Hamilelik

Hamilelik Pilatesinin Faydaları

hamilelik pilatesinin faydaları

Hamilelik Pilatesinin Faydaları

Anne adayları, bebeklerin sağlıklı gelişmesi için daha anne karnında iken önlemler almaya ve kendi sağlıklarını da buna bağlı olarak korumaya özen göstermektedir. Son zamanlarda önem verilen konular arasında hamilelik pilatesi konuşulan konulardan biri olmaktadır. Hamile olanların attıkları her adıma bile dikkat etmesi önemlidir. Bu sebeple pilates gibi egzersizlerin zarar vereceğine dair yanlış inanışlar da bulunmaktadır. Ancak pilates, hem anne hem de bebek için oldukça faydalı eğersizlerden biridir. Ayrıca yorucu olmaması ve ince hareketlerin bulunması sebebi ile tehlike de arz etmemektedir. Üstelik birçok açıdan hem bebeğe hem de anneye pilates faydalı bir spor dalı olarak söylenmektedir.

Gelecekte daha az sıkıntı yaşamak ve annenin gebeliğini de rahat bitirebilmesine destek olmak için pilates önerilmektedir. Ancak önem verilmesi gereken hususlardan biri pilatesin bir hoca eşliğinde, kontrollü olarak yapılması gerektiğidir. Aksi halde bilgisi olmayan ya da az detay bilen anne adayları hareketler esnasında ters bir hareket ile ya kendine ya da bebeğine zarar verebilir. Bunun yanı sıra hareketleri yaparken annenin yanında biri olması da önemlidir. Herhangi aksi durumda müdahale edilmesi gerekebilir. Peki pilates gerçekten de anlatıldığı kadar anne ve bebek için faydalı ve gerekli midir?

Gebelikte Piltes Mucizesi Ve Faydaları

  1. İlk sağladığı fayda duruşun düzeltilmesidir. Gebelik döneminde anne vücudu belli değişimlere uğramaktadır. Her annenin istediği şey de bu değimlerin negatif etkilerinden mümkün olduğunca en hızlı ve çabuk yolla kurtulmaktır. Özellikle de lohusalık dönemindeki psikoloji ile bu durum çok daha önemli bir hal alabilmektedir. Pilates sayesinde daha dinç ve diri bir vücut ile gebelik süreci atlatılabilir. Hem de doğum sonrasında bile farkı görebilmek mümkündür.
  2. Zamanla pilates her anne adayının yaşam şekli haline gelebilir. Sürekli olarak yapılan egzersizler sayesinde vücudun daha esnek bir yapıya kavuşması sağlanır. Bunun da kasılmalara katkısı vardır. Ağrıların azalmasına yardım eder, tutulmaların ortadan kaldırılmasını sağlar ve doğum sırasında gelen kasılmaların daha rahat geçmesine destek verir.
  3. Doğumun kolaylaşmasını sağlar. Pilates ile karın kasları olduğundan daha sıkı ve güçlü bir hale bürünür. Kaslar güçlendiği gibi denge-konsantrasyon bütünlüğü de sağlanmış olur. Anne adayının normal doğuma hazırlanma süreci de bu sayede kolaylaşmaktadır.
  4. Lohusalık sürecinin daha az zarar ile kapanmasını sağlar. Bir kadının vücudu ve görünümü hamilelik sürecinde ve sonrasında değişime uğradığı için psikolojik olarak her kadın etkilenmektedir. Ancak pilates sayesinde vücut derisi daha sıkılaştığı için doğum sonrasında sarkmalar da çatlaklar da en az seviyeye indirilmiş olmaktadır. Karın kasları daha çabuk toparlar. Bu da fit olma yolunda daha hızlı ilerlemek ve annenin lohusalık döneminde psikolojisinin daha az etkilenmesi demektir.
  5. Ödemin azalmasına yardımcıdır. Pilates ile su toplamaları da minimum düzeye indirgenmektedir. Şiş kollara, bacaklara veda eden anne adaylarının hareketleri de kısıtlanmamış olacaktır.
  6. Pilates aynı zamanda rahim ve pelvis kaslarını da güçlendirmektedir. Bu da cinsel sağlığın daha işlevsel olmasına katkı sağlayan bir unsur demektir.
  7. Gebelikte kas ve iskelet sistemi ile sorun yaşayan anneler için de en iyi gelen yöntemlerin başında pilates gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu