Hamilelik

hamilelikte ayak şişkinliği sebepleri nelerdir

hamilelikte ayak şişkinliği sebepleri nelerdir
Hamilelikte Ayak Şişkinliği Sebepleri Nelerdir?

Hamilelik süreci boyunca anne adayının hormonlarında meydana gelen değişiklikler, fiziksel değişiklikleri de tetiklemektedir. Hamilelerde en çok görülen şikayetler arasında el, ayak ve yüzde ödem oluşmasıdır. Ayak şişmesi olarak da söylenebilecek olan bu ödemler sıklıkla ayaklarda görülmektedir. Anne adayının ayakkabılarını giymesini bile zorlaştıracak bu duruma karşı alınabilecek bazı önlemler bulunmaktadır.

Hamile bir anne adayının damarları içerisinde biriken kan %50 oranında artmaktadır. Bu anne adayının vücudunun biriktirdiği suyu da artırmaktadır. Bu nedenle ödemler meydana gelmektedir. Hamileleri rahatsız eden bu şişkinliklerden kurtulmak için çeşitli yollar denenmektedir.

Hamilelikte Ayak Şişmesinin Nedenleri

Hamilelikte vücudun çeşitli bölgelerinin ödem toplaması başlıca hamilelikte ayak şişmesi nedeni olarak kabul edilmektedir. Ancak buna neden olan bazı durumlar bu şişkinliklerin ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

Hamilelerin vücudunda tutulan su miktarının artması, kan dolaşımının artması, hormonal değişiklikler, yüksek tansiyon, hareketsizlik, hamilelik zehirlenmesi, büyüyen rahmin kasık bölgesindeki damarlara baskı yapması, potasyum içeren gıdaların az tüketilmesi, sıcak hava, fazla tuzlu gıda tüketilmesi, kafeinli yiyecek ve içeceklerin fazla alınması hamilelikte ayaklarda ödem toplanması nedenleri arasında sayılmaktadır.

Hamilelikte Ayak Şişmesi Ne Zaman Meydana Gelir?

Her hamilelik, hamile anne adayına özgü olarak gelişmektedir. Bir anne adayında ortaya çıkan belirtiler, diğerinde ortaya çıkmayabilmektedir. Bu nedenle hamilelikte ayak şişmesi için tam bir süre vermek pek mümkün olmamaktadır. Fakat ayak şişmesinin en önemli nedenlerinden biri büyüyen rahmin kasıklarda bulunan damarlara baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle hamileliğin son aylarında ayaklardaki şişme daha çok görülür, denilmektedir.

Gebelik sürecinin herhangi bir döneminde ortaya çıkabilen ayaklarda ödem, genel olarak 5. Aydan itibaren görülebilmekte, son 3 ay içinde de yaygınlaşmaktadır.

Ayak Şişkinliğine Karşı Yapılabilecekler

Ayaklarda oluşan şişkinlik, hamile anne adayının günlük aktivitelerini kısıtlamakta ve sosyal yaşamını, günlük hayatını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle birçok hamile, bu durumdan kurtulmak için çeşitli yöntemler aramaktadır. Bazı pratik yöntemler sayesinde hamilelikte ayak şişkinliğinden kurtulmak mümkün olmaktadır.

  • Sadece hamilelikte değil, normal hayatında ödem şikayeti olan kişilere de bol su tüketmesi tavsiye edilmektedir. Ayak şişkinliği şikayeti olan hamileler günlük 8 – 10 bardak su tüketmeye dikkat etmelidir. Vücudun su tutmasından dolayı oluşan ödemlerde, halk arasında su tüketildiğinde daha çok şişkinlik ortaya çıkacağı düşüncesi yaygındır. Fakat bu tamamen yanlış bir bilgi olmakla birlikte bol su tüketimi, vücudun şişmesini engellemektedir.
  • Ayak şişkinliklerine karşı lahana tedavisi sık uygulanan ve hamilelikte ayak şişmesi için doğal tedaviler arasında olumlu sonuç alınan yöntemlerin başında gelmektedir. Vücuttaki suyu çekme özelliği olan lahana yaprakları öncelikle buzdolabının buzluk kısmında soğutulur. Ayakların ve bacakların şişen kısımlarına yerleştirilerek çevresi pamuk ile sarılır. Islanana kadar beklendikten sonra yapraklar değiştirilir.
  • Kasların rahatlamasında önemli rol oynayan tuzlu su, hamilelerde ayak şişkinliği tedavisi için hızlı ve etkili bir yöntemdir. Evde tek başınıza dahi rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu yöntem için bir leğen dolusu suyun içerisine bir miktar tuz ekleyin. Bu suda ayaklarınız 10 – 15 dakika bekletin. Bu yöntem uyumadan önce yapıldığında daha rahat bir uyku sağlamaktadır.
  • Uyku esnasında ayaklarınızdaki şişkinlik çok sıkıntı veriyorsa bacaklarınızı yüksek bir seviyede tutarak rahatlatın.
  • Vücudun ödem toplamasının en önemli sebebi, hareketsizliktir. Bu neden düşük riski vb. tehlikeler olmayan hamileliklerde anne adaylarına uzmanlar yürüyüş, yüzme gibi sporları belli bir düzende yapmalarını önermektedir. Doktor tavsiyesi doğrultusunda günlük hareket miktarınızı artırarak ayaklarınızdaki ödemden kurtulmanız mümkündür.
  • Ayaklarınızdaki şişkinliği gidermenin pratik ve ekonomik yöntemlerinden bir tanesi de elma sirkesi olarak bilinmektedir. Uzun yıllardan bu yana uygulanan bu yöntem ile ayaklarda önemli ölçüde rahatlama sağlanmaktadır. 4 – 5 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek bu suda ayaklarınızı bekletmek iyi gelecektir.
  • Bazen hamilelikte oturma pozisyonu da ayaklarda şişkinlik oluşmasına yol açabilmektedir. Özellikle bacak bacak üstüne atan hamilelerde bu durum sık görülmektedir. Şişkinlik sıkıntısı yaşıyorsanız bacak bacak üstüne atmamaya dikkat edin. Aynı zamanda ayaklarınızı otururken uzatma imkanınız yoksa bir tabureye uzatarak ayaklarınızın hafif yüksekte durmasını sağlayın.
  • Sıkı pantolon ve çorap giymeyin.
  • Ayaklarınız üzerinde fazla durmamaya, aşırı aktivite yapmamaya dikkat edin. Bunun yanı sıra özellikle gün sonunda ayaklarınıza masaj yaparak rahatlayın. Masaj yapamadığınız durumlarda ayaklarınızın altında bir tenis topunu bir süre yuvarlamak da yeterli olacaktır.
  • Yüksek topuklu ayakkabılar yerine düz ve konforlu ayakkabılar tercih edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu