın görülen kuş gribi vakaları da hamilelikte kuş besleyenler tarafından bir risk oluşturup oluşturmadığı merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kuş dışkıları ile beslenen ve doğada yaşayan kuşlardan bulaştığı bilinen kuş gribinin, hamilelikte evcil kuşlardan kuş gribi bulaşma riskinin olmadığı görülmektedir. Kuş gribinde insandan insana geçme söz konusu değildir.

Hamilelik döneminde kuş bakımı esnasında kafes temizliğinde eldiven kullanılmalı, kuş ile çok temas edilmemeli ve eller bol sabunlu su ile yıkanmalıdır.

Hamilelikte Köpek Beslemek

Hamilelik döneminde köpek bakımı yapılırken alınması gereken bazı tedbirler bulunmaktadır. Doktorlar tarafından köpek sahibi ailelere, hamilelikte köpeklerden bulaşacak hastalıklar konusunda yapılan uyarılar genellikle kuduz ve hidatik kist hastalığı ihtimali olmaktadır.

  • Köpeği olan ailelerin köpeklerine düzenli aşı yaptırmaya ve hidatik kist ilaçlarını düzenli kullanmaya her dönemde dikkat etmesi, hamilelik durumunda buna hassasiyet göstermesi gerekmektedir.
  • Köpeklerin bulaşıcı hastalıkları getirmemesi için başıboş bırakılmaması ve çiğ etle beslenmemesi de önemlidir.
  • Köpeklerde görülen hidatik kist hastalığı anne vücudunda akciğer, karaciğer, beyin, batın içi gibi bölgelerde kistlerin oluşmasına neden olabilmektedir. Ancak bu durum hamilelikte bebek gelişimini olumsuz etkilemektedir.
  • Anne adayları için hamilelikte köpek bakımı konusunda en çok yaşanan sorun tüylerden kaynaklanmaktadır. Gün içerisinde tüy döken köpeklerin tüyleri bebek gelişimi ve sağlığını olumsuz etkilememektedir. Ancak alerjik reaksiyonlara neden olarak hamileliğin sıkıntılı geçmesine yol açabilmektedir. Bu nedenle köpeği tıraş ettirmek, köpek tüyleriyle fazla yakın olmamak, köpekle aynı yatakta yatmamak gibi önlemler alınabilmektedir.

Hamilelikte Köpek Isırması Zararlı Mı?

Hamilelikte köpek ısırması hem köpek besleyen ailelerin hem de sokak hayvanları tarafından her hamilenin başına gelmektedir. Isırmanın derecesi önemli olmaksızın kuduz ihtimali ortaya çıktığından dolayı hamilelikte köpek ısırması büyük bir endişe yaratmaktadır. Birçok hamile bu durumda ne yapması gerektiğini ve bebeğin gelişiminin bundan kötü etkilenip etkilenmeyeceğini bilmemektedir.

İlk müdahale olarak köpek ısırmasının hemen sonrasında o bölge bol sabunlu su ile yıkanmalıdır. Ardından acilden bir doktora başvurarak gerekli muayeneler yapılması gerekmektedir.

Hamilelikte Kemirgen Beslemek

Kedi, kuş, ve köpeklerin yanı sıra evlerinde hamster olarak bilinen kemirgen hayvan türlerini besleyen birçok aile bulunmaktadır. Özellikle gençler kemirgen besleme konusunda daha hevesli olmaktadır. Hamilelik döneminde uzak durulması gereken ve beslenmesi önerilmeyen hayvan türü ne yazık ki kemirgen olarak yaygın görülen hamsterlardır.

Hamster beslerken ortaya çıkan en önemli risk LCMV yani lenfosittik koriyomenenjit virüsü olarak ön plana çıkmaktadır. Bu virüs insan vücuduna girdiğinde genellikle hiçbir belirti göstermemektedir. Bazen hafif grip belirtileri meydana gelebilmektedir. Bu nedenle de sinsi bir virüs olarak tanınmaktadır. Eğer hamilelik döneminde kemirgenlerden bu virüs kapıldıysa bebekte doğuştan görme bozukluğu olma ihtimali yükselmektedir. Aynı zamanda epilepsi, zeka geriliği, serabral palsy gibi sinir sistemini etkileyen sağlık sorunları yaşanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu