Hamilelik

Hamilelikte Araba Kullanmak

hamilelikte araba kullanmak
Hamilelikte Araba Kullanmak

Hamilelikte toplu taşıma araçlarını kullanmak hem yoğunluk hem de hijyen açısından neredeyse imkansız hale gelmektedir. Bu durumda birçok hamile kadın özel aracı ile seyahat etmeyi tercih etmektedir. Araba sürmek de artık kadınlar için günlük işlerden biri hatta hobilerinden biri haline gelmektedir. Birçok kadın hamilelikte araba kullanma konusunda detaylı bilgi sahibi değildir. Halk arasında da hamileyken araba kullanılmalı mı, kullanılmamalı mı tartışmaları devam etmektedir.

Genel olarak bakıldığında hamilelikte araba kullanmanın hamilelik dönemine veya bebeğin gelişimine olumsuz bir etkisinin bulunmayacağı kanısı oluşmaktadır. Fakat bazı uzmanlar, hamile anne adaylarını hamilelikte araba kullanmanın riskleri konusunda uyarmakta, bu konuda bilinçli hareket etmelerini istemektedir.

Hamilelikte Araba Kullanmak Güvenli Mi?

Hamilelikte araba kullanmak, son derece normal ve olağan bir eylem olarak kabul edilmektedir. İlk haftalardan son haftalara kadar hamilelere herhangi bir araba sürme yasağı getirilmemektedir. Hamileliğin belirli evrelerinde ve belirli riskler ortaya çıktığında havayolu ile ulaşım geçici olarak hamilelere yasaklanmaktadır. Fakat hamilelikte araç yolculuğu yapmak herhangi bir bebek gelişimi ve doğum açısından risk oluşturmamaktadır.

Bunların yanı sıra hem araç yolculuğu esnasında hem de hamilelikte araç sürerken dikkat edilmesi gereken kurallar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edildiğinde hamilelerin araç kullanmalarındaki konfor artmakta ve daha az zorlanarak yolculuklarına devam etmektedir.

Hamilelikte Araç Kullanırken Yapılması Gerekenler

Hamileliğin özellikle ilerleyen evrelerinde anne adaylarının fiziksel aktiviteleri kısıtlanmaktadır. Bırakın araba kullanmayı bazı dönemlerde yürümek bile oldukça zorlayıcı bir eylem haline gelebilmektedir. Bu nedenle hamilelikte araç kullanırken yapılması gerekenler hamilelerin sürüş konforlarını artırarak kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır.

Hamileliğin ilk aylarında araç sürerken hamilelerin belli bir değişim hissetmesi söz konusu değildir. Fakat 3 ayın sonunda fiziksel değişimler meydana gelmeye özellikle karın ve rahim genişlemeye başladıkça araç sürerken hissedilen değişiklikler daha belirginleşmeye başlamaktadır. Bu dönemlerde hamilelikte araç kullanmak zararlı mı sorusu da daha sık sorulmaya başlanmaktadır.

  • Hamileyken araç kullanma esnasında kendinizi daha iyi ve konforlu hissetmek için en önemli konu rahat bir oturma şekli almanızdır. Özellikle uzun süren araç sürüşlerinde bilek, diz, kalça eklemi, bacaklar gibi vücudun çeşitli bölgelerinde kan akışı yavaşlamaktadır. Bununla birlikte de ödem oluşması görülmektedir. Koltuğu çekebildiğiniz kadar geriye çekmek, bu durumun önlenmesine ve daha rahat bir şekilde sürüş yapmanıza yardımcı olmaktadır.
  • Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde karnın genişlemesi ile birlikte koltuk ile aranızdaki mesafede açılmaktadır. Bu da araç kullanırken bel ağrısı şikayeti ve tutulmalara neden olmaktadır. Beliniz ile koltuk arasına destekleyici yastık kullanmak bu sorunu engellemektedir.
  • Anne adaylarını hamilelikte uzun araç yolculuğu yapmak yormaktadır. Uzun saatler boyunca araç kullanmak da hamileler için oldukça zorlaşmaktadır. 2 saati aşan sürüşlerde, hem uyuşmaları hem de vücudun ödem toplamasını engellemek için 5 dakikalık molalar verilmeli, mola esnasında yürüyüş yapılmalıdır. Hem yürüyüş hem de temiz hava almak hamilelerin yolculuğa daha rahat devam etmesine yardımcı olmaktadır.
  • Direksiyon simidinin yüksekliği de hamilelikte araç kullanırken önemli noktalar arasında yer almaktadır. Hamileliğin ilerleyen evrelerinde direksiyon seviyesi sürüşü zorlaştırmaktadır. Bu dönemlerde direksiyonun maksimum seviyede ayarlanması gerekmektedir.
  • Herhangi bir kaza durumunda hamilelikte araç sürerken alınması gereken tedbirler arasında en önemlisi hava yastığıdır. Hamileler araç kullanırken kaza ihtimaline karşı hava yastığının mutlaka karna doğru değil, göğse doğru olmasına dikkat edilmelidir.
  • Hamileler hem araç sürerken hem de günlük yaşamlarında çok fazla topuklu olmayan ayakkabılar özellikle bacak ve karın bölgesi dar olmayan esnek, rahat kıyafetler giymeye sağlık açısından dikkat etmelidir.

Hamilelikte Emniyet Kemeri Kullanımı

Hamilelikte bazı anne adayları emniyet kemerinin yaptığı baskıdan dolayı bebeğe zarar vereceği düşünmekte ve hamilelikte emniyet kemeri kullanmak zararlı mı sorusu sıklıkla merak edilmektedir. Öncelikle emniyet kemeri, en ufak kaza anında bile hayati riskleri önlediği için hem normal insanlar hem de hamileler tarafından mutlaka kısa mesafelerde dahi kullanılmalıdır. Emniyet kemerinin bebeğin gelişimine zarar vermesi mümkün değildir. Sadece kazada camdan fırlamanızı veya savrulmanızı engellemeyen emniyet kemerleri, ani frenlerde veya araçta kaza dışında gelişebilen sarsıntılarda araç içinde kendinizi çarpmanızı engellediğinden bebeğinizin hayatını da korumaktadır.

Üstelik hamilelikte emniyet kemeri kullanmanın önemi bir kat daha artmaktadır. Çünkü ani yapılan bir fren dahi beklenmedik kanamalara, sarsıntıdan dolayı sağlık problemleri yaşanmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle hamilelikte kemer mutlaka kullanılmalıdır. Bazı anne adayları da kaza anında hava yastıklarının yeterli olacağı düşüncesi ile emniyet kemeri kullanmamaktadır. Fakat hava yastıkları bebek için daha büyük risk oluşturmaktadır. Bu nedenle hamilelikte hava yastığı konusunda karna değil, göğse doğru ayarlı olması gerektiğine dikkat çekilmektedir.

Hamilelerin hem araç sürerken hem de araç ile yolculuk halindeyken kısa bir mesafe dahi olsa emniyet kemerini takmayı unutmaması bebek güvenliği ve kendi güvenliği için gereklidir. Hem ön hem arka koltukta otururken sadece hamileler değil, herkes emniyet kemerini takmaya hassasiyet göstermelidir. Bununla birlikte hamilelikte emniyet kemeri kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar da bulunmaktadır. Bunlar;

  • 2 parçalı emniyet kemeri varsa mutlaka 2 parçasını da takmaya özen gösterin.
  • Emniyet kemerinin çok sıkı veya çok gevşek olmamasına dikkat edin. Çok sıkı veya gevrek emniyet kemerleri kaza söz konusu olduğunda kaburga kırılmasına, bebeğin olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır.
  • Emniyet kemerinin alt kısmını göbek üzerinden değil, düşük bel pantolon hizası yani kasıklarınızın hizasından takın.
  • Üst kısmını ise karnınızın yan tarafından geçirmeye özen gösterin. üst kısmını takarken kolunuzun altından geçirmemeye ve boynunuzu kesmemesine dikkat edin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu