Hamilelik

Hamilelikte Aşırı Kilo

hamilelikte aşırı kilo
Hamilelikte Aşırı Kilo (Obezite)

Hamilelik süresi boyunca kadınlar, belli oranda kilo almaktadır. Kadından kadına değişen hamilelik kiloları, kadınlar için önemli bir sorundur. Özellikle hamilelik öncesinde fazla kilo problemi olan kadınların bu konuya hassasiyeti daha fazladır. Çünkü uzmanlar hamilelikte aşırı kilonun bebeğe zararları konusunda her fırsatta anne adaylarını bilinçlendirmeye çalışmaktadır. Hatta bazı kadınlar, fazla kiloları nedeniyle hamile kalamadıklarını da düşünebilmektedir.

Obezite, çağın hastalığı olarak her yaş grubunda görülebilmektedir. Hem fiziksel olarak hem de sosyal yaşamı olumsuz etkileyen aşırı kilolar, kişinin sağlığında ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra obeziteye bağlı olarak özgüven kaybı, stres, depresyon, asosyallik gibi psikolojik sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. Anne karnındaki bebek, anne adayındaki en ufak duygu değişimlerini dahi hissedebilmektedir. Bu yüzden obeziyete bağlı psikolojik sorunlar da bebeğin gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Aşırı Kilolar ve Obezite

Gebelikte çeşitli nedenlerden dolayı bir anda alınan aşırı kilolar kadar anne adayının hamilelik öncesindeki kilo problemi de bu sürece yansımaktadır. Rahat, sağlıklı bir hamilelik geçirmek açısından ideal kiloda hamile kalmak çok önemlidir. Kadınlar, boylarına göre ideal kilolarının altında veya üstündeyken hamile kaldıklarında bazı hamilelik hastalıklarının riskleri de artmaktadır.

Aşırı kiloluyken hamile kalan kadınların üzerinde yapılan araştırmalar, bu hamileliklerin daha konforsuz geçtiğini göstermektedir. Çünkü fazla kiloların neden olduğu hamilelik hastalıkları arasında son derece riskli sonuçları olan yüksek tansiyon ve şeker gibi birçok hastalık sayılmaktadır. Bu tür hastalıklar kiloya bağlı olarak hamilelik döneminde ortaya çıkabilmekte, ciddi sağlık problemleri ile sonuçlanmasa dahi bu en mutlu günlerin huzursuz geçmesine neden olabilmektedir.

Hamilelikte fazla kiloların sağlığa olumsuz etkileri;

 • Ödem sorunu
 • Yüksek Tansiyon
 • Şeker yükselmesi
 • Hareket özgürlüğünün kısıtlanması ve hantallaşma
 • Bebek gelişiminin normal haftasından önde ilerlemesi ve erken doğum
 • Bebekte hızlı kilo artışı
 • İdrar Yolu Enfeksiyonu
 • Kan Pıhtılaşması
 • Uyku Apnesi
 • Gecikmiş Gebelik
 • Acil Sezaryen Riski
 • Ölü doğum
 • Artan düşük riski
 • Normal doğumun güçleşmesi kilolu hamileler için en büyük riskler bunlar olarak görülmektedir.
Fazla kiloların diğer olumsuz etkileri;

 • Hamile anne adaylarında ultrason ile bebeğin gelişiminin kontrol edilmesi güçleşmektedir.
 • Karın bölgesinde oluşan fazla yağlanma amniosentez vb. müdahaleleri zorlaştırmaktadır.
 • Sezaryen ile doğumda yaraların iyileşmesi daha uzun sürede gerçekleşmektedir.
 • Fazla kilolar ile geçirilen hamilelikler sonucunda doğan bebeklerde sırt açıklığı problemi yaygındır.
 • Doğum sırasında bebekte travma gelişebilmektedir.
 • Doğum sonrasında obez annelerde emzirme problemlerine de yaygın olarak rastlanmaktadır.

Ne Zaman Aşırı Kilolu Sayılıyorsunuz?

Kilo, kişinin boyu ile orantılı bir konudur. Bu nedenle bir kişiye aşırı kilolu denilmesi için vücut kitle endeksinin bilinmesi gerekmektedir. Vücut kitle endeksi internet üzerinden dahi basit hesaplarla yapılabilmektedir. Bu amaçla kurulmuş, ücretsiz çalışan birçok site bulunmaktadır.

Vücut kitle endeksi 25 – 29.9 arasında olanlar kilolu, 30 ve üzeri olanlar obez, 40 ve üzeri olanlar ise aşırı kilolu sayılmaktadır. Sizler de vücut kitle endeksi hesaplamaları ile kontrolünüzü yaparak hamilelik döneminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilir, bununla ilgili doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Kilolu Hamile Kalındığında İdeal Beslenme Programı Nedir?

Hamilelerin tümü için bu süreçte dengeli ve yeterli beslenmek, kontrollü bir şekilde kilo almak, aşırı kilo alımından korunmak önemlidir. Aşırı kilolarda hamile kalan anne adaylarında bu konular daha önemli bir hal almaktadır. Hamile anne adaylarının çevresinin de etkisi ile hamilelikte beslenme yanlışları yapılabilmektedir.

En büyük beslenme yanlışı “2 canlıyım” mantığıyla öğünleri sık ve çok yemekten kaynaklanmaktadır. Kilolu hamile kalan anne adaylarında ise hamilelik süresinde daha fazla kilo almamak için az ve seyrek aralıklarla yeme şeklinde beslenme yanlışı yapılmaktadır. İki durumda hamileliğin sağlıklı ilerlemesini olumsuz etkilemektedir.

Hamilelikte kilo artışı aylara göre hesaplanmaktadır. Uzmanlar, hamilelikte aylara göre kilo artışı konusunda ideal oranları belirlemekte, kadınlar da bu oranlarda kilo almaya özen göstererek sağlıklı, huzurlu bir hamilelik geçirmek istemektedir. Hamileliğin ilk 3 ayı içinde ideal kilo artışı 2 olarak hesaplanmaktadır. Sadece 2 kilo almanız gereken bu 3 ay boyunca eğer aşırı kilo ile hamile kalınması durumu varsa fazla kilolardan 3 – 5 kilo da verilebilmektedir. Bu konuda kulaktan dolma diyetleri uygulamadan önce kadın doğum uzmanınızla görüşmeli, ardından bir diyetisyen ile çalışarak size en uygun egzersiz & diyet programına başlamanız gerekmektedir.

Hamilelikte Kilo Kontrolü İçin Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Hamilelik boyunca bebeğin gelişiminin olumlu ve zamanına uygun olarak ilerlemesinde annenin kilosu, beslenme alışkanlıkları büyük önem taşımaktadır. Günlük bebek gelişimi için gerekli besin değerlerinin annenin depolarından karşılandığı göz önünde bulundurulduğunda durumun önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Hamilelikte yapılan kan testleri ile anne adaylarının depoları da kontrol edilmektedir. Herhangi bir vitamin eksikliği durumunda doktorlar, annelere gerekli tavsiyeleri vermekte, yetersiz kaldığı noktada vitamin takviyelerine başvurulmaktadır.

Hamilelik boyunca kontrollü tüketilmesi gereken besinlerin başında bol miktarda karbonhidrat içeren unlu gıdalar gelmektedir. Hamur işi vazgeçilmez olarak düşünülse de hamilelikte kontrollü tüketilmesi gereken yiyecekler başında ekmek yer almaktadır. Ekmek, besin değerleri açısından hamilelikte ihtiyaç duyulan bir gıda değildir. Bu nedenle günde 1 – 2 dilimle sınırlandırmak, makarna, börek, pilav, patates, simit gibi gıdaların tüketiminde de sınırı aşmamak, haftada veya ayda 1 kez ile sınırlandırmak hamilelikte kilo kontrolü yapmayı daha kolay bir hale getirmektedir.

Hamileliğiniz boyunca asla ihtiyacınız olmayan bir diğer şey ise şeker! Şekerin normal insanların sağlığını da olumsuz etkilediği ve ciddi kilo alma sebebi olduğu günümüzde herkes tarafından bilinmektedir. Hamilelikte fazla kilo alımından korunmak, ilk 3 aylık dönemde fazla kiloları daha rahat vermek için şekerli gıdaları mümkünse hiç tüketmemeyi tercih edebilirsiniz. Meyvelerde bulunan doğal şeker gibi tercihleri rafine şeker yerine tercih edebilir, tatlıları sınırlı miktarda ve sınırlı sayıda tüketebilirsiniz.

Kilo Hamile Kalmayı Etkiler Mi?

Halk arasında fazla kilolar nedeniyle hamile kalamama inanışı yaygındır. Bu nedenle birçok kadın hem daha sağlıklı bir hamilelik geçirmek hem de daha kolay hamile kalmak için bebek düşüncesi geliştiğinde ilk olarak fazla kilolarından kurtulmaya çalışmaktadır.

Aşırı kilonun sağlık üzerinde birçok şey için zararlı olduğu bilinmektedir. Obezite ile mücadele eden kadınlarda, fazla kiloların normal yollarla ile ovulasyonun engellediği görülmektedir. Bu nedenle hamile kalmak zorlaşmaktadır. Bundan dolayı tüp bebek yaptırmayı düşünen birçok çift bulunmaktadır. Ancak fazla kilolar ile tüp bebek denemesi yapıldığında başarısızlık ihtimali de oldukça yüksek olmaktadır.

Fazla Kilolar Anne Karnında Bebek Gelişimini Etkiler Mi?

Hamilelikte fazla kilolar anne sağlığını ve gebeliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini olumsuz etkilediği gibi bebek gelişimini de etkilemektedir. Hamilelik süresinde fazla kilolar nedeniyle bebek gelişiminde ortaya çıkan problemler yaygın olarak görülmektedir.

 • Yeni doğan bebeğin kilosunun belirgin bir şekilde fazla olması, makrozomi… Bunun yanı sıra bu bebeklerin çocukluk döneminde obeziteye yakalanma ihtimallerinin de arttığı görülmektedir.
 • Bebeklikten itibaren kalp yetmezliği vb. kronik hastalıklar… Bu bebeklerde yetişkinlik döneminde diyabete yakalanma riski de artış göstermektedir.
 • Bebekte doğum sonrasında beyin ve omuriliğini etkileyecek sinir sistemi kusuru gibi doğum kusurları ile doğma riski artmaktadır.

Fazla Kilolar İle Hamile Kalındığında Yaptırılması Gereken Kontroller

Obezite ile hamile kalan kadınlar, hamilelik dönemlerini hem beslenme hem de kontroller açısından nasıl geçirmesi gerektiğini merak etmektedir. Bu dönemde kontrol açısından özel olarak yaptırmaları gereken bazı bakımlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Diyabet riskine karşı erken kontrol: hamilelerin tümünü uygulanan glikoz yükleme testi obez olan anne adaylarında riskin artması nedeniyle daha erken dönemlerde yapılmaktadır. Erken tarama testi yaptırdıktan sonra sonuçlarınız normal çıktıysa 24 ve 28. haftalarda testi tekrarlayabilirsiniz.
 • Gecikmeli Fetal Ultrasonografi: bebeğin büyüme ve gelişimini gözlemlemek amacıyla 18 ve 20. haftalar arasında uygulanan bu test, 20 ve 22. haftalarında uygulandığında daha detaylı sonuç verebilmektedir.
 • Fetal Ekokardiyografi: bebekte herhangi bir kalp rahatsızlığının tespiti için 20 ve 22. haftalarda uygulanmaktadır.
 • Fazla kilolar bebek gelişiminde en çok büyüme ve gelişimi etkilemektedir. Bununla birlikte erken doğum veya ölü doğum riski artmaktadır. Bu nedenle uzmanlar obez anne adaylarına sık sık prenatal ziyaret gerçekleştirerek bebek gelişimini kontrol altında tutmayı tavsiye etmektedir.

Bunların yanı sıra ilk üç ayda biraz olsun fazla kilolarından kurtulmak isteyen anne adayları doktorunun da onayladığı sağlıklı hamileliğe özel diyet programı uygulamalıdır. Bu dönemde fiziksel olarak kendisini yormayacak ve bebek sağlığını olumsuz etkilemeyecek sporlar yapmalıdır. Yüzme ve yürüyüş hamilelere tavsiye edilen sporlar arasında yer almaktadır. Sigara, alkol, sağlıksız besinler gibi hamileliğinizi riske sokan şeylerden de uzak durmak hamileliğin daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda doktor kontrollerine düzenli olarak ve zamanında gitmeye de özen gösterilmelidir. Böylece bebek gelişiminde veya fazla kilolara bağlı olarak hamilelikte ortaya çıkabilecek riskleri erken dönemde teşhis etme, erken tedaviye başlama ve önleme ihtimali artmakta, bebek sağlığı korunabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu