Hamilelik

Hamilelik Çantası Nasıl Hazırlanır

hamilelik çantası nasıl hazırlanır

Hamilelik Çantası Nasıl Hazırlanır?

Doğum hazırlığı yapan anne adaylarının ince ayrıntılarına kadar düşünmesi gereken noktalardan biri de hamilelik çantası yani hastaneye giderken yanında götüreceği çantadır. Erken doğum gibi riskler haricinde her anne adayı 8. aydan sonra hamilelik çantasını hazır bulundurmalıdır. Ani bir doğum riskine karşılık çantanın hemen alınıp çıkılmaya hazır olması gerekmektedir. Arabası olan anne baba adaylarının bu çantayı arabalarında bile hazır etmesi tavsiye edilmektedir. Peki hamilelik çantasının içinde neler olmalıdır?

Anne İçin Gerekli Olan Malzemeler

 • Sabahlık: Doğum sonrası hastanede zorunlu olarak yapılacak olan yürüyüşler sırasında zor durumda kalmamak için sabahlığı eksik etmemek önemlidir. Sabahlık ile anneler kendilerini daha güvende ve rahat hissedecektir.
 • Gecelik: Her hastane doğum öncesinde annelere gecelik vermektedir. Ancak annenin içine sinen bir model olması ve kendini daha rahat hissedebilmesi için 2 tane koton geceliğin bulunması gerektiği her zaman hatırlatılır. Gecelik seçimlerinde dikkat edilmesi gereken bir husus emzirme sırasında zorlanmamak için önden düğmesi olan modellerin alınmasıdır.
 • Kişisel Bakım Seti: Her bayan kendini özel, bakımlı ve güzel hissetmek ister. Doğum zamanında da lohusalık sendromunun etkisi ile bu istek daha da çok artabilmektedir. Her anne kendi alışkanlıklarına uygun ihtiyaçlarını karşılayabileceği kişisel bakım ürünlerini çantaya koymalıdır. En çok önerilen ve ortak olan bakım araçları ise diş fırçası ve diş macunu, şampuan, sabun, deodorant, tarak, dudak kremi, fırça, nemlendirici krem olarak sıralanabilir. Bunun yanı sıra makyaj malzemeleri de kişisel tercih olarak eklenebilecek ürünlerdendir.
 • Terlik: Kaygan zeminlere karşı koruyucu etkisi olan 2 tane terlik bulundurmanız önemlidir. Bir tanesi kuru, bir tanesi ıslak zeminler için kullanıma uygun olmalıdır. Hastanelerde enfeksiyon olduğu unutulmamalı ve terliklerin de havlu terlik olarak tercih edilmesine öncelik verilmesi gereklidir.
 • İç Çamaşırı: Hastanede ne kadar kalınacağı her zaman bilinebilen bir şey değildir. Bunun için iç çamaşırının da mutlaka bulundurulması gerektiği unutulmamalıdır. Normalde 3 tane külot, 2 tane emzirme sütyeni, 3 çift çorap, 3 tane de emzirme atleti yeterli olacaktır.
 • Hijyenik Set: Hijyenik pedler, nemlendirici kremler, meme ucu pedleri, özel kremler de yine hamilelik çantasından eksik edilmemesi gereken malzemelerdendir.
 • Evraklar: Hastane koşturmacasında işlemlerde sorun çıkmaması için yine resmi evrakların önceden hazırda bulunması büyük önem taşımaktadır. Sigorta detaylarınız, biraz nakit para, idrar ve kan tahlillerinin kopyaları, nüfus cüzdanı kopyası, kimlik fotokopileriniz çantanızdan eksik olmamalıdır.
 • Elektronik Eşyalar: Telefon, şarj aletleri, fotoğraf makinesi, MP3 çalar, yakınların ilgilenmesi için belki dergi ya da kitap bulundurabilirsiniz. Not almaya ihtiyaç duymanız halinde hazır bulunması için not defteri, kalem, not kağıtları da eklemelisiniz. Bu kağıt malzemeler ile bebeğinize dair almak istediğiniz özel notları da kolaylıkla alabilirsiniz.
 • Eve Dönüş Kıyafeti: Doğum yaptığınız mevsime uygun şekilde eve dönerken giyebileceğiniz bir kıyafeti de çantanıza en son adımda eklemelisiniz.

 Bebek İçin Gerekli Olan Malzemeler

Hastaneye giderken yanınızda götürmeniz gereken aslında 2 çantanız olmalıdır. Biri anne için biri de bebek için olmalıdır. Bebek için de en az annenin malzemeleri kadar özenle hareket edilmelidir.

 • Kişisel Bakım Seti: Saç fırçası, bebek şampuanı, tırnak törpüsü, ıslak mendil gibi bakım ürünlerini çantaya ilk olarak eklenmesi gereken malzemelerdir.
 • Çarşaf: Hastanenin verecek olduğu bebek çarşafını çoğu anne kullanmak istemez. Bunun için de bebeğin yatağına serebilmek için çarşaf hatta bir tane de battaniyeyi eksik etmeyebilirsiniz.
 • Bebek Kıyafeti: Önlük, yelek, zıbın, çorap, tulum, şapka, eldiven, badi, hırka çantaya eklenmelidir. Hatta bu giysilerden ikişer tane koymak iyi bir önlem olacaktır.
 • Eve Dönüş Kıyafeti: Aynı annede olduğu gibi bebek için de mevsime uygun olarak eve giderken giyebilmek için eve dönüş kıyafeti çantada bulundurulmalıdır.

Giderken hastane çantası içinde bulunmasına gerek olmayan ürünler ise bebek bezi ve oyuncaklardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu