Anne

Göğüs ucu çatlakları

göğüs ucu çatlakları

Emzirme Çatlaklarına Ne İyi Gelir

Anne sütünün önemi günümüzde daha iyi biliniyor. Yeni doğan bir bebek için anne sütü hem besleyiciliği hem de daha yararlı olması ile önemli yer tutuyor. Anneler bazı durumlarda bebeği emzirememekten korkar. Göğüs ucu çatlakları da korkularından sadece bir tanesidir. Bu durumda neneler bebeği emzirirken acı çeker. Bunun tedavi yöntemleri bulunuyor, fakat en önemlisi bu çatlak oluşmadan önlemini almak olacak.

Meme Ucu Neden Çatlar?

Bebeği emzirirken kullandığınız pozisyonun yanlış olması, bebeği doğru emzirememek gibi etmenler meme ucu çatlaklarını oluşturur. Yapılan araştırmalara göre doğum yapan annelerin 3/1’i bebek emzirmeyi bilmiyor. Hatalı bebek emzirme tekniklerini kullanması sonucunda da çatlaklar meydana geliyor.

Doğru emzirme stili ise annenin göğsünde ki areola denilen meme ucu çevresindeki kahverengi yerin de bebek ağzına verilmesi gerekiyor. En büyük yapılan yanlış annenin bebeğe sadece meme ucunu tutturma çabası oluyor. Meme ucu yaralanmaları bu zedelenme ile meydana gelir.

Şimdilerde hemşireler doğum sonrası bebeği nasıl emzirmeniz gerektiğini ilk emzirme esnasında anneye anlatıyor. Fakat annelerin bunu kaileye almaması sonucunda hem bebek memeyi kolay tutup ememiyor, hem de yaralanmalar meydana geliyor.

Meme ucu yaralanmalarının diğer bir nedeni ise laktasyon adı verilen emzirme döneminde annenin göğüs ucunun ıslak kalmasıdır. Bebek emerken bıraktığı ıslaklığın anne memesinde geri kuruması sonucu çatlaklar oluşuyor. Egzema ve mantara kadar da yol alabiliyor.

Meme Ucu Çatlakları Ne Gibi Sorunlar Ortaya Koyar?

Meme ucu çatlaması ile ortaya çıkabilecek en büyük problemden bir tanesi açık yaranın iltihap kapmasını n kaçınılmaz olmasıdır. Aynı zamanda bebeği emzirme sırasında bebeğin sütü çekmesi ile ağrılar meydana gelecektir. Bunun sonucunda bebeği emzirmede zorlanma, hatta bırakmaya kadar yol alabilir. Bununla birlikte süt göğüste birikerek ağrı yapmaya başlar. İlerleyen zamanlarda sütün kesilmesine kadar yol alabilir.

Annelerin %50 si emzirme esnasında oluşan yaralar nedeni ile bebeğini emzirmeyi bırakıyor ve bebek anne sütünden mahrum kalabiliyor. Kısa süreli anne sütü emen bebeklerin bağışıklık sistemi zayıf oluyor.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda anne sütü emen bebeklerin çoğu şeker, alerji, diyabet, astım hastalıklarına yakalanmıyor. Aynı zamanda günümüzün en yaygın hastalığı kanser hastalığını da yakalanma olasılığı azalıyor.

Meme Ucu Çatlaklarını Nasıl Önleriz?

Hamilelik Ve Lohusalık Öncesi Alınacak Önlemler

Meme ucu çatlamaması için hamileyken önlemini almakta fayda var. 8. Aydan itibaren meme ucu tedavisine başlayarak bebeğinizi rahatça emzirmek adına adımlar atabilirsiniz.

 • Aydan başlayarak Lanolin adında ki göğüs ucu kremini banyo sonrasında göğsünüze sürebilirsiniz.
 • Ya da doktorun tavsiye edeceği zeytinyağlı kremlerden sürebilirsiniz.
 • Doğuma kadar hatta emzirme zamanında da bu kremi doktorunuz tavsiye ederse kullanabilirsiniz.
 • Doğum çantanıza kremi koymayı unutmayın.

Emzirme Esnasında Alınacak Önlemler

Asıl göğüs ucu çatlakları emzirme esnasında oluşur. Bu nedenle göğüs ucu bakımı bebek doğup, emzirme esnasında da devam etmeli.

 • İlk madde olarak bebeği doğru emzirme tekniklerini öğrenerek, gerçekten doğru teknikleri uyguladığınıza emin olmak.
 • Emzirirken sadece meme ucu değil memenin kahverengi kısmı da bebeğin ağzına verilmeli.
 • Bebeği kısa sürede fakat sık bir şekilde emzirmeniz gerekir.
 • Bebeğe ilk aylarda biberon ve emzik verilmemesi tavsiye edilir.
 • Bebeği emzirdikten sonra her seferinde ılık bir su ile göğsünüz silin ve kurulamayı ihmal etmeyin.
 • Her emme sırasında farklı göğsünüzü emmesini sağlayın.
 • Göğsünüzden süt geliyor ise göğüs pedi kullanarak göğsü kuru bırakmaya çalışın.
 • Hamilelik esnasında başladığınız lanolin adlı kremi veya doktorun tavsiye ettiği, zeytinyağlı kreminizi kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Bebeği emzirme esnasında bu kremi silebilirsiniz.
 • Eğer meme ucunda çatlak olursa doktorunuza danışın. Antibiyotik kullanma gereksinimi duyarsanız, emzirme öncesi meme uzunu iyice yıkayın.
 • Halk arasında göğüs ucu çatlakları için bilinçsiz tedaviler uygulanmaktadır. Bunlara kulak asmayın. Özellikle sabun ile yıkamayın, karbonat ile silmeyin, bunlar göğüsün yaralarını derinleştirerek tahriş olmasına neden olur.
 • Göğüs ucu temizliği için sadece ılık su kullanılmalı ve silinmeli. Zor bir durum ile karşılaşma durumunda tedavi yöntemine bakılmalı, bebeği emzirmeyi bırakmamalı.
 • Göğsünüzü çok fazla sağmayın. Gereğinden fazla sağma sonucunda da göğüs çatlakları meydana gelebilir.
 • Göğsünüzü çok sıkan dar şeyler giyinmekten kaçının.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu