Hamilelik

Hamilelikte Çay, Kahve İçmek Zararlı Mı

hamilelikte çay kahve içmek zararlı mı
Hamilelikte Çay, Kahve İçmek Zararlı Mı?

Hamilelik, anne adaylarının en hassas davranmaları gereken dönemlerin başında gelmektedir. Bu süreç içerisinde anne adayı beslenmesine ve yaşamının her evresine son derece dikkat etmelidir. Çünkü farkında olmadan yapılacak en ufak bir hata bile bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir. Bebeğin sağlıklı gelişiminin desteklenmesi ve anne adayının rahat, huzurlu bir hamilelik geçirmesi için doktorların hamilelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler şeklinde birçok önerisi bulunmaktadır.

Hamilelikte çeşitli yaşam, beslenme ve uyku alışkanlıkları edinirken her hamileliğin anne adayına özel olduğu unutulmamalıdır. Kendi doktorunuzun tavsiyeleri dışında, çevrenizden veya internetten aldığınız bilgiler ile hareket edilmemelidir. Hamilelikte birçok sıkıntı “onun hamileliğinde sorun olmamış,  o hamileyken yapmış” şeklindeki yanlış yönlendirmeler ile ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte Beslenme

Anne adayları, hamile kaldıklarını öğrendikleri andan itibaren sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermektedir. Birçok anne adayı doktorlarından hamilelik dönemine özel beslenme programı vb. bebek gelişimini destekleyecek programlar talep etmektedir.

Hamilelik döneminde yenilmesi sakıncalı olan birçok gıda ve içecek bulunmaktadır. Örneğin; gaz yapan yiyeceklerin hamilelik döneminde tüketilmesinin bebeğin gazlı doğmasına neden olduğuna inanılmaktadır. Bunun yanı sıra hamilelik öncesinde, hamilelikte ve hamilelik sonrasında anne adayları, insan sağlığına zararlı şeyleri tüketmekten kaçınmaktadır. Alkol ve sigara bunların başında gelmektedir.

Türk toplumunda birçok kişi kahve ve çay tiryakisidir. İçeriğinde bulunan kafein gibi maddelerin bebek gelişimini etkileyip etkilemeyeceği, hamilelikte çay tüketilmesi durumunda ne gibi sorunlar ortaya çıkabileceği merak edilmektedir.

Hamilelikte Çay & Kahve İçmek

Uzmanlar tarafından hamile anne adaylarının bu süreçte çay ve kahve tüketimlerini sınırlandırmaları gerektiği söylenmektedir. Bazen tamamen sınırlandırılan bu içecekler, bazen de doktorun tavsiye ettiği şekilde tüketilebilmektedir. Belli bir sınırlandırma ile tüketildiğinde bebeğin gelişimi olumsuz etkilenmemektedir.

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için her insan hayatı boyunca düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmelidir. Hamilelik dönemi ise bu konuda daha hassas davranılması gereken bir dönemi oluşturmaktadır. Hamilelik öncesinde her gün çay ve kahve tüketen hatta bunların tiryakisi olan anne adayları hamilelik boyunca da aynı düzende çay & kahve tüketip tüketemeyeceklerini merak etmektedir.

Doktora danışarak hamilelerin çay ve kahve tüketmesi mümkündür. Ancak birçok uzman çeşitli şartlarla ve günde 1 – 2 fincanı aşmayacak şekilde çay ve kahvenin tüketilmesine izin vermektedir. Çay tüketiminde hamilelere demli olmamak şartıyla izin verilmektedir.

Hamilelikte Çay Tüketiminin Zararları

Çay, Türk toplumu tarafından çok sevilen gerek kahvaltılarda gerek akşamüstü gerekse yemekten sonra tüketilen bir içecek olmasından dolayı insanların gözüne masum görünmektedir. Oysaki çayın içerisinde de kafein maddesi bulunmaktadır. Bu nedenle hamilelikte fazla çay tüketiminin zararları bebeğin gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Kafein maddesi, hamilelikte alındığında plesanta aracılığı ile bebeğe geçmektedir. Fazla tüketimi söz konusu olduğunda da bebekte gelişim geriliği, gelişim bozukluğu, bebekte kilo kaybı gibi durumlara neden olmaktadır.

Türk halkı tarafından daha çok tüketilen siyah çayın yapım aşamasında bazı işlemler ve soldurma esnasında kafein oranı daha da fazlalaşmaktadır. Bu ortaya çıkan kafein anne adaylarının sağlıkları için zararlı olduğundan siyah çay yerine bitki çayı tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Siyah çaydan vazgeçemeyen hamileler ise açık ve seyrek aralıklarla, günde en fazla 2 fincan tüketmeye özen göstermelidir.

Yeşil Çay ve Bitki Çayları da Zararlı mı?

Anne adayları vücutlarının hamilelikte ödem toplamasını engellemek veya uykusuzluk gibi problemlerde bitki çayı tüketmeyi tercih etmektedir. Siyah çayda olduğu gibi bitki çaylarının bebek gelişimini olumsuz etkilemesi mümkün olup olmadığı diğer bir merak edilen konu başlığıdır.

Bitki çaylarının içerisinde siyah çayda olduğu kadar kafein bulunmamaktadır. Bu nedenle birçok insan bitki çaylarının masum olduğunu, hiçbir zararının bulunmadığını düşünebilmektedir. Ancak bazı bitkiler özellikle hamilelik döneminde düşük gibi problemlere yol açmaktadır. Bu nedenle araştırılmadan ve en önemlisi doktora danışmadan bitki çayı içmekten de kaçınılması gerekmektedir.

Zayıflama çayları, sakinleştirici çaylar hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır. Anne adaylarına hamilelik döneminde içilebilecek çaylar olarak sık sık ıhlamur ve yeşil çay tavsiye edilmektedir. Bunları tüketirken de aşırıya kaçmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Daha sağlıklı olması açısından sıcak suya birkaç limon damlası, karanfil ve çubuk tarçın ekleyerek hazırlanan hamilelere özel sağlıklı çay tarifleri de bulunmaktadır.

Hamilelikte Kahve Tüketiminin Zararları

Hamilelerin bu dönemde kahve tüketmekten kaçınmasının başlıca sebebi, içeriğinde kafein maddesinin olmasından kaynaklanmaktadır. Sadece kahvede olan kafein değil, çayda, asitli içeceklerde, çikolatada vb. gıdalarda bulunan kafeinin bebek sağlığına olumsuz etkileri artık herkes tarafından bilinmektedir. Demir emilimini zorlaştıran, bebeğin kilo kaybına neden olan, gelişim geriliği ve gelişim bozukluğu gibi sağlık sorunlarına yol açan kafein, hamilelik boyunca olabildiğince az ve kontrollü bir şekilde tüketilmelidir.

Uzmanlar hamilelikte 200 mg’a kadar kafein alımının bir sorun yaratmadığını dile getirmektedir. Hamile olmayan insanlarda günlük kafein sınırı ise 300 mg olarak belirlenmektedir. 200 mg kafein alabilmek için günlük hamile anne adayının yaklaşık 2 – 3 fincan kahve içmesi gerekmektedir. Bu durum üst sınırı doldurmak için geçerlidir. Ancak hem hazır kahvelerde hem Türk kahvesinde bebek sağlığının olumsuz etkilenmemesi için seyrek aralıklarla ve günde 1 – 2 fincanı geçmeyecek şekilde tüketilmesi önemlidir.

İçeceklerde Bulunan Kafein Miktarları

 • 1 fincan filtre kahve 135 – 200 mg
 • 1 fincan espresso 100 mg
 • 1 fincan cappuccino 100 mg
 • 150 cc hazır kahve 60 mg
 • 2 gram neskafe 50 – 70 mg
 • 1 fincan Türk kahvesi 60 mg
 • 150 cc kafeini alınmış kahve 5 mg
 • 1 fincan siyah çay 40 mg
 • 1 fincan yeşil çay 20 mg
 • Buzlu çay 70 mg
 • 1 sallama / hazır çay 30 mg

Hamilelikte Kafein Tüketmek Zararlı Mı?

Kafein tüketmek sadece hamilelerin sağlığı için değil, tüm insanların sağlığı için zararlıdır. Özellikle aşırıya kaçılması durumunda istenmeyen sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bunun başlıca sebebi, kafeinin madde olarak aslında bir ilaç olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak kontrol dışı kullanılan bu madde çay, kahve, çikolata, asitli içecekler gibi birçok içecek ve gıdanın içerisinde yer alarak insan bedenine giriş yapmaktadır.

Hamile kadınlara kafein tüketimini sınırlaması tavsiye edilmektedir. Çünkü tıpkı hamilelik döneminde sigara, alkol tüketimi gibi kafeinin de hiç istenmeyen ciddi sonuçları ortaya çıkabilmektedir. Başlıca hamilelikte kafeinin zararları düşük, doğumsal özürler, büyüme geriliği, çocukta doğum sonra yıllarca devam eden davranış bozuklukları gibi sorunlar sıralanabilmektedir.

Hamilelikte kandan kafeinin temizlenmesi daha geç sürdüğü gibi bebeğe de plesanta aracılığı ile çok hızlı bir şekilde geçmektedir. Anne adayının gün içerisindeki tükettiği kafein miktarı arttığında rahim damarları daralarak bebeğe giden besin ve oksijeni kısıtlamaktadır. Bundan dolayı da bebeğin sağlığı olumsuz etkilenmekte, kilo kaybı, gelişim geriliği gibi birçok sağlık sorununa davetiye çıkarılmaktadır.

Hamilelerin merak ettiği konuların arasında kafein tüketimi ne zaman düşüğe neden olur sorusu da yer almaktadır. Hamilelik döneminde kafein tüketmenin düşüğe neden olması için en az 300 mg kafein alınmış olması gerekmektedir. Bu, hamile olmayan bir insan için günlük alabileceği kafein sınırıdır. 300 mg ve daha fazla kafein alındığında hamilelikte düşük meydana gelme riski artmaktadır. Aynı zamanda 600 mg kafein tüketen hamilelerde de bebeğin gelişiminin yavaşladığı görülmektedir. Bu sınırdan sonra her 100 mg kafein artışı, bebekte kilo kaybına yol açmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu